Ako sa zbaviť vyrážok na zadku

Hoci vyrážky na zadku nie su to isté, ako výrážky znamenajúce akné, ktoré sa objavujú na tvári, chrbte a hrudi.

Skutočná príčina vyrážok na zadku je najčastejšie takzvaná folikulitída, infekcia vlasových folikúl, ktorá spôsobuje vznik vyrážok a začervenanie.

Hlavnou príčinou vyrážok na zadku je potenie, zaparenie a nedostatočná hygiena, vďaka čomu sú častým problémom obzvlášť pre športovo založených ľudí.

Ak však máte vyrážky na zadku, nezúfajte. Ich liečba nie je problém a v tomto článku vám poradíme ako na to. Mimo toho sa tiež, ak vás to zaujíma, pozrieme aj na to, čo tieto vyrážky spôsobuje, čo môžu znamenať a aké formy prevencie sú najvhodnejšie, aby ste akné na zadku po úspešnej liečbe nedostali naspäť.

Čo spôsobuje vaše akné?

Vyplňte 1 krátky online test a zistite, prečo máte
akné a ako sa ho konečne zbaviť…

Čo spôsobuje vaše akné?

Vyplňte 1 krátky online test a zistite, prečo máte akné a ako sa ho konečne zbaviť…

Príčina vzniku

Hoci z lekárskeho hladiska v prípade vyrážok na zadku tento problém neoznačujeme ako akné, ale ako folikulitídu, princíp a príčina vzniku sú podobné.

Hlavný rozdiel spočíva v tom, že akné vzniká po tom, čo sa upchá pór v pokožke, zatiaľ čo folikulitída na zadku je pre zmenu spôsobená upchatím vlasovej folikuly, teda miesta, odkiaľ vyrastá vlas, resp. chlp. Táto folikula sa zapáli, zvyčajne v dôsledku holenia.

Folikulitída sa prejavuje drobnými povrchovými vyrážkami, ktoré zvyčajne nie sú bolestivé, maximálne svrbia a dráždia. Ak sa však folikulitída dostane spod kontroly, môžu vzniknúť bolestivé a hlboké uzliny, podobné cystám, aké poznáme z klasického akné. Táto hlbšia infekcia je už bolestivá a pri nesprávnej liečbe často zanecháva jazvičky.

Ako sa zbaviť vyrážok na zadku

Keďže aj v prípade vyrážok na zadku sa hlavný problém skrýva pod povrchom kože, popri čistení pokožky čistiacim gélom je potrebná hĺbková liečba pomocou kyseliny salicylovej, ktorá dokáže odupchať zanesené póry a vyčistiť z nich špinu, či začínajúci zápal.

 • Sprchujte sa po každom cvičení: Po každom cvičení, alebo inej namáhavej fyzickej aktivite sa osprchujte. Ale, že naozaj vždy. Práve nedostatočná hygiena po zvýšenej fyzickej aktivite je najčastejšiou príčinou vzniku vyrážok v oblasti zadku.
 • Pokožku vyčistite čistiacim gélom: Vďaka kvalitnému čistiacemu gélu, ako náš Novaclear čistiaci gél s obsahom čajovníkového oleja dokážete pokožku zbaviť nadbytočného mazu a iných nečistôt. Môže sa to zdať divné, používať čistiaci gél „na tvár“ na zadok, ale nie je tomu tak. Vaša pokožka je vskutočnosti taká istá nezávislé, či sa bavíme o tvári, chrbte, alebo zadku, a práve čajovníkový olej obsiahnutý v našom čistiacom géle je vďaka svojím protizápalovým a antibakteriálnym účinkom jednou z najlepších účinných látok, aké môžete na čistenie pleti použiť. Vďaka pH 5,5 je vhodný aj pre ten najcitlivejší zadoček.
 • Napadnuté časti pokožky ošetrite liečebným krémom: Aplykujte po osprchovaní a vysušení pokožky na zadok naneste Novaclear liečebný krém s obsahom kyseliny salicylovej. Vďaka svojím silným exfoliačným a protizápalovým účinkom sa jedná o tú najúčinnejšiu látku, akú možno na hĺbkovú liečbu pórov dostať.
 • Po skončení liečby pokožku hydratujte: Keďže kyselina salicylova pokožku vysušuje, na koniec liečby vyrážok na zadku pokožku ošetríme hydratačným krémom. Aj keď si môžete myslieť, že hydratačný krém vaše póry akurát znovu zanesie, nie je tomu tak. Vhodne zvolený hydratačný krém, ako napríklad náš Novaclear hydratačný krém s obsahom extraktu z koreňa lišajníka a konopného oleja je nekomedogénny, teda neupcháva póry a nespôsobuje návrat vyrážok.

To je všetko.

Stačí nasledovať tieto 4 kroky, starať sa o vašu pleť pomocou nášho liečebného balíčku proti akné vyrážkam na zadku môžete zakrátko povedať zbohom.

Čo spôsobuje vaše akné?

Vyplňte 1 krátky online test a zistite, prečo máte
akné a ako sa ho konečne zbaviť…

Čo spôsobuje vaše akné?

Vyplňte 1 krátky online test a zistite, prečo máte akné a ako sa ho konečne zbaviť…

Príznaky

Medzi najčastejšie príznaky vyrážok na zadku patria:

 • Drobné červené bodky
 • Pľuzgiere v oblasti análneho otvoru
 • Svrbenie, ktoré sa so škrabaním ešte zhoršuje
 • Červená, podráždená koža
 • Pľuzgiere, z ktorých vyteká tekutina
 • Šupinatá koža
 • Začervenanie a podráždenie v oblasti medzi polkami zadku
 • Bolesť a svrbenie v oblasti análneho otvoru
 • Vyrážky, ktoré vyzerajú ako akné

Prevencia

Prevencia akné na zadku (folikutídy) je relatívne jednoduchá.Vyhnete sa jej tým, že budete žiť jednoducho všeobecne zdravšie. Tu je pár tipov, ktoré by vám pri akné na zadku mohli pomôcť:

 • Pokiaľ je to možné, noste voľné oblečenie. Príliš tesné oblečenie môže spôsobiť podráždenie, čo vedie k folikulitíde.
 • Spolupracujte s doktorom a snažte sa všetky chronické problémy dostať pod kontrolu, napr. cukrovku. Ak sa o to nepostaráte, vaše telo sa bude ťažšie vyrovnávať s infekciami.
 • Ak už folikulitídu máte, urobte všetko preto, aby neprešla do ťažšieho štádia, kedy je nutná aj agresívnejšia liečba.

Liečba ťažkých foriem vyrážok na zadku

Naša 3-kroková liečba akné je dostatočná pre väčšinu prípadov ľahkých a stredne ťažkých foriem vyrážok na zadku. Existujú však prípady, ak sú vaše vyrážky natoľko vážne, že lokálna liečba nestačí.

Kedy vyhľadať doktora

Vyrážky na zadku zvyčajne nie sú nebezpečné a nie je potrebné kvôli nim navštíviť doktora. V určitých prípadoch si však pozornosť lekára vyžadujú:

 • Ak sa vyrážky rýchlo šíria
 • Ak vyrážky pokrývajú celé telo
 • Ak sa k vyrážkam pridá horúčka
 • Ak sa na vašich genitáliach či v okolí análneho otvoru objavia pľuzgiere
 • Ak sú vyrážky bolestivé
 • Ak vyrážky pôsobia ako infikované – ich súčasťou je žltá alebo hnedá tekutina

U doktora môžete očakávať výter, odber krvi a test kože, kedy sa váš dermatológ bude snažiť zistiť, ako vaša koža reaguje na jednotlivé látky.