Ako sa zbyviť akné v nose
Vyrážky v nose môžu byť ako drobnou nepríjemnosťou, tak aj príznakom infekcie vo vnútri nosa. Správne diagnostikovanie problému a následná liečba vyrážky v nose môže výrazne znížiť jeho rozšírenie a zhoršenie.
[optin-monster-shortcode id=“qzbgtwew0akayusilwba“]
Príčiny vzniku
Vaša pokožka je posiata malými pórmi, tzn. malými otvormi z ktorých vyrastajú vlasové folikuly. Pod povrchom pokožky tieto póry obsahuju taktiež olejové žlazy tvoriace kožný maz, tzv. „sebum“. Tento kožný maz má v tele dôležitú úlohu – udržiava našu pokožku zdravú a čistú a vlasy mäkké.
Niekedy však nastane problém. Póry na pokožke sa z dôvodu nadmernej produkcie kožného mazu, nečistoty, alebo odumretej kože zanesú a upchajú. Ak sa to stane, maz tvorený v póroch sa nedokáže dostať na svet, začne sa vo vnútri pórov hromadiť a to vedie k vzniku vyrážok. A hoci sa tieto vyrážky najčastejšie tvoria na tvári, občas sa môžu objaviť aj vo vnútri nosa.
Problémom nie je iba maz. Zanesené póry sú tiež magnetom na baktérie, ktoré môžu preniknúť do pórov a ak je pór upchatý a nedokáže tieto baktérie s pomocou kožného mazu dostať von, ich prítomnosť v póre povedie k začervenaniu, podráždeniu a zápalu. To spôsobuje začervenanie, citlivosť a na dotyk bolestivosť vzniknutých vyrážok.
Riziko vzniku infekcie
Zanesené póry môžu viesť k vzniku infekcií, ako je folikulitída, alebo furunkul.
- Folikulitída sa prejavuje ako začervenanie, zapálenie, alebo zhluk červených, alebo bielych hrbolčekov v okolí nozdier. Najčastejšou príčínou folikulitídy sú stafylokokové baktérie. Príčínou vzniku je časté smrkanie a špáranie sa v nose.
- Furnunkul je abscesujúci hnisavý zápal kožných žliaz, ktorý sa môže vyskytnúť aj v nose. Pokiaľ sa nelieči, vznikajú furunkuly vo väčšom množstve a infekcia sa môže rozšíriť aj do vnútorných orgánov tela.
- Infikované vyrážky vo vnútri nosa môžu byť nebezpečné, pretože žily vo vnútri nosa môžu viesť do mozgu, čo môže spôsobiť tzv. Cavernous sinus thrombosis.
Kedy vyhľadať lekársku pomoc
Lekársku pomoc vyhľadajte okamžite v prípade, že máte jeden alebo viacero z nasledujúcich príznakov:
- Ťažkosti s videním, alebo dvojte videnie
- Závraty
- Červenú, opuchnutú vyrážku sprevádzanú horúčkou
- Náhle pocity zmätenosti
Ak vaša vyrážka v nose neodchádza, zhoršuje sa a je stále viac a viac bolestivá, neotáľajte a choďte k doktorovi.
Diagnostika
Doktor sa vás bude pýtať niekoľko otázok týkajúcich sa vaších symptómov, ako napríklad:
- Ako vyzerala vyrážka na začiatku? Zmenil sa jej vzhľad?
- Kedy ste si vyrážku všimli prvý krát?
- Vytekala z vyrážky krv, alebo hnis?
Lekár môže pre lepšiu diagnostiku vyrážku taktiež ohmatať, môže vás poslať na magnetickú rezonanciu (MRI), alebo tomografiu (CT), aby vedel lepšie identifikovať prípadne príznaky infekcie vo vnútri nosnej dutiny.
Je tiež možné, že vám bude odobratá ako krv, tak ja vzorky tekutiny z vnútra vyrážky, pre laboratórne vyšetrenie určené k identifikácii baktérie vo vnútri nosa. Ak sa prítomnosť baktérií potvrdí, budú vám predpísané antibiotiká.
Liečba
Liečba vyrážok v nose závisí od príčiny. Pokiaľ sa jedná o jednoduchý typ vyrážky (akné vulgaris), bude stačiť domáca liečba, alebo liečba bez predpisu. V prípade bakteriálnej infekcie sa vyrážky v nose liečia antibiotikami.
V zriedkavých prípadoch môže infikovaná oblasť vyžadovať chirurgickú drenáž, aby sa zabránilo vzniku opuchu.
Domáca liečba
Pri vyrážke v nose môže na začiatku pomôcť protizápalový liek, ako napr. ibuprofén.
Pre uľavenie od bolesti môžete skúsiť obklady. Obklady by mali byť teplé a vlhké. Mali by trvať 15-20 minút a môžete ich na nos aplykovať 3x denne.
Ak sa vám vo vnútri nosa objavila vyrážka, nedotýkajte sa jej a nešpárajte sa v nose. Vaše póry sú zraniteľné a hrozí, že si privodíte bakteriálnu infekciu. Umožnite vyrážke, aby sa zahojila a nedráždite ju. Vyhnete sa tak zbytočným komplikáciam.
Prevencia
Najlepšia prevencia pred vyráškami v nose je nešpárať sa v ňom a nefúkať si ho. Je to cesta, ako predchádzať podráždeniu vnútornej časti nosa, čo by mohlo mať za následok vznik vyrážky v nose.