Ako sa zbaviť akné vo vlasoch

Akné a vyrážky vo vlasoch sú menej častý problém, ako akné v oblasti tváre, alebo na chrbte. Stále však platí, že dokáže potrápiť nemalé množstvo ľudí.

Najväčšia výzva, s ktorou sa pri akné vo vlasoch stretávame je práve neschopnosť sa ich jedndoducho zbaviť.

Nieje totiž zložité nájsť desiatky „zaručených spôsobov“, ako sa akné zbaviť, avšak skutočné výsledky v drvivej väčšine neprichádzajú.

Avšak hoci sa to niekedy môže zdať, akné vo vlasoch nie je ničím, čoho by ste sa nemohli zbaviť a vyžaduje iba toľko, aby ste sa oň starali pomocou vedecky overených postupov a s pomocou účinných látok, ktoré fungujú naozaj.

Čo spôsobuje vaše akné?

Vyplňte 1 krátky online test a zistite, prečo máte
akné a ako sa ho konečne zbaviť…

Čo spôsobuje vaše akné?

Vyplňte 1 krátky online test a zistite, prečo máte akné a ako sa ho konečne zbaviť…

Príčiny vzniku

Príčin vzniku vyrážok vo vlasoch je viacero, avšak samotný spôsob vzniku vyrážky je vždy rovnaký.

Ako vzniká vyrážka vo vlasoch

Vaša hlava, ako aj celé telo, sú posiate miliónmi pórov, ktoré produkujú kožný maz. Ten sám o sebe (hoci si to mnohí myslia) nie je náším nepriateľom. Práve naopak. Kožný maz zohráva dôležitú úlohu – našu pokožku chráni pred vonkajšími vplyvmi, baktériami, plesňami, či voľnými radikálmi.

Akné vo vlasoch (alebo kdekoľvek inde na tvári) je spôsobené nadprodukciou kožného mazu, ktorý zvýši pravdepodobnosť, že dôjde k upchaniu pórov. V nich sa naďalej vznikajúci kožný maz začne hromadiť, čoho následkom vzniká vyrážka. Takto vzniknutý upchatý pór je tiež skvelou živnou pôdou pre zápal a baktérie, ktoré vedú k tomu, že akné je horšie a horšie.

Treba tiež dodať, že póry sa nemusia upchať iba z vonkajšiej strany. K odumieraniu buniek dochádza aj priamo vo vnútri pórov (kožný maz ich má za ideálnych podmienok vyplaviť von) a ak sa tak stane, vyrážka môže vzniknúť aj napriek pravidelnej vonkajšiej starosti o aknóznu pleť.

Ako sa zbaviť akné vo vlasoch

Keďže akné a príčiny za jeho vznikom sú totožné nezávislé od toho, či sa nachádzaju na tvári, vo vlasoch alebo inde na tele, jeho liečba bude prebiehať rovnako, ako keby bolo kdekoľvek inde na tele.

Aj v prípade akné vo vlasoch preto platí, že vašu pokožku potrebujete vyčistiť od odumretej kože a od nečistôt. A keďže veľká časť problému sa skrýva pod povrchom kože, vaše póry musíte tiež hĺbkovo vyčistiť od prebytočného kožného mazu, baktérii a zápalu.

Doporučená liečba

Pre úplné vyliečenie akné nasledujte tieto 3 kroky:

  • #1: Vyčistenie pokožky čistiacim gélom – V prvom kroku problematickú pleť vyčistíte pomocou čistiaceho gélu. Toto je prvý a nevyhnutný krok pri starostlivosti o aknóznu pleť, pretože ako sme spomenuli vyššie – čistenie pleti udržiava vaše póry priechodné a vašu pleť optimálne mastnú, vďaka čomu nedochádza k upchávniu pórov na povrchu pokožky.
  • #2: Hĺbková liečba kyselinou salicylovou – V druhom kroku na problematické póry naneste krém s obsahom kyseliny salicylovej – BHA kyseliny s silnými exfoliačnými vlastnosťami, vďaka čomu dokáže preniknúť hlboko pod povrch pokožky, kde z vaších pórov dostane von všetku špinu a nečistotu, kôli ktorej sa vaše póry upchali. Má tiež silné protizápalové a antibakteriálne a antifungálne účinky, vďaka čomu v póroch dokáže zabiť baktérie a vyliečiť zápal.
  • #3: Hydratácia ošetrenej pokožky – V poslednom, treťom kroku vyliečené póry ošetríte pomocou hydratačneho krému. Ten jednak “uzamkne” všetky dobré liečivé látky, ktoré ste na pleť dostali v predchádzajúcich krokoch a postará sa tiež o to, aby vaša pleť ostala pružná, hydratovaná a ochránená pred vonkajšími vplyvmi.

To je všetko.

Starajte sa o pokožku pomocou našej 3-krokovej liečby a vaša pleť sa dá čoskoro doporiadku.

Čo spôsobuje vaše akné?

Vyplňte 1 krátky online test a zistite, prečo máte
akné a ako sa ho konečne zbaviť…

Čo spôsobuje vaše akné?

Vyplňte 1 krátky online test a zistite, prečo máte akné a ako sa ho konečne zbaviť…

Prevencia

  • Obmedzte používanie gélov a lakov: Najčastejšou príčinou upchatých pórov na hlave sú práve prípravky na vlasy. Najväčší pozor by ste si mali dať na produkty ako je vosk, gél, pena a lak na vlasy. Napr. pri použití gélu na vlasy alebo pomády, vrstva vytvorená na hlave môže byť veľmi hrubá, čím sa zníži prúdenie vzduchu na pokožku hlavy a póry sa môžu veľmi jednoduchšie zablokovať.
  • Pridajte Tea Tree Oil do vášho šampónu: Ak ste už dávnejšie rozmýšľali nad prírodným šampónom teraz je ten správny čas. Mnoho bežných šampónov obsahuje chemické látky, ktoré sú navrhnuté tak, aby zlepšili farbu, vôňu a konzistenciu mydla. Tieto prísady môžu nielen podráždiť suchú pokožku hlavy, ale tiež vytvoriť vhodné prostredie pre baktérie spôsobujúce pupienky. Dobrým začiatkom je výber šampónu, ktorého ingrediencie poznáte, alebo pri najmenšom dokážete vysloviť. Aby ste zvýšila účinnosť vášho šampónu a zároveň aktívne bojovala proti vyrážkam pridajte doň niekoľko kvapiek tea tree oil, ktorý má antiseptické účinky a tak predchádza výskytu baktérií na pokožke.
  • Umývajte si vlasy po tréningu: Či už zdvíhate činky v posilňovni, alebo sa venujete manuálnej práci vonku, určite sa zapotíte. Pot je zmes vody a minerálnych látok, známych ako elektrolyty. S pomocou potu a mazu sa môžu tieto minerály zhlukovať na pokožke a uviaznuť vo vnútri pórov spolu s prirodzene sa vyskytujúcimi baktériami. Preto do svojho tréningu vždy zahrňte aj rýchlu sprchu na odstránenie potu a minerálnych nánosov.
  • Nepoužívajte šampón pri každom umytí vlasov: Vlasy by ste si umývať mali, no nemali by ste však používať šampón dennodenne a takýto postup sa ani neodporúča, pretože to môže spôsobiť nadmerné vysúšanie pokožky hlavy. Skúste si opláchnuť vlasy obyčajnou čistou vlažnou vodou a venovať osobitnú starostlivosť masírovaniu pokožku pod tečúcou vodou, čo spôsobí uvoľnenie nečistôt a lepšie prekrvenie.
  • Nepoužívajte kondicionér: Ak nemáte suchú pokožku, možno zistíte, že práve používanie kondicionéru pôsobí zaťažujúco na vašu pleť a tak napomáha tvorbe pupienkov. Vo všeobecnosti, je kondicionér určený na nahradenie vlhkosti, ktorá bola odobraná z vašich vlasov pri umývaní. Niektoré druhy kondicionérov, však môžu obsahovať veľký podiel oleja. Dobrým riešením je buď úplné vynechanie kondicionéra alebo, v prípade dlhých vlasov, ho môžete naniesť len na ich končeky a tak sa vyhnúť priamemu kontaktu s pokožkou hlavy.
  • Skúste špecializovaný šampón proti akné: Je dostupný v každej lekárni. Ide o šampón zameraný priamo na riešenie problému s akné a na trhu existuje veľké množstvo druhov. Tieto šampóny sú však omnoho drahšie než tie klasické, ak vám ale nezaberajú iné metódy, môže byť práve špecializovaný šampón vhodným riešením.