Ak sa na vašej tvári objavilo akné, mali by ste vyskúšať účinky zinku. Výskumy ukazujú, že ľudia, ktorých trápi nepríjemné akné, majú v tele nižšiu hladinu zinku, než ľudia s pleťou bez akné. Doplnenie zinku môže zlepšiť prejavy akné až o 50 %. V tomto článku sa budeme zaoberať dôvodmi, prečo by mali ľudia so sklonom k akné užívať viac zinku.

Rovnako sa dozviete aj to, aká je najlepšia forma užívania zinku, koľko zinku by ste mali denne užívať a prečo zinkové krémy nie sú dobrými pomocníkmi v boji s akné.

Pacienti s akné majú v tele nízku hladinu zinku

Tureckí vedci porovnávali hladiny zinku u pacientov s akné a u ľudí, ktoré akné nikdy nemali. Štúdia skúmala 56 ľudí s pleťou bez akné a 94 pacientov s akné. Pacienti s akné boli následne rozdelení do dvoch skupín, na základe závažnosti akné. V prvej skupine sa nachádzali ľudia, ktorých trápili mierne, až stredné prejavy akné a v druhej skupine sa nachádzali pacienti so závažnými prejavmi akné.

Ako môžete vidieť, keď hladiny zinku v tele klesajú, priamoúmerne sa zhoršuje stav akné. V priemere majú ľudia s akné o 24% nižšiu hladinu zinku v tele, než ľudia, ktorý nemajú akné. Úrovne hladiny vitamínu E majú podobný vplyv na akné, zatiaľ čo vitamín A nemá žiadny vplyv na akné.

Upozornenie: Iba zinok vaše akné vyliečiť nemusí

Hoci sa jedná o jednu z najúčinnejších látok v liečbe akné v kontexte vnútornej liečby a samotné štúdie preukázali až 50% zlepšenie akné oproti pacientom s akné, ktorí zinok nepoužívali, stále platí, že samotný zinok vaše akné úplne nevylieči.

Pre úplne vyliečenie pleti od akné preto doporučujeme nasledovať našu doporučenú liečbu.

Doporučená liečba

Všetko čo potrebujete k vyliečeniu ľahkých a stredne ťažkých foriem akné, je vyčistiť vašu pleť od nečistôt, odupchať zanesené póry a následne ich hĺbkovo vyčistiť a zbaviť ich prípadného zápalu a baktérií.

V praxi to dokážete s pomocou nášho 3-krokového liečebného balíčka, obsahujúceho všetko potrebné pre kompletné vyčistenie a vyliečenie pleti.

Liečebný balíček obsahuje:

  • Čistiaci gél s obsahom čajovníkového oleja, pomocou ktorého vašu pleť vyčistíte od nečistôt a odumretej kože a pripravíte ju na samotnú liečbu
  • Liečebný krém s obsahom kyseliny salicylovej, ktorá vďaka silným exfoliačným účinkom dokáže preniknúť hlboko pod kožu, kde hĺbkovo vyčistí póry od špiny a prebytočného mazu. Kyselina salicylová má tiež silné protizápalové a antibakteriálne účinky, vďaka čomu napadnuté póry nie len čistí, ale skutočne lieči.
  • Hydratačný krém s obsahom konopného oleja a extraktu z koreňa lišajníka, ktorý vašu pleť po skončení liečby hydratuje a obnoví tak jej pružnosť a zdravý vzhľad. Navyše, nami zvolený hydratačný krém je nekomedogénny (neupcháva póry), takže návratu vyrážok sa skutočne nemusíte obávať.

Čo na zinok v liečbe akné hovorí veda

Doteraz sa na vplyv zinku a prejavov akné zameralo až 12 vedeckých štúdií. Väčšina, ale nie všetky, štúdie preukázali, že zinok má veľmi pozitívne účinky na akné. Šesť štúdií ukázalo, že zinok je zhruba tak účinný, ako antibiotiká, ktoré boli dostupné v 70. a 80. rokoch. Nedávne štúdia preukázali, že moderné antibiotiká sú účinnejšie ako zinok.

Aký vplyv má zinok na akné

Jednu z najlepších štúdií viedol Dr. Breno a jeho kolegovia. Skúmali 332 pacientov s akné, ktorým podali buď glukonát zinočnatý (ekvivalent k 30 mg zinku), alebo 100 mg minocyklínu. Za 3 mesiace poklesol celkový počet pupienkov akné o 49,8 % v skupine, ktorá užívala zinok a o 66,6 % v skupine, ktorá užívala minocyklín. Autori štúdie dospeli k záveru, že užívanie minocyklínu je v boli proti akné o 17% účinnejší.

Úroveň úspešnosti liečby (definovaná ako minimálne 2/3 pokles pupienkov) bola pri užívaní minocyklínu 63,4 % a pri užívaní zinku 31,2 %. Je zrejmé, že liečba pomocou antibiotík bola účinnejšia, ale ani výsledky liečby zinkom nie sú na zahodenie.

Biologická dostupnosť

Francúzska štúdia, ktorá bola uverejnená v roku 1990 ukázala, že pravidelné užívanie glukonátu zinočnatého (200 mg / deň) bolo rovnako účinné ako užívanie minocyklínu (100 mg / deň). Niektorí vedci špekulujú, že forma zinku použitá v štúdiách vysvetľuje rozdiel vo výsledkoch. Preukázali, že štúdie, ktoré používali formy zinku s lepšou biologickou dostupnosťou priniesli lepšie výsledky.

Tí istí autori publikovali štúdiu v roku 2010, ktorá poukazuje na 80 % zlepšenie prejavov akné, pri pravidelnom užívaní zinku s vysokou biologickou dostupnosťou. Existuje stále viac dôkazov, ktoré preukazujú, že doplnok výživy v podobe zinku, skutočne zlepšujú prejavy akné. Zinok neurobí zázraky na počkanie, ale rozhodne stojí za to vyskúšať ho.

Ako zinok pomáha v boji proti akné

Zinok je jedným z najviac skúmaných prírodných liečiv, ktoré bojujú proti akné. Množstvo štúdií potvrdzuje, že zvýšený príjem zinku skutočne zlepšuje stav akné. Zinok totiž zlepšuje takmer všetky známe príčiny vzniku akné:

  • Štúdie preukázali, že zinok zabíja baktérie, ktoré spôsobujú vznik akné. Nie je tak účinný ako antibiotiká, ale v boji proti akné je veľmi užitočný. Okrem toho baktérie si nedokážu vyvinúť odolnosť voči zinku, takže účinkuje aj u ľudí, u ktorých sa prejavila odolnosť voči antibiotikám.
  • Zinok znižuje zápalovú reakciu tela na baktérie. Keď baktérie napadnú upchatý pór, môžu spôsobiť vážne podráždenie a začervenanie. Štúdia ukázala, že koža náchylná na tvorbu akné reaguje na baktérie omnoho intenzívnejšie. Zinok dokáže zmierniť túto zápalovú reakciu a znižuje účinok baktérií na pokožku.
  • Zinok znižuje aktiváciu keratinocytov. Keratinocyty sú bunky, ktoré produkujú keratín, pevný proteín, ktorý drží kožné bunky pohromade. Nadmerné množstvo keratínu zabraňuje bunkám oddeliť sa a vedie k upchatým pórom, ako je to aj v prípade akné. Znížením nadmernej produkcie keratínu zinok pomáha udržiavať póry otvorené.
  • Zinok blokuje dihydrotestosterón, skratka DHT, čo znižuje účinok hormónov na pokožku. Blokátory DHT znižujú množstvo kožného mazu, ktorý sa prirodzene tvorí v našom tele. Žiaľ, zinok nie je veľmi silný blokátor DHT, ale každá pomoc v boji proti akné je prospešná, nie?
  • Zinok je silný antioxidant. Zápal je jednou z hlavných príčin akné a niektoré štúdie preukazujú, že antioxidanty môžu výrazne znížiť tvorbu akné.

Najlepšia forma zinku

Zinok je dostupný v mnohých formách, z ktorých niektoré majú vyššiu biologickú dostupnosť. Štúdie preukázali, že pikolinát zinku a metionín zinku majú lepšiu biologickú dostupnosť, ako iné formy zinku. Citrát a síran zinočnatý majú najnižšiu biologickú dostupnosť. Vyhnite sa doplnkom, ktoré nešpecifikujú množstvo zinku, pretože pravdepodobne obsahujú len malé množstvo účinnej látky.

Dávkovanie

Optimálne dávkovanie zinku pri liečbe akné je potrebné konzultovať s vašim dermatológom, alebo s lekárnikom. Niekoľko štúdií preukázalo viditeľné výsledky pri dennom užívaní 30 mg elementárneho zinku. Upozorňujeme, že množstvo elementárneho zinku v doplnku nie je totožné s množstvom viazaného zinku. Napríklad doplnok, ktorý obsahuje 200 mg glukonátu zinočnatého, neobsahuje presne 200 mg zinku. Väčšina doplnkov uvádza množstvo elementárneho zinku priamo na obale, alebo v príbalovom letáku. Nie je vhodné užívať denne viac ako 50 mg elementárneho zinku. Vyššie dávky zinku môžu spôsobiť žalúdočné kŕče a dráždia črevá.

Pomáhajú proti akné aj zinkové krémy?

Štúdie dokazujú, že zinkové krémy na akné nie sú až také skvelé, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Zatiaľ čo niektorí vedci poukazujú na pozitívne účinky zinkových krémov, dôkazy nie sú až také sľubné. Jedna štúdia, ktorá porovnávala krém s obsahom zinku a placebo krém, nezaznamenala žiadny rozdiel vo výsledkoch.

Niekoľko štúdií sa zameralo na testovanie, či pridávanie zinku do antibiotických krémov zlepšuje prejavy akné. Väčšina z nich však nezaznamenala žiadne zlepšenie. Vzhľadom k týmto výsledkom nevidím žiadny zmysel v používaní krémov s obsahom zinku, na liečbu akné. K dispozícií je mnoho iných možností, ktoré zlepšia prejavy akné.

Záver

Veda jasne ukazuje, že zinok môže skutočne pomôcť ľudom, ktorí majú akné. Ľudia s akné majú nižšiu hladinu zinku, oproti ľudom s pleťou bez akné. Zinok má viditeľný vplyv na mnohé príčiny akné. Štúdie ukazujú, že doplnok stravy v podobe zinku môžu zlepšiť stav akné až o 50 %.