Vplyv užívania drog na akné

Vedci nedávno vyhodnotili výskum, kde sa pokúsili nájsť spojitosť medzi užívaním drog a produkciou androgénov. Androgény sú mužské hormóny, ktoré sú prítomné u mužov, aj u žien a sú prepojené s vývojom akné. Všeobecne platí, že čím viac androgénov sa nachádza v tele človeka, tým viac akné sa tvorí na pokožke.

Okrem toho sa preukázalo, že marihuana, kokaín, extáza a metamfetamín zvyšujú hladiny kortizolu. Kortizol je hlavný stresový hormón a najčastejšie sa spája so vznikom akné. Niektoré drogy dokážu  stimulovať zápal v tele, čo zapríčiňuje vznik akné. Akné je zápalové ochorenie, takže ak má človek v tele zápal, môžu sa zhoršiť aj prejavy akné.
[optin-monster-shortcode id=“qzbgtwew0akayusilwba“]

Marihuana

Štúdia publikovaná v časopise Dermatology, v roku 2015, analyzovala 10 084 ľudí. Záver štúdie preukázal, že ľudia, ktorí pravidelne užívali marihuanu, mali väčší sklon k tvorbe akné, než ľudia, ktorí marihuanu neužívali. Účastníci štúdie, ktorí užívali marihuanu len príležitostne takisto nemali sklon k tvorbe akné.

Autori štúdie dospeli k záveru, že pravidelné užívanie marihuany je spojené s tvorbou akné. Aj keď táto štúdia preukázala priamu spojitosť medzi užívaním marihuany a tvorbou akné, je potrebný ďalší výskum, aby sa potvrdila správnosť tejto štúdie.

Výťažok z marihuany ako účinný liek proti akné?

Nadbytočný kožný maz sa takisto spája s tvorbou akné. Štúdia publikovaná v roku 2014 v časopise Journal of Clinical Investigation ukázala, že výťažok z marihuany dokáže pomôcť zabrániť vzniku akné, prostredníctvom jeho účinkov na potlačenie nadmernej tvorby mazu a zníženie zápalu.

Keď výskumníci vystavili kožné bunky roztoku s výťažkom z marihuany, spomalil sa rast buniek, ktoré produkujú kožný maz, tým sa znížila produkcia kožného mazu a potlačila sa tvorba zápalových molekúl týchto buniek.

Tip: Konopný olej sme pre jeho priaznivé účink yv liečbe akné použili v našej doporučenej liečbe.

Kľúčové sú androgény

Marihuana a jej psychoaktívne účinky ovplyvňuje viacero hormonálnych systémov. Zmeny v hladinách hormónov, najmä zvýšené hladiny androgénov, môžu podporiť tvorbu akné. Štúdie, ktoré skúmajú účinky marihuany na ľudské hormóny sú protichodné. Niektoré štúdie poukazujú na zníženie hladín androgénov, niektoré nezaznamenali žiadne zmeny a ďalšie ukazujú zvýšené hladiny androgénov.

Štúdia zverejnená v roku 2002 v časopise Journal of Clinical Pharmacology uviedla, že u chronických užívateľov marihuany boli zaznamenané nižšie hladiny testosterónu v porovnaní s ľuďmi, ktorí neužívali marihuanu. Viaceré následné štúdie však tieto zistenia nepotvrdili.

Ako ovplyvňuje marihuana tvorbu testosterónu?

Nedávna štúdia zverejnená v roku 2015 v časopise American Journal of Epidemiology zhromaždila údaje 1 215 mužov. Štúdia zistila, že hladiny testosterónu boli o niečo vyššie u mužov, ktorí užívali marihuanu, než u mužov, ktorí marihuanu neužívali.

Stručne povedané, na vyvodenie záverov je potrebné viac výskumov o tom, ako marihuana ovplyvňuje hladinu hormónov, produkciu kožného mazu, či vplyv marihuany na hladinu testosterónu v ľudskom tele.

Kokaín

Neexistujú žiadne štúdie, ktoré by zaznamenali priame spojenie medzi kokaínom a akné. Avšak kokaín môže zmeniť hladiny hormónov a zvýšiť zápal, čo by mohlo viesť k zhoršeniu prejavov akné.

Štúdie, ktoré skúmajú vplyv kokaínu na akné ukazujú zmeny v hladinách testosterónu a estrogénu u ľudí, aj u zvierat, počas a po podaní drogy. Testy počas užívania kokaínu preukázali zvýšenú hladinu hormónu androgén, ktorý sa nazýva aj luteinizačný hormón. Toto zvýšenie hormónu sa potvrdilo u mužov a rovnako aj u žien.

Testovanie na zvieratách

Testy na zvieratách preukázali protichodné výsledky. Ukázalo sa, že pravidelné užívanie kokaínu narušuje menštruačný cyklus u samíc primátov. Ako by to mohlo mať vplyv na prejavy akné zatiaľ nie je známe. V jednej štúdii, ktorá bola vykonávaná na potkanoch, bola hladina testosterónu výrazne nižšia, už po štyroch týždňoch užívania kokaínu. Nižšia hladina testosterónu dokáže eliminovať prejavy akné, ale táto štúdia bola zatiaľ vykonávaná len na potkanoch, takže z toho nemôžeme vyvodiť žiaden relevantný záver.

Kokaín by hypoteticky mohol zhoršiť prejave akné tým, že vplyvom užívania drogy sa zvýši množstvo kortizolu v krvi. Štúdia, ktorá bola publikovaná v roku 2014 v časopise Journal of Endocrinological Investigation ukázala zvýšenie hladín hormónu, ktorý stimuluje uvoľnenie kortizolu, ihneď po podaní kokaínu. Užívanie kokaínu takisto zvyšuje zápal v tele.

Extáza

Neexistujú žiadne štúdie, ktoré by sa zamerali na priamu spojitosť medzi užívaním extázy a tvorbou akné. Avšak niektoré dôkazy poukazujú na možné zmeny hladín androgénov a stresových hormónov po užití extázy u zvierat a ľudí.

V jednej štúdii vedci preukázali zníženie množstva testosterónu a ďalšieho reprodukčného hormónu u potkanov, nasledujúcich 7 dní po podaní extázy. Ďalšia štúdia na ľuďoch preukázala obrovský prírastok kortizolu, až 800 %, počas užívania extázy, pričom hladina testosterónu sa zvýšila o 75 %.

Iná štúdia publikovaná v roku 2014 skúmala hladiny hormónov u 16 zdravých mužov a žien po podaní extázy. Zatiaľ čo hladiny kortizolu sa zvýšili o 166 % v priebehu jedného dňa po užití extázy, hladiny testosterónu ostali nezmenené.

Keďže doterajšie štúdie vplyvu extázy na hormóny nie sú jednotné, v súčasnosti nevieme stopercentne preukázať či extáza ovplyvňuje produkciu androgénov pozitívne, alebo negatívne. Avšak vzhľadom na to, že extáza môže výrazne zvýšiť hladiny kortizolu je možné, že táto droga negatívne ovplyvňuje vývoj akné.

Metamfetamín

Aj keď niektoré dôkazy naznačujú, že užívanie metamfetamínu má tendenciu rozvíjať akné, zatiaľ neboli urobené žiadne dôveryhodné výskumy v tejto oblasti. Metamfetamín zvyšuje hladinu hormónov, ktoré spôsobujú stres, čo negatívne ovplyvňuje vývoj akné.

Štúdia publikovaná v Journal of Neuroimmune Pharmacology v roku 2010 skúmala hladiny kortizolu u dospievajúcich detí, ktoré užívali metamfetamín. Hoci hladiny kortizolu boli rovnaké u detí, ktoré užívali metamfetamín, aj u detí, ktoré nikdy metamfetamín neužili, predsa sa našli rozdiely. Dospievajúci jedinci, ktorí užívali metamfetamín a boli vystavení stresovým situáciám, horšie zvládali stres. Ich hladiny kortizolu rástli podstatne rýchlejšie, ako u jedincov, ktorí drogu neužívali. Táto štúdia preukázala, že metamfetamín spôsobuje prehnanú reakciu na stres.

Druhotný vplyv drôg na akné

Drogy samé o sebe nie su jediný problém. Veľkú rolu pri tvorbe akné zohrávajú aj vedľajšie účinky, ktoré boli spôsobené užívaním drôg, a ktoré na tvorbu akné majú tiež vplyv.

Stres

Užívanie drog môže spôsobiť duševný, aj fyzický stres, ktorý je u mnohých ľudí úzko spojený so zvýšenou tvorbou akné. Nadmerné užívanie drog môže viesť k úzkosti, ku sklonom k paranoji a k depresii.

Zlý denný režim

Drogy často vedú k nabúraniu denného režimu, čo spôsobuje, že sa jedinec prestane starať o svoje telo, zanedbáva pitný režim, zdravé stravovanie a šport. Pre úplné odstránenie akné je potrebné pravidelné používať správnu čistiacu kozmetiku a starať sa o telo.

Podráždenie pokožky

Niektoré drogy, najmä metamfetamín, môžu viesť k nekontrolovateľnej potrebe škrabať si tvár a miesta postihnuté akné. Škrabanie, alebo akékoľvek iné podráždenie pokožky je jedným z najväčších faktorov, ktorý ovplyvňuje rozvoj akné a nemalo by sa podceňovať.

Doporučená liečba

Všetko čo potrebujete pre úplne vyliečenie akné, je vyčistiť vašu pleť od nečistôt, odupchať zanesené póry a následne ich hĺbkovo vyčistiť a zbaviť ich prípadného zápalu a baktérií.

V praxi to dokážete s pomocou nášho 3-krokového liečebného balíčka, obsahujúceho všetko potrebné pre kompletné vyčistenie a vyliečenie pleti.

Liečebný balíček obsahuje:

  • Čistiaci gél s obsahom čajovníkového oleja, pomocou ktorého vašu pleť vyčistíte od nečistôt a odumretej kože a pripravíte ju na samotnú liečbu
  • Liečebný krém s obsahom kyseliny salicylovej, ktorá vďaka silným exfoliačným účinkom dokáže preniknúť hlboko pod kožu, kde hĺbkovo vyčistí póry od špiny a prebytočného mazu. Kyselina salicylová má tiež silné protizápalové a antibakteriálne účinky, vďaka čomu napadnuté póry nie len čistí, ale skutočne lieči.
  • Hydratačný krém s obsahom konopného oleja a extraktu z koreňa lišajníka, ktorý vašu pleť po skončení liečby hydratuje a obnoví tak jej pružnosť a zdravý vzhľad. Navyše, nami zvolený hydratačný krém je nekomedogénny (neupcháva póry), takže návratu vyrážok sa skutočne nemusíte obávať.