Ženské akné

Hormóny kolíšu viac u žien ako u mužov v dôsledku menštruačného cyklu. Ženy sú najnáchylnejšie na akné 7-10 dní pred menštruáciou.

Akné počas tehotenstva na chvíľu vymizne, avšak v 3. trimestri sa môže znovu objaviť.

Liečbu hormonálnou antikoncepciou vždy konzultujte s vaším lekárom.

Nikdy neliečte vaše akné izotretionínom počas tehotenstva. Spôsobuje vývojové poruchy.
[optin-monster-shortcode id=“qzbgtwew0akayusilwba“]

Fakty o ženskom akné

  • Vo všeobecnosti, hormóny u žien majú tendenciu fluktuovať omnoho viac ako u mužov, čo napovedá prečo akné u žien zvyčajne nepretrváva dlhodobo ale skôr sa objavuje a mizne cyklicky.
  • Viac ako polovica dospelých žien aspoň občas zažije akné.
  • 60-70% žien trpiacich akné zažíva premenštruálne vyrážky.
  • Akné sa môže objaviť počas celého života ženy: počas dospievania, po dvadsiatke a po tridsiatke, počas tehotenstva a počas menopauzy.
  • Ženské dospelé akné môže byť frustrujúce, no dá sa aktívne liečiť.

Premenštruálne akné

Štúdia z roku 2004 publikovaná v Archives of Dermatology ukázala, že 63% žien náchylných na akné zažívajú premenštruálne vyrážky, s 25% zvýšením totálnych lézií. Toto pravdepodobne neprekvapí žiadnu z tých miliónov žien, ktoré zažívajú mesačné vyrážky akné. Väčšinou sa symptómy akné prejavia okolo 7-10 dní pred začiatkom menštruácie a často sa zmiernia po začiatku menštruácie. Nikto presne nevie prečo sa toto deje, no dá sa bezpečne povedať, že to má niečo spoločné s komplikovanými hormonálnymi zmenami spojenými s menštruačným cyklom.

Prevencia je pri premenštruálnom akné kľúčová. Keďže liečba hormonálne spôsobeného akné môže byť náročná, je šanca že neexistuje spôsob ako s ním úplne a efektívne bojovať. Antikoncepcia, alebo blokátory androgénnych receptorov môžu tiež pomôcť s vnútornou reguláciou hormónov.

Menopauza

Vždy, keď ľudia zažijú hormonálnu zmenu, môžu pozorovať vyrážky akné. Aj počas menopauzy si niektoré ženy všimnú, že sa im na tele objavuje akné. Akné väčšinou zmizne po skončení menopauzy.

Akné v tehotenstve

Ženy trpiace akné väčšinou pozorujú zhoršenie symptómov počas prvého trimestra tehotenstva. Aj ženy ktoré predtým akné nemali niekedy pozorujú že sa im vytvorilo akné na tvári alebo aj na tele. Toto je spôsobené zmenami hormonálnych úrovní. Akné sa môže vytvoriť alebo zhoršiť vždy, keď nastanú fluktuácie v úrovniach hormónov. Počas druhého a tretieho trimestra sa symptómy akné väčšinou výrazne zmiernia. Po troch mesiacoch od pôrodu, keď sa hormóny dostanú do úrovní v akých boli pred tehotenstvom, sa akné môže znovu objaviť.

Liečba akné v tehotenstve

Pri liečbe akné v tehotenstve sa poraďte s vašim lekárom. Drvivá väčšina liekov na akné, či už predpisových alebo dostupných bez predpisu, nebola testovaná na tehotných alebo kojacich matkách. Váš lekár/vaša lekárka môže mať pre vás liek ktorý považuje za bezpečný počas vášho tehotenstva.

Jedna možnosť ktorá je absolútne nebezpečná je Roaccutane (izotretinoín). Aktívna zložka izotretinoín je vysoko teratogenická (spôsobuje vrodené vady). Je absolútne dôležité, aby sa ženy ktoré sú tehotné alebo plánujú tehotenstvo, vyhli izotretinoínu.

Vaše dieťa a akné

Áno, aj bábätká môžu mať akné. Nazýva sa novorodenecké akné a väčšinou zmizne samo od seba. Ak váš syn alebo dcéra prejavujú znaky akné už ako nemluvňatá, je šanca že budú trpieť akné aj ako adolescenti. Uistite sa, že sa s nimi otvorene a úprimne porozprávate keď ako tínedžeri začnú javiť známky akné a že im vysvetlíte možnosti, ktoré sú im k dispozícii.

Liečba ženského akné

Správna lokálna liečba bude efektívna pre mnoho žien trpiacich akné. Pokiaľ ide o efektívnu liečbu akné, muži a ženy sa veľmi nelíšia a vhodná aplikácia lokálnej liečby je často najvhodnejšia.

Hormonálna liečba je takisto možnosťou. Lekári niekedy predpisujú orálnu antikoncepciu alebo blokátory androgénnych receptorov (najmä spironolaktón a cyproterónacetát). Obe riešenia pôsobia vnútorne na produkciu a efekty mužských pohlavných hormónov, ktoré sú inštrumentálne pre tvorbu akné. Obe riešenia tiež nesú riziko množstva vedľajších účinkov a vždy by ste ich používanie mali konzultovať s vaším lekárom.

Izotretionín je poslednou možnosťou pre ženy s vážnym, veľmi rozšíreným a zjazvujúcim akné. No keďže izotretinoín môže spôsobiť vážne vrodené defekty v plodoch tehotných žien a iné vážne vedľajšie účinky, jeho používanie by vždy malo byť opatrne zvážené. Pred začatím užívania izotretinoínu sa uistite, že ste maximálne informovaní a že vaša rodina je riadne uzrozumená s možnými vedľajšími účinkami.

Hormonálna liečba (orálna antikoncepcia)

Ako orálna antikoncepcia pomáha proti akné? Orálna antikoncepcia vo všeobecnosti znižuje androgény (mužské pohlavné hormóny) ktoré sú čiastočne zodpovedné za tvorenie akné. Ženy s akné majú tendenciu mať vyššie úrovne androgénov.1-5 Špecifickejšie:

  • Orálna antikoncepcia redukuje úroveň voľných testosterónov v ženskom tele tým, že donúti vaječníky a adrenálne žľazy aby ho produkovali menej.
  • Orálna antikoncepcia zvyšuje úrovne globulínu viažúceho pohlavné hormóny, čo zabráni premene voľného testosterónu na dihydrotestosterón (DHT). V skratke, v tele je menej DHT
  • Zložka progestín v orálnej antikoncepcii znižuje úrovne androgénov.

Ktorú antikoncepciu na akné zvoliť

Štátny ústav pre kontrolu liečiv odobril iba vybrané množstvo antikoncepčných piluliek pre pacientky s akné ktoré zároveň žiadajú antikoncepciu. Tieto zahŕňajú Diane 35, Chloe a Minerva. No všetky antikoncepčné pilulky majú tendenciu znížiť akné o 30-60% a výskum doposiaľ neposkytol jasnú odpoveď na to, ktorý produkt je v tomto ohľade najúčinnejší.

Vedľajšie účinky antikoncepcie na akné

Vedľajšie účinky sú bežné. Niektoré z najbežnejších sú nevoľnosť, bolesť hlavy, zvýšená citlivosť prsníkov, krvácanie z prieniku, nafukovanie, únava, podráždenosť, zmeny nálad, točenie hlavy, priberanie na váhe, znížené libido, vysoký krvný tlak a vaginálne infekcie. Menej zvyčajné a vážnejšie vedľajšie účinky zahŕňajú krvné zrazeniny, srdcové problémy (zhoršené fajčením) a možnosť zvýšeného rizika rakoviny.10,12 Informujte sa u vášho lekára pre viac informácií.

Eliminujú antibiotiká účinnosť antikoncepcie?

Toto je rozšírená obava a niektoré ženy naozaj otehotneli počas užívania kombinácie antikoncepcie a antibiotík (tetracyklínov), no pomery otehotnenia neboli o nič väčšie ako pomery otehotnenia spôsobeného iba zlyhaním antikoncepcie. Podľa článku publikovaného v roku 2010 v Journal of Women’s health „v súčasnosti neexistujú farmakokinetické dáta alebo náhodné kontrolované klinické testy ktoré by potvrdzovali, že orálne antibiotiká znižujú efektivitu orálnej antikoncepcie, s výnimkou liekov proti tuberkulóze, ako rifampín.“.