Ako sa zbaviť akné na krku

Vyrážky na krku nie su nič nezvyčajné a v určitej podobe aspoň raz postihnú asi 75% tínedžerov. V niektorých prípadoch môžu pretrvávať aj do dospelosti. Prevencia a liečba akné na krku našťastie nie je nemožná a pravidelnou hygienou a vhodne zvolenou liečbou sa ho dokážete zbaviť aj vy.

Čo spôsobuje vaše akné?

Vyplňte 1 krátky online test a zistite, prečo máte
akné a ako sa ho konečne zbaviť…

Čo spôsobuje vaše akné?

Vyplňte 1 krátky online test a zistite, prečo máte akné a ako sa ho konečne zbaviť…

Liečba

Našťastie, liečba vyrážok na krku sa v ničom nelíši od liečby vyrážok na tvári, či inde na tele. Udržanie vašej pokžky čistej a hydratovanej, vyčistenie pleti od odumretej kože a nečistôt a pravidelné hĺbkové čistenie pórov od prebytočného kožného mazu, baktérii a zápalu je všetko, čo potrebujete k tomu, aby bola vaša pleť čistá a bez akné. V praxi vám k tomu stačí prevencia a správna liečba.

Doporučená liečba

Všetko čo potrebujete k vyliečeniu ľahkých a stredne ťažkých foriem akné, je vyčistiť vašu pleť od nečistôt, odupchať zanesené póry a následne ich hĺbkovo vyčistiť a zbaviť ich prípadného zápalu a baktérií.

V praxi to dokážete s pomocou nášho 3-krokového liečebného balíčka, obsahujúceho všetko potrebné pre kompletné vyčistenie a vyliečenie pleti.

Liečebný balíček obsahuje:

 • Čistiaci gél s obsahom čajovníkového oleja, pomocou ktorého vašu pleť vyčistíte od nečistôt a odumretej kože a pripravíte ju na samotnú liečbu
 • Liečebný krém s obsahom kyseliny salicylovej, ktorá vďaka silným exfoliačným účinkom dokáže preniknúť hlboko pod kožu, kde hĺbkovo vyčistí póry od špiny a prebytočného mazu. Kyselina salicylová má tiež silné protizápalové a antibakteriálne účinky, vďaka čomu napadnuté póry nie len čistí, ale skutočne lieči.
 • Hydratačný krém s obsahom konopného oleja a extraktu z koreňa lišajníka, ktorý vašu pleť po skončení liečby hydratuje a obnoví tak jej pružnosť a zdravý vzhľad. Navyše, nami zvolený hydratačný krém je nekomedogénny (neupcháva póry), takže návratu vyrážok sa skutočne nemusíte obávať.

Prevencia

Jedným z najväčších vinníkov prispievajúcich k tvorbe akné na krku je nedostatočná hygiena. Ako prevenciu pred vznikom akné na krku preto doporučujeme:

 • Umývať sa po každom cvičení
 • Dezinfikovať každý stroj a lavičku v posilňovni pred tým, ako na nej začnete cvičiť a použiť čistý uterák, ako podložku
 • Používať voľné oblečenie, cez ktoré vaša pokožka dokáže dýchať a ktoré ju zbytočne nedráždi

Správna hygiena, ako prevencia však sama o sebe nie je všetko a nezaručuje, že vám vďaka nej akné na krku nemôže vzniknúť. Navyše, ak ho už raz máte, samotná prevencia pomôže, aby sa zbytočne nezhoršilo, ale nevylieči ho. K vyliečeniu akné na krku preto doporučujeme nasledovať našu doporučenú liečbu.

Čo spôsobuje vaše akné?

Vyplňte 1 krátky online test a zistite, prečo máte
akné a ako sa ho konečne zbaviť…

Čo spôsobuje vaše akné?

Vyplňte 1 krátky online test a zistite, prečo máte akné a ako sa ho konečne zbaviť…

Príčiny vzniku

Akné na krku je vyvolané zápalovou reakciou kože pokrývajúcej krk od hlavy po hruď a zozadu na šiji. Vzhľad, rozšírenie a závažnosť akné sa veľmi líši v závislosti na ochorení, s ktorým sa spájajú.

 • Infekčné ochorenia: Vyrážky na krku môžu byť vyvolané vírusovou alebo bakteriálnou infekciou. Najčastejšie ide o choroby ako kiahne, osýpky, herpes (vrátane pásového oparu), impetigo alebo zápal vlasovej folikuly.
 • Alergické reakcie: Niekedy sa za vyrážkami môže skrývať precitlivenosť organizmu na istú látku. Okrem známych alergénov, ako sú určité potraviny, nikel v bižutérií, býva reakcia vyvolaná aj liekmi a chemickými látkami obsiahnutými v kozmetike, voňavkách či pracom prášku. Medzi prejavy alergie patrí aj ekzém, vrátane atopickej dermatitídy.
 • Ostatné príčiny vzniku: Vyrážky na krku vznikajú aj vplyvom stresu na organizmus alebo ako reakcia na prílišné teplo. Vyvoláva ich tiež lupienka alebo šupinatenie, ktoré postihuje aj iné časti tela (tvár a kožu v oblasti vlasov). Vyrážky na krku môžu byť takisto prejavom akné.

Príznaky

Vlastnosti vyrážok sú rozmanité a súvisia s konkrétnym ochorením. Môžu byť červené, biele, fialové až sivasté, vypuklé, s hrboľatým alebo naopak rovným povrchom. Vyskytujú sa ako ojedinelé bodky a pupienky alebo vo väčších zhlukoch. Doprevádzajú ich ďalšie symptómy ako návaly horúčavy, svrbenie, pálenie, šupinatenie alebo zlupovanie kože, inokedy nie sú prítomné žiadne iné príznaky.

Kedy vyhľadať lekársku pomoc

Lekársku pomoc treba okamžite vyhľadať, ak sa začnú prejavovať aj tieto symptómy:

 • Bolesť kĺbov, znecitlivenie či pálenie dolnej časti nôh a chodidiel
 • Vracanie, horúčka
 • Bolesť alebo pocit stiahnutia v hrudi
 • Spuchnutie hrdla, úst alebo pier
 • Sťažené dýchanie

Iné druhy liečby

Pokiaľ nebolo indikované vážne zdravotné ochorenie, liečba vyrážok na krku spočíva v potlačení zápalovej reakcie, ktorá nastáva v koži. Na zmiernenie svrbenia sa odporúča umývanie postihnutej oblasti studenou vodou.

Domáca liečba

 • Priaznivo tiež pôsobí sódový zábal. Do pohára so studenou vodou pridajte jednu až dve čajové lyžičky sódy bikarbóny. Dobre rozmiešajte a do takejto vody namočte malý uterák alebo vreckovku. Vyžmýkajte a priložte na krk.
 • Svrbenie a podráždenie kože zmierňujú aj ovsené vločky. Namočte ich do vlažnej vody a nechajte napiť. Následne prikladajte na postihnuté miesto. Ak sú vyrážky rozšírené aj do ostatných častí, spravte si vlažný ovsený kúpeľ.

Lieky na predpis

Na vyrážky alergického pôvodu môže lekár predpísať tabletky a krémy na predpis, ktoré alergiu zmierňujú. Ak užívate antialergiká viac než týždeň a vyrážky pretrvávajú, alebo sa naopak zhoršia, konzultujte danú liečbu s odborníkom.

Na čo si dať pozor

Najčastejšou príčinou vzniku akné na krku je podráždenie určitou látkou – takzvaná kontaktná dermatitída. Reakciu môže vyvolať prací prášok alebo aviváž, v ktorej periete bielizeň, bižutéria alebo parfém. Ak máte citlivú pokožku, oplatí sa investovať do hypoalergénnych, dermatologicky testovaných výrobkov.

Isté potraviny, ako napríklad mlieko a cukor, sú známe tým, že vyvolávajú zápal v tele. Obmedzte ich príjem a dbajte na stravu plnú zeleniny, ovocia, rýb a chudého mäsa. Vyhýbajte sa tiež konzumácií ťažkých tučných jedál.

Zvlášť na jar sa na krku môže vyskytnúť takzvaná alergia na slnko. Po dlhej zime, kedy je pokožka zakrytá goliermi a šálmi, jej náhle vystavenie silným slnečným lúčom nemusí robiť dobre. Koža potom reaguje precitlivenosťou, začervenaním a svrbením. Používajte preto opaľovacie prostriedky a čas na jarnom slniečku postupne predlžujte.