Ako vyliečiť zapálnené akné

Všetky typy akné majú jedného spoločného menovateľa – upchaté póry. Či sa jedná o zapálené akné, alebo nezapálené akné sa rozlišuje v závislosti od toho, aké príčiny viedli k upchaniu pórov a aké procesy v ních momentálne prebiehajú.

Zapálené akné sa nachádza hlboko pod povrchom pokožky. Prejavuje sa opuchmi, začervenaním pórov, ktoré sú upchaté baktériami, kožným mazom, alebo odumretými kožnými bunkami. Zapálené akné môže byť spôsobené baktériami nazývanými Propionibacterium acnes (P. acnes).

[optin-monster-shortcode id=“qzbgtwew0akayusilwba“]

Nezápalové akné, nazývané komedónové akné, sa nachádza blízko povrchu kože a nemá bakteriálny pôvod.

Typy akné

Rôzne typy akné vyžadujú rôzny prístup k liečbe. Správna identifikácia druhu zápalového akné, ktoré máte je preto prvým krokom k vyliečeniu.

Medzi hlavné typy akné patria: 

 • Zapálené komedóny: Ide o opuchnuté čierne bodky a biele hlavičky.
 • Papuly: Malé, nafúknuté červené hrbolčeky objavujúce sa na povrchu pokožky.
 • Pustuly: Sú podobné papulám, ale väčšie.
 • Uzliny: Malé, hnisavé hrbolčeky nachádzajúce sa pod povrchom pokožky.
 • Cysty: Cysty sú najvážnejším typom zapáleného akné. Rovnako ako uzliny, sa nachádzajú pod povrchom pokožky. Sú veľké, plné hnisu a na dotyk veľmi bolestivé.

Hoci sa zapálené akné najčastejšie objavuje na tvári, môže postihnúť aj:

 • Krk
 • Hruď
 • Chrbát
 • Ramená
 • Ruky
 • Trup

Liečba zapáleného akné

Zapálené akné sa môže ďalej rozšíriť a v prípade neliečenia viesť k vzniku jaziev. Aby sa tak nestalo, doporučuje sa začať s liečbou čo najskôr. Liečba sa odvíja od typu akné, jeho vážnosti a hĺbky v ktorej sa nachádza.

Najčastejšie sa doporučuje začať liečbou bez predpisu a ak zvolená liečba nezaberie, váš lekár pristúpi k silnejšiej liečbe a predpíše vám tabletky na akné.

Pri liečbe zápalového akné je vhodné konzultovať veci s dermatológom a nespoliehať sa iba na internet. Majte tiež na pamäti, že nábeh účinkov liečiv na akné trvá aj niekoľko týždňov, kým sa účinok prejaví naplno.

Lieky bez predpisu

Pri liečbe zapáleného akné máte na výber z mnohých prípravkov a pre laika môže byť ťažké rozhodnúť sa, ktorý prípravok na liečbu akné zvoliť.

Najčastejšie účinné látky obsiahnuté v prípravkoch na liečbu akné bez predpisu:

 • Kyselina salicylová: Jedná sa o silnú látku s malým rizikom vedľajších účinkov. Pomáha odstraňovať odumretú kožu z povrchu pleti a z vnútra pórov. Zmierňuje zápal v léziach akné a pomáha zabrániť tomu, aby sa vám akné vrátilo. Upozorňujeme, že prípravky s obsahom kyseliny salicylovej vysušujú pokožku a liečbu preto doporučujeme kombinovať s hydratačným prostriedkom, aby ste predisli vysušeniu.
 • Síra: Túto zložku nájdete v mnohých voľnopredajných liekoch na akné a to je dôvod prečo ju spomíname. Síra má najlepšie účinky pri ľahkých a nezápalových formách akné. Ako doplnok liečby ju užívať môžete, avšak zápalové akné sama o sebe nevylieči.

Najlepší spôsob, ako sa zápalového akné zbaviť je kúpiť si prostriedok s obsahom kyseliny salicylovej a pravidelne si ňou čistiť pleť. Ako sme spomenuli, liečba sa neprejaví okamžite a viditeľné zlepšenie by ste mali očakávať v priebehu 8 až 10 týždňov od začiatku liečby. V prípade, že lieky bez predpisu ani po 3-4 mesiacoch užívania nezaberú, znamená to, že vaše akné sa nachádza príliš hlboko pod povrchom kože a lokálne prípravky k nemu úplne nedosiahnu. Ak by sa vám to stalo, navštívte vášho lekára a nechajte si predpísať lieky na predpis.

Lieky na predpis

V prípade, že štandardná liečba z dôvodu závažnosti vášho akné nezaberie, váš lekár vám môže predpísať silnejšie lieky, či už vo forme krémov, alebo tabliet, konkrétne:

 • Izotretinoín: Jedná sa o derivát vitamínu A patriaci medzi retinoidy. Jedná sa o jeden z najsilnejších liekov na akné, avšak s mnohými vedĺajšími účinkami. Predpisuje sa preto zvyčajne iba vo vážnych prípadoch, pri cystickom akné a v prípade, že všetky ostatne pokusy liečiť akné zlyhali. Izotretinoín je tiež absolútne zakázaný pre ženy pred, počas a po tehotenstve, keďže jeho úžívanie zvyšuje riziko poškodenia plodu.
 • Orálne antibiotiká: Ak má vaše akné predpokladaný bakteriálny pôvod, lekár vám môže predpísať antibiotiká vo forme tabliet. Z dôvodu schopnosti tela vybudovať si antibiotikovú rezistenciu sa však užívajú iba na krátku dobu a predpisujú sa až v momente, kedy ostatné pokusy zlyhajú. Zvyčajne vám bude predpísané v prípade, že máte cystické akné.
 • Lokálne antibiotiká: Narozdiel od ústnych antibiotík, ktoré môžete používať iba krátku dobu, lokálne antibiotiká môžete používať až po dobu dvoch mesiacov. Lokálne antibiotiká však nie sú natoľko silné a účinkovať budú skôr v menej vážnych prípadoch zápalového akné, ako sú papule, pustule, alebo uzliny.
 • Hormonálna antikoncepcia: Niektoré prípady zapáleného akné sú spôsobené hormonálnou nerovnováhou. V týchto prípadoch vám váš dermatológ môže predpísať hormonálnu antikoncepciu. Hormonálna liečba akné je vhodná hlavne vtedy, ak sa vyhadzujete hlavne v období menštruácie.
 • Spironolaktón: Jedná sa o antiandrogénny liek, ktorý dokáže pomôcť liečiť uzliny a cystické akné spôsobené zvýšenými hladinami androgénnych hormónov.

Vytláčať, alebo nie?

Zapálené akné si vytlačiť môžete, ak dodržíte správny postup. Najlepšií spôsob, ako si akné vytlačiť, je robiť tak s pomocou pomôcok na to určených, či už ide o extraktor komedonov, alebo elektronický čistič pórov.

Mnohí ľudia si vyrážky vytláčaju vlastnými prstami, ale je to metóda, ktorú rozhodne nedoporučujeme. Dôvodom je zvýšene riziko jaziev po akné a šanca, že si do pórov zanesiete infekciu.

Ak chcete mať istotu, že si akné vytlačíte ako profík, pozrite si náš návod, kde nájdete youtube video, ako vytláčať akné.

Slovo na záver

Zapálené akné nie je sranda a niekedy sa zdá, že liečiť ho je takmer nemožné. Ak vás zapálené akné postihlo, nezúfajte. Začnite tým, že budete dodržovať správnu starostlivosť o pleť, ktorá zahňa čistič pleti, hydratačný krém a krém s obsahom kyseliny salicylovej. Ak si ani po niekoľkých mesiacoch zmieneného liečebného programu nevšimnete zmeny, navštívte lekára a konzultujte s ním ďalší postup.