Ako sa zbaviť akné na brade

Akné a vyrážky na brade sú častým problémom, ktorý netrápi iba tínedžerov, ale v mnohých prípadoch pretrváva do dospelosti. Po pravde, štúdie ukazujú, že akné trápi dokonca 26% žien vo veku 31-40 rokov a 12% žien vo veku 40-50 rokov. A práve oblasť T-zóny (čelo, nos a brada) je jedna z najčastejšie postihnutých oblastí.

Navyše, kvalitných informácii o liečbe akné je stále žalostne málo a vybrať si tak z celej tej spleti „riešení“ nie je jednoduché a často krát to dopadne tak, že nadobudneme pocit, že práve na našu pleť nič nezaberá.

Takže ak trápia vyrážky, či akné na brade aj vás (a nezáleží na tom aký máte vek, alebo pohlavie), nezúfajte, pretože v tomto článku vám podrobne vysvetlíme, čo sa za vaším akné na brade skutočne skrýva a ukážeme vám konkrétny postup, s pomocou ktorého sa ho môžete naozaj zbaviť.

Čo spôsobuje vaše akné?

Vyplňte 1 krátky online test a zistite, prečo máte
akné a ako sa ho konečne zbaviť…

Čo spôsobuje vaše akné?

Vyplňte 1 krátky online test a zistite, prečo máte akné a ako sa ho konečne zbaviť…

Liečba akné na brade

V tejto časti vám dáme konkrétny návod, ako sa vášho akné na brade zbaviť, ale ešte pred tým musíte pochopiť, prečo sa vám vyrážky tvoria. Akonáhle totiž budete rozumieť tomu, prečo vám vyrážky vznikli, tak samotná liečba už bude jednoduchá a jasná.

Prečo sa vám spravila vyrážka

Na vašej koži máte mazové žľazy, ktoré produkujú kožný maz, ktorý sa na povrch vašej pokožky dostane cez tzv. póry mazových žliaz. Samotný kožný maz nie je nepriateľ, práve naopak – má dôležitú ochrannú funkciu.

Samotná vyrážka sa vám spraví, ak sa tieto póry mazových žliaz upchajú, čoho následkom sa v nich začne hromadiť kožný maz, ktorý sa nedokáže dostať na povrch pokožky a začne sa hromadiť pod povrchom pokožky. A áno, tento nahromadený maz pod povrchom pokožky je to, čo označujeme ako akné, alebo vyrážka.

Zbaviť sa akné je v tomto kontexte jednoduché…

Doporučená liečba

Všetko čo potrebujete k vyliečeniu akné, je vyčistiť vašu pleť od nečistôt, odupchať zanesené póry a následne ich hĺbkovo vyčistiť a zbaviť ich prípadného zápalu a baktérií.

V praxi to dokážete s pomocou nášho 3-krokového liečebného balíčka, obsahujúceho všetky potrebné účinné látky a produkty pre kompletné vyčistenie a vyliečenie pleti.

Liečebný balíček obsahuje:

  • Čistiaci gél s obsahom čajovníkového oleja, pomocou ktorého vašu pleť vyčistíte od nečistôt a odumretej kože a pripravíte ju na samotnú liečbu
  • Liečebný krém s obsahom kyseliny salicylovej, ktorá vďaka silným exfoliačným účinkom dokáže preniknúť hlboko pod kožu, kde hĺbkovo vyčistí póry od špiny a prebytočného mazu. Kyselina salicylová má tiež silné protizápalové a antibakteriálne účinky, vďaka čomu napadnuté póry nie len čistí, ale skutočne lieči.
  • Hydratačný krém s obsahom konopného oleja a extraktu z koreňa lišajníka, ktorý vašu pleť po skončení liečby hydratuje a obnoví tak jej pružnosť a zdravý vzhľad. Navyše, nami zvolený hydratačný krém je nekomedogénny (neupcháva póry), takže návratu vyrážok sa skutočne nemusíte obávať.

Našu doporučenú liečbu si môžete objednať na tomto odkaze.

Iné formy liečby

V prípade dlhodobého neliečenia akné hrozí, že sa jeho stav zhorší a prerastie do vážnej formy tzv. cystického akné. Cystické akné je forma akné, kedy je vyrážka tak hlboko, že sa k nej nedokáže dostať a povrchovú liečbu pomocou nášho liečebného balíčka je nutné posilniť vnútornou liečbou – tzn. liečbou tabletkami.

Váš lekár vám môže v prípade potreby vnútornej liečby predpísať:

  • Antibiotiká
  • Isotretinoín
  • Krémové, alebo orálne retinoidy

Ak sa akné objavuje v období menštruácie, mala by žena navštíviť gynekológa. Qlaira, Belata či Diane 35 sú antikoncepčné pilulky, ktoré vám môžu pomôcť pri odstraňovaní tvorby akné spojenej s menštruačným cyklom, alebo PCOS (Syndróm polycystických vaječníkov).

Čo spôsobuje vaše akné?

Vyplňte 1 krátky online test a zistite, prečo máte
akné a ako sa ho konečne zbaviť…

Čo spôsobuje vaše akné?

Vyplňte 1 krátky online test a zistite, prečo máte akné a ako sa ho konečne zbaviť…

Príčiny vzniku akné na brade

Pod kožou sú malé olejové žľazy nazývané mazové žľazy, ktoré produkujú olej, ktorý maže a chráni pokožku. Olej sa dostane na povrch vašej pokožky cez malé otvory nazývané póry.

Keď sa vaše póry upchajú nečistotou, prebytočným olejom a mŕtvymi bunkami pokožky, môžu v nich rásť baktérie, ktoré vytvárajú opuchnutý výbežok nazývaný vyrážka. Tie môžu byť červené a pevné, alebo majú zbierku bieleho hnisu v hornej časti.  Vyrážky sa môžu tvoriť kdekoľvek na tvári, vrátane brady.

Množstvo faktorov zvyšuje produkciu oleja a vedie k akné. Tie obsahujú:

  • Hormóny
  • Stres
  • Lieky, ktoré užívate, ako sú antikoncepčné prostriedky, antidepresíva, vitamíny B a kortikosteroidy

Väčšia pravdepodobnosť výskytu pupienkov na brade je u žien, ako u mužov. Tieto vyrážky sú zvyčajne spôsobené zvýšeným počtom mužských hormónov, ktoré stimulujú olejové žľazy. Niektoré ženy si zhoršené akné všimnú v čase svojho obdobia, keď sa ich hladina hormónov zvyšuje. Akné môže byť aj príznakom syndrómu polycystických vaječníkov (PCOS), čo je stav, v ktorom majú ženy vo svojich vaječníkoch vyššiu než normálnu hladinu mužských hormónov a malé výrastky nazývané cysty.

Čo sa týka mužov, vyrážky sa zvyknú ukazáť po holení. Holenie pomocou nevyčisteného holiaceho strojčeka umožňuje baktériam priamy vstup do pokožky. Pozor tiež na určité druhy krémov a gélov na holenie, niektoré z nich vám môžu upchať póry.

Nesprávne zvolené oblečenie či kozmetika vám taktiež môže spôsobiť vyrážky na brade, najmä ak je vaša pokožka citlivá:

  • používanie nového mydla alebo make-upu
  • nosenie prilby s popruhom na bradu alebo tričko s pevným golierom
  • časté dotýkanie sa brady.

Ďalšie vplyvy, ktoré vám môžu spôsobiť vyrážky na brade:

  • Vredy: červené, bolestivé hrče, ktoré vyrastajú z infikovaných vlasových folikulov
  • Celulitída: infekcia kože, ktorá sa tvorí okolo rezu alebo škrabancov
  • Kontaktná dermatitída: kožná reakcia na produkty, ktorých sa dotýkate alebo ich používate (pracie prostriedky, oblečenie, atď.)
  • Folikulitída: infekcia vlasového folikulu
  • Rosacea: stav, ktorý spôsobuje začervenanie a vyrážky na tvári

Vyrážky pozdĺž línií čeľuste zvyčajne odídu sami o niekoľko dní, ak je akné agresívnejšie, môže sa liečba predĺžiť až o niekoľko týždňov. Zlepšiť by sa to malo v závislosti od odporúčanej lekárskej liečby.

Vždy existuje možnosť, že v liečbe bude potrebné pokračovať aj po vyčistení pokožky. Odporúčame zotrvať  v liečbe, a tým predísť opakovanej tvorbe akné.

Prevencia

Tu je niekoľko spôsobov, ako zabrániť tvorbe akné na brade a iných častiach tváre:

  • Umyte si tvár jemným čistiacim prostriedkom dvakrát denne. Opláchnite teplou vodou a jemne vysušte (nešúchajte, môže to zbytočne podráždiť pokožku).
  • Ruky preč! Každý dotyk tváre predstavuje baktérie, ktoré sa dostanú do vašich pórov. Ak sa musíte nevyhnutne dotknúť brady, najprv si umyte ruky.
  • Pri holení buďte opatrní. Vyskúšajte rôzne holiace strojčeky (elektrické alebo bezpečnostné), aby ste zistili, ktorý z nich je jemnejší k vašej pokožke. Aby ste sa vyhli zbytočnému treniu, pred holením použite mydlo alebo gél na holenie.
  • Vyberajte si produkty, ktoré su NEKOMEDOGÉNNE (neupchávajú póry).
  • Nepoužívajte prípravky, ktoré môžu dráždiť pokožku. Dráždivé výrobky obsahujú zložky ako napríklad alkohol, označujú sa ako adstringenty alebo exfolianty.
  • Nevytláčajte pupienok, bez ohľadu na to, kde sa nachádza. Bezdôvodné vytláčanie prenáša nečistoty z vašich prstov do pokožky, čo môže viesť k infekcii. Taktiež spôsobuje možné jazvy a dlhšie hojenie vyrážky.