Najnovším prelomom v liečbe akné môže byť obyčajné vrecúško zeleného čaju, ktoré sa pravdepodobne nachádza aj vo vašej kuchyni. Čínske príslovie hovorí: „Radšej tri dni bez jedla, ako jediný deň bez čaju.“ A výskum uskutočnený za posledných 20 rokov to potvrdzuje.

Najnovší vedecký výskum ukazuje, že pitie čaju a najmä toho zeleného má veľa zdravotných benefitov. Nás ako osoby trpiace akné najviac zaujíma fakt, či zelený čaj pozitívne ovplyvňuje hlavné príčiny tvorby akné: zápal, inzulínovú rezistenciu a hormóny. A v tomto článku vám vysvetlíme prečo môže byť zelený čaj jedným z mála skutočných zázrakov na liečbu akné.

Predtým ako začneme, by ste si mali dať variť vodu, pretože sme si istí, že po dočítaní tohto článku budete aj vy túžiť po šálke tohto horúceho zeleného nápoja.

Zelený čaj a jeho antioxidačný potenciál

Takmer každý článok o účinkoch zeleného čaju sa zaoberá antioxidantmi. Aj keď vo väčšine prípadov sa rozruch okolo antioxidantov ani zďaleka nepribližuje realite, zelený čaj má pomerne výrazný antioxidačný potenciál. Ako veľa druhov ovocia obsahuje veľké množstvo polyfenolov, ktorých antioxidačné účinky boli podrobené viacerým výskumom so sľubnými výsledkami. V prípade zeleného čaju bol dôraz kladený najmä na katechín nazývaný epigallokatechín-3-gallát (EGCG).

EGCG je hlavným antioxidantom vo väčšine foriem zeleného čaju a je zároveň najúčinnejší. Napríklad jedna štúdia poznamenala, že: „Ukázalo sa, že EGCG je 25 až 100-krát silnejší ako vitamíny C a E v zmysle antioxidačnej aktivity“.

Ďalšia štúdia merala antioxidačný potenciál rôznych druhov zeleného čaju. Výskumníci nakoniec dospeli k názoru, že ½ šálky (100 ml) zeleného čaju má rovnaký potenciál ako 1 kg čerstvého ovocia, čo je pomerne pôsobivé.

Musíme však brať do úvahy, že vysoký antioxidačný potenciál ešte nič neznamená, je to len nepriama hodnota. Čo nás naozaj zaujíma sú skutočné benefity pre zdravie človeka. Pretože až príliš často sú zistenia zo skúmaviek pre človeka v skutočnosti nevyužiteľné. Všetky antioxidanty sú potom zbytočné ak ich telo neabsorbuje a nakoniec sa močom vylúčia von z tela.

Štúdia zverejnená v karentovanom žurnáli Phytomedicine preskúmala štúdie na ľuďoch zaoberajúce sa antioxidačnými účinkami zeleného čaju. Tu je zhrnutie celej štúdie:

„Existujú len limitované dôkazy, že pravidelný príjem zeleného čaju v objeme aspoň 0,6 – 1,5 l na deň môže zvýšiť antioxidačnú kapacitu a znížiť peroxidáciu lipidov (najmä oxidáciu LDL alebo inak nazývaného aj „zlý“ cholesterol). To môže prispieť k ochrane proti srdcovocievnym ochoreniam a rôznym druhom rakoviny. Priaznivé účinky sa javia ako pravdepodobnejšie u účastníkov, ktorí sú vystavení oxidatívnemu stresu.“

Ako by sa dalo očakávať, výsledky týchto štúdií sú pomerne rozporuplné. Niektoré štúdie ukazujú výraznejší účinok ako iné ale celkový trend v štúdiách bol pozitívny. Až 15 z 22 štúdií ukázalo pozitívny antioxidačný účinok zeleného čaju. Epidemiologické štúdie tiež ukazujú nižšie hodnoty poškodenia DNA a zápalových poškodení u ľudí, ktorí pili 6 a viac šálok zeleného čaju denne.

Rovnako to vyzerá tak, že ľudia, ktorí mali v tele veľa zápalov, získali z pitia zeleného čaju najviac benefitov. Štúdia spomína vyššie antioxidačné účinky u fajčiarov a u ľudí, ktorí majú málo pohybu. Dáva to zmysel keďže zápalové aj protizápalové účinky sú životne dôležité. Zápal je jeden zo spôsobov ako imunitný systém zabíja patogény. Takže príliš málo zápalov je rovnako zlé ako keď je ich príliš veľa. Zápal je ako oheň. Keď je pod kontrolou je veľmi užitočný ale keď je nekontrolovaný stáva sa veľmi nebezpečným. Preto dáva zmysel, že telo nepotrebné antioxidanty vylúči.

Ako sme spomínali v jednom z predchádzajúcich článkov, ľudia trpiaci na akné majú vyššie ako normálne úrovne systémového zápalu. Takže pitie zeleného čaju by pre nich mohlo byť veľmi prospešné. Naneštastie, zatiaľ nebola uverejnená žiadna štúdia zaoberajúca sa efektom zeleného čaju na akné. Avšak rôzne neoficiálne dôkazy vyzerajú veľmi pozitívne.

Účinok na inzulínovú rezistenciu a hladinu cukru v krvi

Vysoká hladina inzulínu a cukru v krvi je pre akné zlá. Veľmi zlá. Všetko čo nám pomôže stabilizovať hladinu inzulínu a cukru v krvi pomôže našej koži. Preto koži pomáhajú nízko sacharidové diéty a diéty so zameraním na potraviny s nízkym glykemickým indexom. Rovnako dokáže pomôcť aj pravidelný príjem zeleného čaju.

Veľká epidemiologická štúdia z Japonska zistila, že pitie 6 a viac šálok zeleného čaju denne znížilo riziko vytvorenia cukrovky II. typu o 33% pričom tento účinok bol ešte výraznejší u žien. Štúdia tiež dokázala, že čím viac čaju pijete, tým sú účinky výraznejšie. U žien pitie 1-6 šálok za týždeň znížilo riziko o 21%, 1-2 šálky denne o 34%, 3-5 šálok denne o 39% a 6 a viac šálok denne o 51%.

Výsledky intervenčných štúdií nie sú také jednoznačné. Väčšina ukazuje aspoň malý pozitívny vplyv na hladiny inzulínu a cukru v krvi ako napríklad poznamenala štúdia zverejnená v karentovanom žurnáli Phytochemistry:

„Avšak, väčšina epidemiologických a intervenčných štúdií vykonaných na ľuďoch dokazuje prospešné účinky extraktu zo zeleného čaju bohatého na EGCG na úpravu telesnej hmotnosti, kontrolu hladiny glukózy a rizikové faktory srdcovocievnych chorôb.“

Inzulínová rezistencia a glukózová tolerancia sú úzko späté s obezitou. Množstvo tuku je pravdepodobne najvýznamnejšou príčinou inzulínovej rezistencie a vysokých hodnôt cukru v krvi. Niekoľko štúdií ukázalo, že pravidelný príjem zeleného čaju vedie k strate telesnej hmotnosti vďaka zvýšenej metabolickej aktivite a zvýšeniu spaľovania tukov, aj keď je tento účinok pomerne malý.

Ale zníženie hmotnosti nie je jediný spôsob ako zelený čaj ovplyvňuje inzulínovú rezistenciu. Štúdie naznačujú, že zelený čaj dokáže: 1) znížiť absorpciu sacharidov, 2) zvýšiť sekréciu inzulínu a možno aj opraviť bunky, ktoré slúžia na jeho tvorbu a 3) znížiť produkciu glukózy v pečeni.

Neradi by sme vás nudili technickými detailmi a štúdiami, takže túto časť zhrnieme takto. Je tu veľmi dobrý dôvod veriť, že pravidelný príjem zeleného čaju znižuje inzulínovú rezistenciu a hladinu cukru v krvi. A to je naozaj dobrá správa pre liečbu hormonálneho akné.

Vplyv zeleného čaju na hormóny

Štúdie ukazujú, že zelený čaj má aj protirakovinotvorné účinky, hlavne proti rakovine prostaty a prsníka. Zaujímavé je, že tieto rakovinové bunky sú prepojené s hladinami IGF-1 a pohlavných hormónov – rovnakých hormónov, ktoré spôsobujú pohromu na vašej koži.

Zelený čaj zvyšuje množstvo molekúl, ktoré sa naviažu na pohlavné hormóny (inak sa nazývajú aj globulíny) a tak efektívne znižujú hladinu bioaktívnych hormónov. EGCG zabraňujú konverzii testosterónu na DHT. DHT je pravdepodobne najnebezpečnejší hormón ak sa jedná o rakovinu prostaty a o akné. Čiže nižšie hladiny tohto hormónu sú pre ľudí trpiacich akné určite žiaduce.

Aby sme to zhrnuli, môžeme povedať, že zelený čaj spôsobuje vyrovnanie hladín viacerých hormónov, ktoré sa považujú za príčiny akné.

Koľko zeleného čaju denne vypiť?

Takže, pravdepodobne sme vás už presvedčili o vynikajúcich benefitoch zeleného čaju na boj s akné. Teraz prichádza na rad ďalšia otázka. Koľko šálok denne by sme mali vypiť? Po prvé, musíme povedať, že optimálna dávka EGCG zatiaľ určená nebola. V štúdiách boli používané dávky od 300mg do 1000mg, avšak aby sme dosiahli takéto hodnoty pitím čaju, môže to znamenať pitie 2 až 20 šálok denne, pričom to závisí od kvality zeleného čaju, ktorý pijete.

V epidemiologických štúdiách prinášalo dobré výsledky pitie 3 až 6 šálok denne a tak by sme odporúčali držať sa týchto množstiev.

Zhrnutie a odkaz na záver

Neveríme na „zázračné“ lieky, ktoré prinášajú okamžité výsledky, avšak výnimka potvrdzuje pravidlo a zelený čaj má za sebou veľa dôkazov. Štúdie dokázali, že zlepšuje všetky príčiny akné: zápal, inzulín a hormóny.

Niekoľko štúdií ukázalo, že zelený čaj má silné protizápalové účinky. Niektoré poznamenali, že je dokonca 25 až 100 krát silnejší ako vitamíny C či E. Ľudia s vysokými hodnotami systémového zápalu ako napríklad tí, ktorí bojujú s akné budú mať najväčšie benefity z pitia zeleného čaju. Pravidelné pitie 3 až 6 šálok denne znižuje nebezpečenstvo cukrovky a zlepšuje inzulínovú rezistenciu. A na záver, zelený čaj dokáže liečiť hormonálne akné vďaka schopnosti znížiť hladinu niektorých pohlavných hormónov.

Aj keď zelený čaj nemusí byť zázračné riešenie, je určite veľkým krokom vpred za hladkou pokožkou. A v kombinácii so správnou stravou, zmenami v životospráve a chytrou topikálnou liečbou bude mať výrazný vplyv na vašu kožu a jej zdravie.