Ako sa zbaviť akné na tvári
Akné, inak tiež známe ako vyrážky, je v medicíne označované ako Acne Vulgaris – kožné ochorenie, ktoré postihuje mazové žľazy vlasového folikulu. Akné sa najčastejšie spája s obdobím puberty, kedy je miera produkcie kožného mazu (a tým aj riziko upchatia pórov vlasových folikulov) najvyššia.
Ak akné trápi aj vás, nebojte sa. V nejakej forme postihne až 85% ľudí vo veku od 12 do 24 rokov a v niektorých prípadoch môže pretrvať aj v dospelosti.
Čo spôsobuje vaše akné?
Vyplňte 1 krátky online test a zistite, prečo máte
akné a ako sa ho konečne zbaviť…
Čo spôsobuje vaše akné?
Vyplňte 1 krátky online test a zistite, prečo máte akné a ako sa ho konečne zbaviť…
Liečba akné na tvári
Existuje mnoho spôsobov, ako vyrážky na tvári liečiť závisiacich od toho, aké vážne vaše akné je.
- V prípade ľahkých a stredne ťažkých foriem akné, ako sú papuly, pustuly, čierne bodky a biele hlavičky je najvhodnejšie nasledovať nami doporučenú liečbu postavenú na kombinačnej terapii.
- V prípade ťažkých foriem akné, ako napr. cystické akné už samotná lokálna liečba nestačí a v daných prípadoch odporúčame vyhľadať lekára, ktorý vám pomôže zvoliť ďalší postup.
Prečo sa vám tvoria vyrážky
Ako sme už písali vyššie, vyrážky vznikajú vplyvom nadprodukcie kožného mazu a upchaním pórov na koži. Ak sa vaše póry, kožný maz sa z ních nedokáže dostať von, začne sa v nich hromadiť, čo vedie k vzniku samotnej vyrážky.
Na to, aby ste teda vaše akné vyliečili, potrebujete póry odupchať, aby sa z nich prebytočný kožný maz dokázal dostať na povrch pokožky a za druhé, potrebujete do nich dostať liečebný krém, ktorý je schopný takto odupchaté póry hĺbkovo vyčistiť od nečistôt a zbaviť ich baktérii a zápalu.
Doporučená liečba
Všetko čo potrebujete k vyliečeniu ľahkých a stredne ťažkých foriem akné, je vyčistiť vašu pleť od nečistôt, odupchať zanesené póry a následne ich hĺbkovo vyčistiť a zbaviť ich prípadného zápalu a baktérií.
V praxi to dokážete s pomocou nášho 3-krokového liečebného balíčka, obsahujúceho všetko potrebné pre kompletné vyčistenie a vyliečenie pleti.
Liečebný balíček obsahuje:
- Čistiaci gél s obsahom čajovníkového oleja, pomocou ktorého vašu pleť vyčistíte od nečistôt a odumretej kože a pripravíte ju na samotnú liečbu
- Liečebný krém s obsahom kyseliny salicylovej, ktorá vďaka silným exfoliačným účinkom dokáže preniknúť hlboko pod kožu, kde hĺbkovo vyčistí póry od špiny a prebytočného mazu. Kyselina salicylová má tiež silné protizápalové a antibakteriálne účinky, vďaka čomu napadnuté póry nie len čistí, ale skutočne lieči.
- Hydratačný krém s obsahom konopného oleja a extraktu z koreňa lišajníka, ktorý vašu pleť po skončení liečby hydratuje a obnoví tak jej pružnosť a zdravý vzhľad. Navyše, nami zvolený hydratačný krém je nekomedogénny (neupcháva póry), takže návratu vyrážok sa skutočne nemusíte obávať.
Často kladené otázky k doporučenej liečbe:
„Musím naozaj užívať všetky tieto 3 produkty, aby bola liečba účinná?“
Áno. Každý z týchto krokov je dôležitý a ignorovaním ktorého koľvek z nich by ste zbytočne znižovali efekt liečby, pretože…
- Bez aplykovania liečebného krému s obsahom kyseliny salicylovej napadnuté lézie akné nevyliečite.
- Bez vyčistenia pokožky čistiacím gélom znížite efektivitu samotnej liečby, keďže cez špinu a mastnotu sa nedokáže vstrebať dostatočne hlboko.
- Bez záverečného hydratovania pokožky riskujete vysušenie a šupinatenie pokožky, pretože kyselina salicylová pleť vysušuje. Aplykovanie hydratačného krému v závere liečby tento efekt kompletne eliminuje.
„Prečo liečiť akné práve kyselinou salicylovou? Nie je lepšie niečo iné?“
Liečbu kyselinou salicylovou odporúčame, pretože z hľadiska klinických štúdií sa jedná o štatisticky najsilnejšiu účinnú látku, akú môžete na akné dostať. Ostatné liečivá bez predpisu sú slabšie a tie silnejšie zasa možno dostať iba na predpis a majú mnohé nepríjemné vedľajšie účinky. Kyselina salicylová žiadne vážne vedľajšie účinky nemá, vďaka čomu je bezpečná aj pre deti a tehotné ženy. Jediný problém kyseliny salicylovej je, že pleť vysušuje, čo však úplne eliminujete tým, že po skončení ošetrenia pleti na pokožku nanesiete hydratačný krém.
„Nie je hydratačný krém kontraproduktívny? Veď mi upchá póry!“
Nie, to sa týka iba nekvalitných hydratačných krémov. Hydratačný krém v našom liečebnom balíčku je nekomedogénny, teda póry neupcháva.
„Kde si môžem vami doporučenú liečbu kúpiť?“
Najjednoduchšie spravíte, ak si objednáte náš 3-krokový liečebný balíček. Tento liečebný balíček obsahuje všetky potrebné produkty a účinné látky, ktoré potrebujete k tomu, aby ste sa vaších vyrážok nadobro zbavili. Navyše, vďaka tomu že nemíňame peniaze na žiadne drahé priestory, či reklamu, máme nízke náklady, vďaka čomu môžete našu liečbu získať za výrazne nižšiu cenu, za aku by ste produkty s porovnateľným zložením kúpili kdekoľvek inde.
„Môžem vám dôverovať? Nie je lepšie používať niektorú z veľkých, známych značiek?“
Kozmetický priemysel vám bude tvrdiť, že áno, pretože práve vďaka tomu majú obrovské zisky. V skutočnosti to však pravda nie je. Je jedno, akú značku krému používate – dôležité je, či má správne zloženie a obsahuje účinné látky, ktoré vaša pleť pre vyliečenie potrebuje. Tak ako vaš smäd zaženie voda a je jedno, či je na jej balení napísane bonaqua, cola, alebo rajec, tak aj vašu pleť čistí čajovníkovy olej, lieči kyselina salicylová a hydratjue konopný olej a extrakt z koreňa lišajníka, nie nápis na obale.
Liečba ťažkých foriem akné
V prípade, že vaše akné prerástlo do vážnej formy, ako noduly a cysty, samotná lokálna liečba nebude stačiť. V týchto prípadoch preto odporúčame navštíviť lekára, ktorý vám môže predpísať:
- Antibiotiká – liečivo používane v prípade bakteriálneho akné
- Hormonálnu antikoncepciu – lečivo používane v prípade hormonálneho akné
- Isotretinoín – liečivo, ktoré sa používa v prípade, že všetky ostatné spôsôby liečby zlyhajú. Isotretinoín je veľmi silné liečivo s mnohými vedľajšími účinkami a doporučuje sa preto užívať iba v prípade, že všetky ostatné druhy liečby zlyhali.
Príčiny vzniku
Akné však môže vzniknúť v ktoromkoľvek veku a súvisí s hormonálnymi zmenami v tele. Ide napríklad o tehotenstvo, menopauzu alebo hormonálne lieky.
Presná príčina vzniku vyrážok nie je jasná. Odborníci však veria, že za akné na tvári sa skrýva zvýšená hodnota androgénu. Tento hormón ovplyvnňuje rast mazových žliaz. Tie sa zväčšia a produkujú viac mazu, ktorý spolu s mŕtvymi bunkami spôsobuje upchatie kožného póru a umožňuje baktériam rásť. V infikovanom póre začne potom prebiehať zápalová reakcia. Jej výsledkom je začervenaný pupienok naplnený bledým hnisom.
Niektoré štúdie tiež naznačujú, že akné by mohlo byť dedičné. Lieky s obsahom lítia a androgénu alebo mastné kozmetické produkty môžu taktiež spôsobiť prepuknutie ochorenia u ľudí s citlivejšou pokožkou.
Akné na tvári býva vyvolané aj stravou. O čokoláde sa už dávno predpokladá, že vplýva na vznik vyrážok. Výskum naznačuje súvislosť medzi akné a konzumáciou mliečnych výrobokov a potravín bohatých na sacharidy. Stres zase zhoršuje priebeh vyrážok.
Medzi najčastejšie príčiny vyrážok na tvári patria:
- Psoriáza: Toto ochorenie celosveto postihuje približne 46% populácie. Najčastejšie sa psoriáza prejavuje svrbivými vyrážkami so sivým šupinatým povrchom. Psoriáza sa na tvári najčastejšie vyskytuje nad hornou perou, na čele, obočí a v blízkosti vlasov.
- Sucho a teplo: Pokožka tváre je celodenne vystavená náročným vonkajším elementom. Slnko, kúrenie a klimatizácia ju vysušujú. Výsledkom je podráždenie a reakcia. Červené zhluky pupienkov na tvári a krku sú typickým prejavom precitlivelosti na teplo a svetlo.
- Alergia: Svrbenie a začervenanie tváre je typickým príznakom alergie na potravinu alebo kozmetický produkt. Jahody a morské plody zvyknú spôsobovať vyrážky najčastejšie. Dokonca aj krém, ktorý ste roky používali bez problém môže nečakane podráždiť pokožku.
- Impetigo: Ide o bakteriálnu infekciu, ktorá sa prejavuje červenými, mokrými bolákmi, na povrchu ktorých sa vytvorí suchá kôrka.
- Hormonálne zmeny a lieky: V tomto prípade nemusí ísť len o akné, ktoré sa prejavuje hlavne v pubertálnom období. Tehotenstvo, menopauza či narušenie hormonálnej rovnováhy sa môžu prejaviť na vzhľade tváre. Vedľajším účinkom niektorých liekov môže taktisto dôjsť k vyvolaniu vyrážky.
- Autoimúnne ochorenia: Poruchy imunitného systému sa taktiež zvyknú prejavovať aj na zovňajšku postihnutého. Kawasakiho ochorenie, lupus erythematosus a reumatická artritída sú len niektoré z nich.
Príznaky
Existuje niekoľko druhov akné, ktoré sa navzájom líšia v prejavoch na koži.
- Nezápalové akné. Veľmi mierna forma acne vulgaris. Prejavuje sa malými pupienkami s bielou alebo čiernou hlavičkou
- Zápalové akné. Stredná forma acne vulgaris. Sprevádzajú ju zapálené vystupujúce vyrážky a vriedky.
- Cystické akné. Ťažká forma acne vulgaris. Prejavuje sa cystami a bolákmi. Často vedie k hlbokým jazvám.
Výskyt a podoba vyrážok na tvári sú zavislé od toho, čo daný problém spôsobilo. Pojem vyrážok je veľmi široký a zahŕňa viaceré stavy. Niekedy môže ísť o drobné svrbivé biele pupienky, inokedy o zapálené červené vredy. Vyrážky môžu byť hladké, šupinaté, vyčnievajúce, červené, biele či sivasté, rozptýlené po celej tvári alebo sa vyskytujú v zhlukoch. Ovplyvnená môže byť tiež celková kvalita pleti. Tá je suchšia alebo naopak mastnejšia než obvykle.
Medzi najčastejšie príznaky vyrážky patrí:
- Krvácanie (z poškodenej kože)
- Hnis vo vyrážke
- Pocit pálenia
- Svrbenie
- Začervenanie, podráždenie a zápal
- Napuchnutie v okolí vyrážky
- Suchá a popraskaná koža
Prevencia
Akné postihuje drvivú väčšinu populácie a je iba veľmi ťažké sa mu úplne vyhnúť. Avšak je možné zmierniť priebeh ochorenia správnou starostlivosťou o svoju pleť.
Tvár by sa mala zľahka umývať dva-krát denne: ráno a večer teplou, nie však horúcou, vodou. Následne treba použiť čistiacu kozmetiku špeciálne určenú na aknóznu pokožku. Následne by sa mal aplikovať hydratačný krém. Vysušenie pleti čistiacim gélom alebo vodou by totiž mohlo produkciu mazu ešte zvýšiť.
Vyrážky by sa nemali nikdy vytláčať, inak môžu po akné ostať nepekné rozšírené póry ba dokonca aj jazvy. Na mieste je aj pravidelná návšteva kozmetičky, ktorá pleť hĺbkovo vyčistí.