Vyrážky na jazyku

Dúfali ste, že keď ste sa po rokoch zbavili adolescentného akné, v dospelosti sa vám budú vyrážky vyhýbať? Ste na omyle. Jazykové papily, nepríjemné vyrážky na jazyku, potrápia mnohých dospelých ľudí. Vyrážky na jazyku sú často červené, alebo biele, farba vyrážok však závisí do značnej miery od príčiny vzniku týchto vyrážok.

Bolestivé vyrážky v ústnej dutine sa objavujú najčastejšie na jazyku, kde dochádza k podráždeniu, alebo k zápalu papilov. Vyrážky na jazyku sa vyskytujú aj u detí, no častejšie sa vyskytujú u dospelých ľudí.

[optin-monster-shortcode id=“qzbgtwew0akayusilwba“]

Typy vyrážok na jazyku

Vyrážky na jazyku sa objavujú v rôznych veľkostiach a farbách. Môžu byť biele, žlté, červené, alebo čierne a objavujú sa kdekoľvek na jazyku.

  • Žlté vyrážky na jazyku: Bolestivé žlté vyrážky sa najčastejšie vyskytujú na jazyku, perách, alebo v ústach. Príčinou je pohlavne prenosná choroba, ktorá často spôsobí červené pľuzgiere, ktoré vyschnú a stvrdnú.
  • Biele vyrážky: Tento typ vyrážky sa vyskytuje na všetkých častiach jazyka. Vyrážky môžu byť rozptýlené po celom jazyku, alebo zoskupené na jednom mieste, môžu byť malé, aj veľké. Hlavnými príčinami sú leukoplakia, orálny plochý lišaj, alebo zápal ústnej dutiny. Týmito vyrážkami sa môžete nakaziť aj zo zubných prístrojov, či z piercingu.
  • Vyrážky na bokoch jazyka: Tento druh vyrážok je často výsledkom orálneho herpesu, podráždenia ústnej dutiny, alergických reakcií a môže ho spôsobiť aj nedostatok vitamínov. Vyrážky na bokoch jazyka sú zvyčajne červené, biele, žlté, alebo čierne.
  • Čierne vyrážky: Mali by ste sa obávať, keď na jazyku zbadáte čierne vyrážky? Tento stav má viacero príčin, ktoré zahŕňajú alergické reakcie, rakovinu ústnej dutiny, piercing jazyka, či poranenie jazyka.

Príčiny vzniku vyrážok na jazyku

  • Alergie: Vyrážky na jazyku môžu byť príznakom potravinových alergií. Niektoré potraviny, lieky na ústne podanie, alebo balzamy, či iná starostlivosť o pery môžu spôsobiť alergické reakcie, čo môže mať za následok výskyt pupienkov na jazyku.
  • Poranenie jazyka: Vyrážky na jazyku môžu vzniknúť aj v dôsledku náhodného poranenia jazyka, ako je hryznutie do jazyka, poškriabanie jazyka pomocou tvrdých potravín, či piercing v jazyku. Vplyvom poranenia jazyka sa na jazyku vytvoria biele vyrážky, najmä na špičke a na bokoch jazyka.
  • Vírusové infekcie a pohlavne prenosné choroby: Existuje množstvo vírusových infekcií, ktoré môžu viesť k vzniku bielych pupienkov na jazyku, na perách a na iných častiach ústnej dutiny. Niektoré z týchto vírusových infekcií zahŕňajú chrípku, opary a perorálny herpes. Ďalšie príznaky, ktoré sprevádzajú vyrážky na jazyku sú horúčky, bolesti v krku, suchý kašeľ, únava a slabosť.
  • Rakovina ústnej dutiny: Bolestivé a opuchnuté vyrážky na jazyku môžu byť príznakom rakoviny ústnej dutiny. Medzi ďalšie príznaky rakoviny ústnej dutiny patrí nevysvetliteľné krvácanie v ústach, nadmerná citlivosť úst, výrazná strata hmotnosti, bolesť uší a ťažkosti s prehĺtaním a žuvaním.
  • Kawasakiho choroba: Toto vírusové ochorenie vytvára na zadnej strane jazyka veľké červené vyrážky. Choroba má vplyv aj na lymfatické uzliny, sliznicu úst a pokožku. Medzi ďalšie príznaky tejto choroby môžeme zahrnúť bolesti brucha, hnačku, vracanie, popraskané pery, bolesti kĺbov, horúčku a sčervenanie dlaní a chodidiel.
  • Leukoplakia: Pri leukoplakii sa na jazyku tvoria husté biele škvrny, alebo vyrážky. Vyrážky sa takisto vyskytujú na vnútornej strane tváre, alebo v dolnej časti úst. Medzi hlavnú príčinu leukoplakie patrí žuvanie tabaku, tento druh ochorenia sa radí aj k skorým príznakom rakoviny. Leukoplakia zvyčajne postihuje ľudí so slabým imunitným systémom.

[optin-monster-shortcode id=“qzbgtwew0akayusilwba“]

Liečba vyrážok na jazyku

Aj keď drobné vyrážky na jazyku nie sú život ohrozujúce, mali by ste mať situáciu pod kontrolou. Tu je niekoľko tipov, ako pomocou prírodných liečiv vyliečiť nepríjemné vyrážky.

  • Vyplachovanie slanou vodou: Efektívny spôsob ako sa zbaviť vyrážok na jazyku je vyplachovanie úst teplým slaným roztokom. Ako si slaný roztok vyrobiť? Rozpustite 1 čajovú lyžičku morskej soli v pohári teplej vody a roztok je pripravený. Slaným roztokom si vyplachujte ústa minimálne 30 sekúnd, roztok v žiadnom prípade neprehĺtajte. Ústa si vyplachujte po každom jedle až dovtedy, kým vyrážky úplne nezmiznú.
  • Hydratácia: Dostatočná hydratácia môže pomôcť upokojiť nepríjemné vyrážky na jazyku a znižuje zápal. Denne by ste mali vypiť minimálne 8 pohárov vody denne.
  • Ústna hygiena: Keď vás trápia nepríjemné vyrážky, je nevyhnutné ešte viac dbať na správnu ústnu hygienu. Vaša denná rutina by mala zahŕňať čistenie zubov a ďasien, najmä po jedle. Pri celkovej ústnej hygiene môže pomôcť aj antibakteriálna ústna voda. Prírodné ústne vody obsahujú esenciálne oleje, ako je tymianový olej, eukalyptový olej, levanduľový olej, škoricový olej a olej z mäty priepornej.
  • Bylinky: Existuje niekoľko bylín, ktoré môžu pomôcť zmierniť bolestivé vyrážky na jazyku. Nepríjemné vyrážky na jazyku dokážu liečiť napríklad rastliny obsahujúce berberín. Skvelým tipom je na vyrážky použiť pravý oreganový olej.
  • Homeopatia: Niektoré homeopatické lieky dokážu takisto liečiť vyrážky na jazyku. Opýtajte sa svojho ošetrujúceho lekára, aké homeopatické lieky sú pre vás vhodné.

Potraviny, ktoré môžu zhoršiť vyrážky na jazyku

  • Potraviny, ktoré vyvolávajú alergie: Medzi bežné potraviny, ktoré vyvolávajú alergickú reakciu sa radia mliečne výrobky, pšenica, vajcia, arašidy a ostatné orechy. Jednou z možností, ako zistíte, ktoré potraviny spôsobujú alergickú reakciu je postupné vylúčenie jednotlivých druhov potravín. Začať by ste mali najskôr s bežnými alergénmi. Druhou možnosťou, ako odhaliť alergiu je podstúpiť pár jednoduchých testov u špecializovaného lekára. Lekár dokáže vďaka testom zistiť presnú príčinu alergie.
  • Mastné potraviny: Nadmerná konzumácia mastných potravín sa považuje za hlavnú príčinu vyrážok, vrátane tých, ktoré sa nachádzajú na jazyku. Z tohto dôvodu je vhodné vyhnúť sa nadmerne mastným potravinám, ako sú vyprážané jedlá, slanina, či margaríny.
  • Kyslé a pikantné potraviny: Kyslé, alebo nadmerne korenené jedlá zhoršujú opuch a bolesť vyrážok na jazyku, alebo oparov. V prípade, že vás trápia nepríjemné vyrážky na jazyku, vyhnite sa konzumácií sódy, kofeínu a citrusových plodov, ako sú pomaranče, paradajky a grapefruity.
  • Mlieko a cukor: Mlieko a rafinovaný cukor potláča imunitný systém človeka, čo dokáže zhoršiť stav vyrážok na jazyku.
  • Potraviny, ktoré spôsobujú vznik plesní: Pri liečbe vyrážok je vhodné vyhnúť sa jedlám, ktoré spôsobujú plesne, vrátane mliečnych výrobkov, orechov, pšenice, gluténu a alkoholu.

Našťastie existujú spôsoby, ako zmierniť bolesť, ktorú spôsobujú vyrážky na jazyku:

  • Žuvanie mätových listov pred spaním môže pomôcť zmierniť bolesť, nepríjemné pocity a pomáha zmenšiť veľkosť vyrážky.
  • Cmúľanie kociek ľadu dokáže pomôcť zmierniť bolesť.
  • Vyhnite sa vytláčaniu vyrážok. V prípade, že vyrážku vytlačíte, baktérie sa môžu rozšíriť do celých úst.