Vplyv stresu na akné

Všimli ste si, že počas náročnej skúšky vaša pleť prežíva stres spolu s vami? Pleť je unavená, menej pružná a môžu sa na nej objaviť červené fľaky, alebo nepríjemné akné.

[optin-monster-shortcode id=“qzbgtwew0akayusilwba“]

Čo to ten stres vlastne je?

Stres je akákoľvek fyzická, alebo emočná záťaž na náš organizmus. Táto všeobecná definícia môže zahŕňať takmer čokoľvek, no v tomto článku budeme pracovať s definíciou stresu ako nadmernej emočnej, alebo fyzickej záťaže. Zahrnutie fyzickej záťaže môže byť pre niekoho prekvapivé. Mnoho ľudí vníma stres iba ako emočnú záležitosť, no keďže riešime problém akné, je dôležité zahrnúť aj nadmernú fyzickú záťaž, keďže aj táto má na akné vplyv z dôvodu, že produkuje hormón kortizol.

Príklady emočného stresu

 • Veľká životná udalosť, ako je napríklad svadba, alebo dôležitý test
 • Šikana
 • Problémy vo vzťahoch
 • Nadmerná pracovná záťaž
 • Zdravotné problémy rodinného príslušníka

Príklady fyzického stresu

 • Namáhave cvičenie bez adekvátneho času na regeneráciu
 • Nedostatok spánku
 • Hektický životný štýl, ktorý môže viesť ku fyzickému napätiu a plytkému dýchaniu
 • Sedavý životný štýl
 • Fajčenie / Drogy

Existuje priame spojenie medzi stresom a akné?

Akné je zápalové ochorenie mazových žliaz a vlasových folikulov, ktoré sa najčastejšie prejavuje na tvári a v hornej časti hrudníka, charakterizujú ho drobné červené vyrážky, v ktorých sa nachádza hnis. Emočný stres dokáže výrazne ovplyvniť prejavy akné. Vplyv stresu na akné skúmali dlhšiu dobu aj lekári, dôkazy však nikdy neboli potvrdené oficiálne. V poslednom desaťročí sa medicína posunula na vyššiu úroveň a rôzne výskumy potvrdili, že lekári sú na správnej ceste.

Vplyv stresu na akné študentov vysokých škôl

V roku 2003 štúdie Stanfordskej univerzity preukázali priamy vplyv stresu na prejavy akné u vysokoškolských študentov. Výskum preukázal, že vysokoškolskí študenti mali počas skúškového obdobia väčšie problémy s akné. Príčinou bol fakt, že v tomto období boli študenti pod väčším stresom, ako obyčajne. Miera zhoršenia príznakov akné priamo súvisela s mierou stresu u študentov. Napriek tejto štúdií vedci presne nevedia, ako dokáže stres zhoršiť prejavy akné. Bunky na tvári vytvárajú maz, ktorý sa mieša s odumretými bunkami kože a baktériami. Nadmerná tvorba mazu upcháva póry a na tvári sa tak vytvorí akné. Keď človek s akné prežíva veľa stresu, tieto bunky začnú produkovať zvýšené množstvo mazu a tým sa na tvári vytvorí viac akné. Skutočná príčina zvýšenej produkcie mazu však ostáva záhadou.

Vplyv stresu na akné študentov stredných škôl

V roku 2007 vedci z lekárskej fakulty Univerzity Wake Foresrt skúmali vplyv stresu na stredoškolských študentov. Zistili, že akné študentov sa zhoršilo počas skúškového obdobia a výrazné zlepšenie prejavov akné zaznamenali počas letných prázdnin, kedy sa študenti nevystavovali stresu. Štúdia bola publikovaná v lekárskom časopise Acta Derm Venereol. Vedci predpokladali, že zhoršenie prejavov akné môže byť spôsobené zvýšenou produkciou mazu, ktorý sa produkuje počas stresových situácií. Zistili však, že psychický stres podstatne nezvýšil produkciu mazu v dospievaní, čo ich viedlo k názoru, že zhoršenie akné vplyvom stresu zahŕňa aj iné príčiny.

Ako zvládať stres a predchádzať tak akné?

Medzi najúčinnejšíích pomocníkov v boji proti stresu patria:

 • Cvičenie: Pokiaľ to nepreháňate, cvičenie je ďaleko a ďaleko najlepší spôsob, ako znížiť emočný stres. Cvičenie zvyšuje hlandinu endorfínov v tele, čo má za následok, že sa cítime fyzicky aj psychicky lepšie. Skúste si zacvičiť aspoň 3 kŕat do týždňa. Robí to zázraky. Uvidíte.
 • Meditácia: V boji proti stresu je meditácia vaším najlepším priateľom. Stačí si sadnúť do tureckého sedu, zavrieť oči a sústrediť sa na svoj dych. Je dokázané, že meditácia priaznivo pôsobí na prefrontálny kortex (centrum kreativity) a zároveň ukľudňuje amygdalu (centrum stresu). Vyskúšajte to. Aj 10 minút denne robí zázraky.
 • Dostatok spánku: Pokiaľ sa Vám nedarí spať, pozrite sa na web akozaspať.sk.