Ako vytlačiť akné

Čaká vás dôležitý deň, potrebujete zažiariť. Idete sa teda ráno upraviť a zo zrkadla na vás pozerá škaredá vyrážka. Zachváti vás panika. Ako prvé vám napadne, že ju jednoducho vytlačíte. Čo iné s ňou urobiť, keď nie vytlačiť? Obzvlášť keď sa objaví v tom najnevhodnejšom čase.

Jasne, asi neexistuje vhodná doba pre vyrážku, no z nejakého dôvodu sa akoby vždy záhadne objaví práve pred tou párty, na ktorú sa tak tešíte, práve pred tým rande, na ktorom vám tak záleží a práve pred tou stretávkou zo strednej školy, kde sa chcete uviesť v tom najlepšom svetle.

[optin-monster-shortcode id=“qzbgtwew0akayusilwba“]

Faktom ale je, že vytlačiť vyrážku je zlý nápad.

Majú sa vyrážky vytláčať?

Predstavte si vyrážku ako taký malý vačok, v ktorom je olej, špina a baktérie. Tento malý vriedok drží tieto baktérie pekne pohromade, ako keby v karanténe, z ktorej sa nemôžu šíriť. Ak teda akné vytlačíte, tieto baktérie sa dostanú von, čo vedie k ďalším a ďalším vyrážkam.

A je tu ďalšie riziko. Tým, že sa vo vyrážke budete “rýpať”, tlačiť ju, škriabať a vyberať, môže vzniknúť oveľa viac problémov ako úžitku. Prvým problémom sú práve vaše prsty, ktoré dostanú do vyrážky ďalšie nečistoty. To vedie k tomu, že vyrážka očervenie, zapáli sa a opuchne. Výsledok? Trvalá jazvička.

Rozumnejšie je nechať vašu vyrážku žiť. Tá pri správnej starostlivosti za 3 až 7 dní sama zmizne, kým nesprávne vytlačenie vyrážky môže túto dobu predĺžiť na niekoľko týždňov, nehovoriac o spomínanom riziku trvalého zjazvenia.

Správne vytlačenie akné podľa dermatológov

Dermatológovia a kozmetici samozrejme vedia, aký je správny a bezpečný spôsob vytlačenia vyrážky. Dobrý odborník by mal samozrejme nosiť rukavice, aby do vyrážky nepridal nečistoty. Na prepichnutie vyrážky používa sterilnú ihlu a následne odstráni obsah vyrážky pomocou extraktora.

Najlepšou voľbou je teda nechať vaše vyrážky odborníkom, ktorí vás ich zbavia. No povedzme si úprimne, niekedy proste neodoláte a chcete sa vyrážky zbaviť okamžite. Pre tieto prípady si teraz povedzme, ako sa v domácich podmienkach vyrážky zbaviť správne. Odporúčané nástroje na domáce vytlačenie vyrážky zakúpite na tomto odkaze.

Ako vytlačiť akné

  • Nesnažte sa zbaviť vyrážky príliš skoro. Vytlačte ju až vtedy, ak má jasne bielu hlavičku. To znamená, že je jej obsah veľmi blízko povrchu a je pripravený na extrakciu.
  • Počas celého procesu si neustále umývajte ruky teplou vodou a mydlom.
  • Sterilizujte svoj extraktor a svoju ihlu pomocou zapalovača alebo zápaliek. Nechajte konce vychladnúť a následne ich pretrite alkoholom. Alkohol môžete aplikovať aj priamo na vyrážku, preventívne aj na vaše prsty.
  • Utrite si ruky čistou servítkou.
  • Pripravte si ihlu. Smerujte ňou priamo a kolmo na povrch, do úplného stredu vyrážky a veľmi jemne ju prepichnite.
  • Pomocou prstov veľmi jemne pritlačte na pokožku okolo vyrážky. Netlačte priamo do vyrážky! Ak je vyrážka pripravená na vytlačenie, pôjde to veľmi jednoducho. Ak to jednoducho nejde, nie je jednoducho pripravená. Zastavte sa a nechajte ju tak!
  • Na vytlačenú/nevytlačenú vyrážku aplikujte ďalší alkohol.

Video návod

Ako vyrážky zakryť

Ak ste sa predsa rozhodli, že svoju vyrážku necháte odborníkom, môžte ju zakryť mejkapom. Sústreďte sa pri voľbe mejkapu na to, aby neupchával póry.

Nepotrebujete ho veľa, čo obzvlášť asi poteší pánov. Pri krytí vyrážky je menej viac. Vašim cieľom totiž nie je vyrážku zamazať a zakryť, len skryť začervenanie. Ak by ste použili priveľa mejkapu, vyrážku síce zakryjete, no bude to v konečnom dôsledku vyzerať ešte horšie. Kľudne na nanesenie mejkapu použite prst.

Ak nad dilemou, či vyrážku vytlačiť, premýšľate príliš často, určite zvážte návštevu dermatológa, ktorý vás tejto dilemy rád zbaví.

Ako vyrážky liečiť naozaj

Vytláčať vyrážky môžete koľko chcete, iba tak sa vášho akné nezbavíte. Navyše, ako už viete, riskujete tým vznik jaziev po akné. Ak sa chcete akné zbaviť naozaj, doporučujeme začať s našou doporučenou liečbou.

Doporučená liečba

Všetko čo potrebujete k vyliečeniu akné, je vyčistiť vašu pleť od nečistôt, odupchať zanesené póry a následne ich hĺbkovo vyčistiť a zbaviť ich prípadného zápalu a baktérií.

V praxi to dokážete s pomocou nášho 3-krokového liečebného balíčka, obsahujúceho všetko potrebné pre kompletné vyčistenie a vyliečenie pleti.

Liečebný balíček obsahuje:

  • Čistiaci gél s obsahom čajovníkového oleja, pomocou ktorého vašu pleť vyčistíte od nečistôt a odumretej kože a pripravíte ju na samotnú liečbu
  • Liečebný krém s obsahom kyseliny salicylovej, ktorá vďaka silným exfoliačným účinkom dokáže preniknúť hlboko pod kožu, kde hĺbkovo vyčistí póry od špiny a prebytočného mazu. Kyselina salicylová má tiež silné protizápalové a antibakteriálne účinky, vďaka čomu napadnuté póry nie len čistí, ale skutočne lieči.
  • Hydratačný krém s obsahom konopného oleja a extraktu z koreňa lišajníka, ktorý vašu pleť po skončení liečby hydratuje a obnoví tak jej pružnosť a zdravý vzhľad. Navyše, nami zvolený hydratačný krém je nekomedogénny (neupcháva póry), takže návratu vyrážok sa skutočne nemusíte obávať.