Vyrážky na hrudi

Vyrážky na hrudi sú symptómom, ktorý spôsobí, že postihnutá oblasť kože sčervená pričom sa vytvorí vystupujúci pupienok . Vyrážky môžu mať rôzny vzhľad. Môžu sa vám vytvoriť škvrny na pokožke, tá je hrboľatá, šupinatá, alebo sú tieto pupienky naplnené hnisom. Vyrážky sa môžu líšiť taktiež v umiestnení, tvare a veľkosti pričom sa môžu prejaviť takmer v akejkoľvek oblasti tela. Tento kožný defekt na hrudníku môže mať celý rad príčin. Buď sa môže jednať o nejaký problém priamo v oblasti hrudníka, alebo môže ísť o systematickú príčinu, ktorá sa objavuje po celom tele.

[optin-monster-shortcode id=“qzbgtwew0akayusilwba“]

Možné príčiny vzniku vyrážok na hrudi

Kontaktná dermatitída (zápal kože)

Je spôsobená nežiaducou reakciou pokožky na vonkajší podnet. Vzniká napríklad pri kontakte s rôznymi látkami ako napr. chemikálie nachádzajúce sa v saponáte, pracom prášku, mydlách alebo vonné látky pridávané do kozmetických prípravkov. Ich pôsobením sa často vytvára vyrážka na prsiach, napr. pri nosení košele, ktorá bola praná v konkrétnom saponáte alebo ošetrená inými chemickými látkami. Problém môže vzniknúť aj nanesením nekvalitného antiperspirantu alebo parfumu.

Ďalšími vinníkmi môžu byť rôzne kovy, ktoré prichádzajú do kontaktu s pokožkou, napríklad náhrdelník. Ten sa pri nosení trie o hrudník, a tak môže spôsobiť vyrážku v tejto oblasti tela .

Iné formy kontaktnej dermatitídy zahŕňajú vystavenie pokožky pôsobeniu niektorých rastlín alebo živočíchov, ako je napríklad poison ivy alebo brečtan. Nie je žiadnym prekvapením, že vyrážka môže vzniknúť aj po uhryznutí niektorými druhmi bodavého hmyzu.

Lymská borelióza

Je spôsobené uhryznutie kliešťom. Na prvý pohľad vyzerá postihnuté miesto ako kruh pripomínajúci býčie oko, pričom stred tvorí miesto vpichu/ prisatia kliešťa. Postupne sa však na tomto mieste vytvorí vyrážka

Alergie

Najčastejšie sú alergie na potraviny a lieky, ktoré následne potenciálne vedú ku vzniku vyrážky. Arašidy, kôrovce, jahody a avokádo sú len niektoré z potravín, ktoré môžu vyvolať alergické reakcie. Tieto potraviny väčšinou spôsobujú len mierne reakcie, a však v niektorých prípadoch by mohli byť ich dôsledky až život ohrozujúce prejavujúce sa zvracaním, problémami s dýchaním, alebo opuchmi.

.Kožné ochorenia

Vyrážky sa môžu tiež objaviť v spojení s určitým kožným ochorením, ako je ekzém, psoriáza alebo lišaj. Niektoré z nich sú chronické. Môžu sa objaviť na určitú dobu a potom zmiznúť.

Iné príčiny vyrážky zahŕňajú autoimunitné ochorenie, ktoré vzniká v prípade, že je telo napadnuté vlastným imunitným systémom. Ten za normálnych okolností slúži na jeho ochranu proti cudzím útočníkom (antigénom).

Vyrážku môžu vyvolať aj mnohé vírusy, ktoré sa vyskytujú v priebehu chrípkovej sezóny, alebo tie, ktoré súvisia s detskými chorobami, napr. kiahne alebo osýpky.

Ďalšie príčiny

Existuje mnoho podnetov, ktoré by mohli potencionálne vyvolať vyrážku. Ide napr. o alergické reakcie na potraviny, lieky, pleťové vody alebo čistiace prostriedky, buďte preto pri ich používaní opatrní, a to hlavne v prípade, že máte citlivú pleť.

Reakcia pokožky sa môže pohybovať od miernej až po život ohrozujúcu, a to najmä v prípade vzniku opuchov a zúženia dýchacích ciest, čo by mohlo viezť k anafylaxii (najťažšia alergická reakcia, búrlivý prejav odpovede organizmu, ktorý väčšinou začína intenzívnym svrbením na celom tele, kožnou reakciou a často aj sťaženým dýchaním a môže končiť šokovým stavom).

Pozor! Vyhľadajte okamžitú lekársku starostlivosť (volajte 212), ak sa vám na hrudi objavila vyrážka spolu niektorý z nasledujúcich príznakov:  opuch tváre, opuch a zúženie hrdla, dýchacie ťažkosti, mdloby, bledá alebo fialová pokožka.