Vplyv steroidov na akné

Užívanie steroidov môže spôsobiť nebezpečnú, dokonca život ohrozujúcu formu akné, známu ako acne fulminans. Každý človek, ktorý užíva steroidy by mal vedieť aspoň základné informácie o vplyve steroidov na akné.

[optin-monster-shortcode id=“qzbgtwew0akayusilwba“]

Čo je acne fulminans?

Niekedy infekcia, ktorá sa zvyčajne nachádza na povrchu pokožky, prenikne aj do nižšej úrovne kože. Infekcia rozkladá svalové tkanivá, spôsobuje bolesť a zaťažuje obličky. V niektorých prípadoch sa môže vyskytnúť horúčka, rapídne zníženie hmotnosti a bolesť kĺbov. Proti tejto forme akné nepomôžu ani silné antibiotiká.

V prípade, že je acne fulminans vyvolané zvýšenou činnosťou imunitného systému, môže sa liečiť pomocou steroidov. Ak je však tento druh akné vyvolaný nadmerným užívaním steroidov, liečba spočíva v ich vysadení, prípadne v zmene druhu podávaných steroidov. Táto forma akné sa objaví náhle, doslova cez noc, spôsobuje nepríjemné akné, poškodzuje svaly a kĺby a zvyčajne sa lieči 4 až 6 týždňov. Niekedy tento stav spôsobuje aj opakujúci sa zápal v kĺboch.

Čo spôsobuje acne fulminans?

Acne fulminans je systémová reakcia vyvolaná baktériou Propionibacterium acnes. Imunitný systém začne vytvárať rozsiahly zápal, ovplyvňuje dokonca aj tkanivá a orgány, kde nie je prítomná baktéria, ako sú napríklad nižšie úrovne kože, svalov a kĺbov.

Tejto zmene v imunitnom systéme zvyčajne predchádza kolísanie hladín testosterónu. U dospievajúcich chlapcov to môže spôsobovať prirodzene vysoká produkcia testosterónu, ktorá sa vyskytuje počas dospievania. U dospelých mužov je takmer vždy na príčine vpichovanie testosterónu na posilnenie budovania svalov.

Acne fulminans je stav, ktorý sa vyskytuje iba u mužov. Ženské telo nikdy nevytvorí dostatok testosterónu, aby sa prejavil tento druh akné. Malé dávky doplnkového testosterónu, ktoré niektoré ženy užívajú pri strate záujmu o sex nestačia na to, aby spôsobili tento závažný druh akné.

Liečba akné spôsobeného steroidmi

Je iróniou, že liečba acne fulminans, ktoré je zvyčajne spôsobené užívaním steroidov, sa lieči pomocou steroidov. Pri liečbe sa však používajú iné druhy steroidov. Tieto steroidy pôsobia proti zápalu, ktorý spôsobuje nadmerná reakcia tela na baktérie pod pokožkou.

Sú steroidy nepriateľom akné?

Rovnaké steroidy, ktoré sa používajú na liečbu acne fulminans sa občas používajú ako “núdzová liečba” pre bežný druh akné. V prípade, že vás čaká svadba, promócie, alebo iná dôležitá udalosť, na ktorej chcete vyzerať čo najlepšie, skúste sa s vašim dermatológom porozprávať o možnosti injekčného podania steroidov. Výsledky sú viditeľné takmer okamžite a trvajú necelý týždeň.

Zmena pigmentácie pokožky

Steroidy sa takisto používajú na liečbu zmenenej pigmentácie pokožky, po liečbe akné. Najobľúbenejší liek na liečbu hnedých škvŕn, ktoré zvyčajne postihujú ženy, je kombinácia liekov na bielenie kože, tretinoínu a steroidu.

Myšlienkou tejto liečby bolo nájsť vhodnú alternatívu k steroidným injekciám, ktoré znižujú pigmentáciu kože len na krátku dobu. Lekári ponúkajú túto kombináciu liekov mužom aj ženám. Výhodou je, že nespôsobuje podráždenie, ktoré môže spôsobiť zhoršenie pigmentácie. Nevýhodou tejto liečby je, že hnedé škvrny majú tendenciu vrátiť sa hneď, ako sa liečba zastaví. Navyše používanie tohto prípravku po dobu dlhšiu ako 8 až 10 týždňov neraz spôsobuje vedľajšie účinky.

Zhrnutie:

  • Užívanie sterodidov pri akné sa neodporúča, ak vám ich nepredpísal váš dermatológ.
  • Ak máte akné a zároveň užívate steroidy, môže sa u vás prejaviť ochorenie acne fulminans. Táto forma akné vytvára na koži otvorené rany a útočí na vaše svaly a kĺby.
  • Dermatológovia občas využívajú steroidné injekcie, aby zmiernili prejavy akné. Tieto injekcie vám môže pichnúť len lekár, alebo zdravotná sestra. Presné dávky steroidov prispievajú k zmierneniu prejavov akné.
  • Steroidy sa niekedy využívajú na dočasné odstránenie hnedých škvŕn, ktoré sa objavia po liečbe akné. Zvyčajne sa hnedé škvrny objavia znovu po ukončení liečby. Pravidelné podávanie steroidov oslabuje pokožku.
  • Vždy je lepšie predchádzať vzniku akné, než ho liečiť. Správna liečba akné, v ranom štádiu, môže úspešne zabrániť vzniku acne fulminans.

Steroidy jednoznačne nie sú tým najlepším riešením na liečbu akné. Oveľa lepší spôsob je predchádzať vzniku akné skôr, ako sa na vašej pokožke prejaví. Ak sa rozhodnete používať testosterón na obnovenie libida, alebo na zvýšenie fyzickej sily, musíte venovať dostatočnú pozornosť prevencii akné, aby ste sa vyhli zmenám v imunitnom systéme, ktoré spôsobuje acne fulminans.