Ako sa zbaviť akné na chrbte

Hoci sa vyrážky na chrbte zamieňajú za prevažne pubertálny problém, nie je ničím nezvyčajným stretnúť sa s nimi ani v dospelosti.

Najväčšia výzva, ktorej pri akné na chrbte čelíme spočíva práve v (ne)schopnosti sa ho zbaviť.

Na interntete sa väčšinou dočítame desiatky „zaručených tipov“, ktoré však majú väčšinou spoločné jedno – nefungujú.

Avšak hoci sa to niekedy môže zdať, akné na chrbte nie je nič, čoho by ste sa nemohli zbaviť a vyžaduje to len to, aby ste pri starostlivosti on neopakovali cudzie chyby, ale aby ste ho liečili pomocou vedecky overených postupov, ktoré skutočne fungujú.

Čo spôsobuje vaše akné?

Vyplňte 1 krátky online test a zistite, prečo máte
akné a ako sa ho konečne zbaviť…

Čo spôsobuje vaše akné?

Vyplňte 1 krátky online test a zistite, prečo máte akné a ako sa ho konečne zbaviť…

Príčiny vzniku

Faktorov prispievajúcich k vzniku na akné môže byť viacero, avšak samotný spôsob vzniku vyrážky je vždy rovnaký.

Ako vzniká vyrážka

Vaše telo je posiate miliónmi pórov, ktoré produkujú kožný maz. Ten sám o sebe (hoci si to mnohí myslia) nie je náš nepriateľ pretože zohráva veľmi dôležitú úlohu – chráni našu pokožku pred vonkajšími vplyvmi, baktériami, plesňami, či voľnými radikálmi.

Vyrážky na chrbte (a kdekoľvek inde) sú spôsobené nadprodukciou kožného mazu, ktorý zvyšuje pravdepodobnosť upchania pórov. V nich sa tento kožný maz následne začne hromadiť a nám sa vytvorí vyrážka. Takýto upchatý pór je tiež skvelou živnou pôdou pre baktérie a zápal, ktoré takto vzniknuté akné ďalej zhoršujú.

Samotný pór sa nemusí upchať iba z vonkajšiej strany. K umieraniu buniek dochádza aj priamo vo vnútri pórov (kožný maz ich má za ideálnych podmienok vyplaviť von) a ak sa tak stane, vyrážka môže vzniknúť aj napriek tomu, že ste si pleť pravidelne čistili. Micelárne vody a čistiace gély sa totiž nedokážu dostať pod povrch pokožky, k tomu treba špeciálne exfoliačné krémy na to určené.

Najčastejšie príčiny vzniku vyrážok

 • Samotná strava na akné v skutočnosti nemá vplyv a prestať jesť čokoládu preto nemusíte. Výnimku tvoria mliečne produkty (jogurty, syry, mlieko), ktoré je v prípade akné vhodné obmediť. Sladkostí, cestovín či občasnej pizze sa však báť nemusíte.
 • K tvorbe akné môže vo veľkej miere prispievať stres, keďže telo pod jeho vplyvom zvyšuje tvorbu kožného mazu
 • Akné môže byť vedľajším účinkom liekov, alebo nekvalitných krémov s obsahom parfumov, farbív či parabénov, ktoré dokážu podráždiť pleť.
 • Práve hormóny sú najčastejšie považované za hlavnú príčinu akné. A práve dramatické hormonálne zmeny v puberte sú zodpovedné za to, že akné je najtypickejšie práve pre toto obdobie. Akné sa môže rozvíjať špecificky aj počas menštruácie alebo tehotenstva ženy, takisto v dôsledku hormonálnych zmien.
 • Pot síce sám o sebe akné nespôsobí, no je ideálnou živnou pôdou pre infekcie a baktérie, ktoré k jeho vzniku viesť môžu.
 • Problémom môže byť aj črevná nerovnováha spôsobujúca deravé črevo, cez ktoré začnu do tela prenikať toxíny a môže tak vzniknúť zápal

Ako sa zbaviť akné na chrbte

Liečba vyrážok na chrbte sa našťastie v ničom nelíši od liečby akné na ktorejkoľvek inej časti tela. Pre vyliečenie akné na chrbte potrebujete vašu pokožku udržiavať čistú a hydratovanú. Potrebujete pleť pravidelne vyčistiť od odumretej kože a nečistôt a napadnuté póry pravidelne hĺbkovo vyčistiť od prebytočného kožného mazu, baktérii a zápalu. V kombinácii so správnou hygienou je to všetko, čo potrebujete, aby bola vaša pleť konečne čistá a bez akné.

V praxi to pre vás znamena nasledovať naše prevenčne tipy a starať sa o pleť pomocou doporučenej starostlivosti o pleť.

Čo spôsobuje vaše akné?

Vyplňte 1 krátky online test a zistite, prečo máte
akné a ako sa ho konečne zbaviť…

Čo spôsobuje vaše akné?

Vyplňte 1 krátky online test a zistite, prečo máte akné a ako sa ho konečne zbaviť…

Prevencia

Keďže jedným z hlavných faktorov, ktoré môžu za vznik akné na chrbte je nedostatočná hygiena, ako prevenciu doporučujeme…

 • Umývať sa po každom cvičení, alebo inej fyzickej aktivite
 • Dezinfikovať každý stroj a lavičku v posilňovni pred tým, ako na nej začnete cvičiť a použiť čistý uterák, ako podložku
 • Používať voľné oblečenie, ktoré vašu pokožku zbytočne nedráždi a cez ktoré pokožka dokáže dýchať

Správna hygiena však sama o sebe nemôže garantovať, že vám vyrážky nevzniknú a ak sa vám náhodou objavia, dokáže pomôcť, aby sa nezhoršili, ale vyliečiť ich nedokáže. Pre vyliečenie vyrážok na chrbte preto radíme nasledovať našu doporučenú liečbu.

Doporučená liečba akné

Všetko čo potrebujete k vyliečeniu ľahkých a stredne ťažkých foriem akné na chrbte, je vyčistiť vašu pleť od nečistôt, odupchať zanesené póry a následne ich hĺbkovo vyčistiť a zbaviť ich prípadného zápalu a baktérií.

Pre úplné vyliečenie akné nasledujte tieto 3 kroky:

 • #1: Vyčistenie pleti čistiacim gélom – V prvom kroku si budete čistiť pleť pomocou čistiaceho gélu. Toto je prvý a nevyhnutný krok pri starostlivosti o aknóznu pleť, pretože ako sme spomenuli vyššie – čistením pleti udržiavate vaše póry priechodné a vašu pleť správne mastnú, vďaka čomu predídete upchávniu pórov na povrchu pokožky.
 • #2: Hĺbková liečba kyselinou salicylovou – V druhom kroku póry vyčistíte a vyliečite pomocou krému s obsahom kyseliny salicylovej. Tá patrí medzi BHA kyseliny a jedná sa o účinnú látku so silnými exfoliačnými účinkami, vďaka ktorým dokáže preniknúť hlboko pod povrch pórov a dostať z nich všetku špinu, nečistotu a odumretú kožu, ktoré póry upchali. Má tiež silné protizápalové a antibakteriálne a antifungálne účinky. Vďaka tomu dokáže zabiť baktérie a vyliečiť zápal v prípade, že vznikli a funguje ako aktívna prevencia, aby sa nevrátili. Pri pravidelnom používaní tiež z vyčistených pórov kontinuálne dostáva všetok rizikový bordel (či už sú to baktérie, vznikajúci zápal, alebo odumretá koža) von, čím funguje ako prevencia proti tomu, aby sa vám akné vrátilo.
 • #3: Hydratácia ošetrenej pokožky – V poslednom, treťom kroku pleť ošetríte pomocou hydratačneho krému. Ten jednak „uzamkne“ všetky dobré liečivé látky, ktoré ste na pleť dostali v predchádzajúcich krokoch a postará sa tiež o to, aby vaša pleť ostala pružná, hydratovaná a ochránená pred vonkajšími vplyvmi.

To je všetko.

Starajte sa o vašu pleť 2x denne pomocou tejto liečebnej rutiny a vaša pleť sa dá čoskoro doporiadku.

Ktoré prípravky si vybrať?

Keďže lacné prípravky z obchodov a drogérií neobsahujú potrebné účinné látky a skutočne kvalitná kozmetika lekárenskej kvality väčšinou stojí viac ako 50-60 eur na mesiac, čo si mnohí z nás nemôžu dovoliť, rozhodli sme sa to vyriešiť vlastnou cestou.

V redakcii sme poobvolávali všetky kozmetické firmy v Európe, kým sme nenašli dodávateľa, ktorý by nám vedel zadovážiť produkty s obsahom všetkých potrebných účinných látok, ktoré pleť pre vyliečenie potrebuje a za cenu, ktorú si môže dovoliť skutočne každý.

A práve vďaka tomu vznikol náš 3-krokový liečebný balíček Novaclear, v ktorom nájdete všetko, čo vaša pleť pre úplné vyliečenie akné a následnú prevenciu pred jeho návratom potrebuje. A to za menej, ako polovicu ceny, ktorú by ste museli platiť v prípade používania produktov od iných značiek s podobným zložením.