Vplyv opaľovania sa na akné

Milióny ľudí, ktorí majú problémy s akné, sa tento problém snažia skryť pomocou opálenej pokožky. Opaľovanie pokožky, náchylnej na akné, však môže spôsobiť viac problémov, ako úžitku.

[optin-monster-shortcode id=“qzbgtwew0akayusilwba“]

Opaľovanie, typ pleti a akné

Len malé percento ľudí dosiahne prirodzené a pekné opálenie pomocou opaľovania sa na slnku. Ak máte veľmi tmavú pokožku, niekoľko hodín na slnku vám nezaručí výrazné opálenie pokožky. Naopak, keď máte pokožku veľmi svetlú, pár hodín na slnku vám spôsobí nepríjemné spálenie a namiesto pekného opálenia bude mať vaša pokožka ružovú, až červenú farbu. Najlepšie opálenie dosiahnu ľudia s pokožkou, ktorá obsahuje optimálne množstvo hnedých pigmentov, nie príliš málo, ale ani príliš veľa.

Slnečné žiarenie a pehy

Slnečné svetlo produkuje UV-B lúče, ktoré spôsobujú poškodenie pokožky. Tieto lúče nespôsobujú okamžitú zmenu farby kože, no spôsobujú, že pokožka začne vytvárať nový melanín. Ak máte tmavšiu pokožku, vaša koža sa s touto tvorbou melanínu vysporiada ľahšie, ako ľudia so svetlou pokožkou. Veľmi svetlá pokožka má tak málo pigmentových buniek, že ďalšia tvorba melanínu sa ukáže vo forme pieh, alebo škvŕn na pokožke.

Dokonca aj keď sa pravidelne natierate kvalitným opaľovacím krémom, vplyvom slnka sa na vašej pokožke môžu objaviť drobné škvrny a pehy. Na všetkých typoch pokožky slnečné lúče  spôsobujú poškodenia pokožky, čo má za následok uvoľňovanie voľných radikálov kyslíka. Pigment, ktorý sa prirodzene nachádza v pokožke, zmení farbu a stmavne. Je to preto, že absorbuje voľné radikály kyslíka, aby ochránil pokožku pred poškodením DNA.

Solárium

Myslíte si, že pokožku ľahko oklamete, keď namiesto opaľovania sa na slnku pôjdete do solária? Nie je to pravda. Opaľovanie v soláriu spôsobuje rovnaké zmeny na vašej pokožke, ako slnečné žiarenie. V prípade, že sa akné budete snažiť skryť pomocou opaľovania, bude to mať za následok nie len nepríjemné akné, ale aj vznik pieh.

Opaľovacie spreje

Opaľovacie spreje menia farbu odumretých kožných buniek na povrchu kože. Tieto produkty sa vyrábajú s chemikáliou, ktorá sa nazýva kyselina dihydroxyoctová. Keď sa táto kyselina spojí s proteínmi v bunkách odumretej kože, dochádza k zhnednutiu pokožky.

To znamená, že ak máte na častiach tváre väčšie množstvo odumretej kože, opaľovací sprej spôsobí, že táto časť tváre bude tmavšia. Najviac odumretej kože sa nachádza okolo vyrážky. Ak sa rozhodnete na pokožku aplikovať opaľovací sprej, pred samotným nanášaním spreju si dôkladne vyčistite pleť, aby sa predišlo farebným rozdielom na pokožke.

Zakryje opálená pokožka jazvy po akné?

Niektorí ľudia sa snažia opálenou pokožkou maskovať jazvy po akné, pretože tmavšia pokožka robí jazvy menej viditeľné. Máme pre vás dobrú správu. Na to, aby ste zakryli jazvy po akné, nemusíte vašu pokožku vystavovať slnečnému žiareniu. Jednoducho pravidelne odstraňujte prebytočnú odumretú kožu, napríklad pomocou jemných čistiacich pílingov a následne na pokožku aplikujte krém z lekárne.

Spomaľte starnutie pokožky

Nadmerné opaľovanie nie je pre vašu pokožku prospešné. Krátke a časté pobyty na slnku majú pre vaše telo priaznivé účinky, pretože slnečné žiarenie pomáha vášmu telu tvoriť vitamín D, no príliš veľa slnečného žiarenia spôsobuje starnutie pokožky. Ešte horšia správa je fakt, že účinky slnečného žiarenia sú najviac škodlivé, keď sa na vašej pokožke objavilo akné, alebo iné podráždenie pokožky. Rovnaké účinky na pokožku s akné má aj solárium.

Používanie bronzeru je len dočasné, no menej škodlivé riešenie. Tekuté opaľovacie spreje sú ideálne na normálnu, alebo mastnú pokožku. Suchý bronzer je najlepší na suchú pokožku. Bronzer je šikovný pomocník, ak chcete získať vzhľad tmavšej pokožky, no takmer všetky bronzery majú sklon k farbeniu pokožky do oranžova. Vyskúšajte viacero produktov, kým nenájdete ten správny odtieň pre vašu pokožku.

Zhrnutie

  • Mnoho ľudí s akné, sa snaží tento problém skryť pomocou opálenia.
  • Opálenie na zakrytie akné nikdy nefunguje. Ak máte citlivú pokožku, nadmerné opaľovanie pokožku spáli, alebo sa na nej vytvoria pehy.
  • Ak máte prirodzene tmavšiu pokožku, po opálení bude vaša pokožka vyzerať neprirodzene opálená.
  • Bez opaľovacieho krému s vyšším UV faktorom sa pokožka na priamom slnku rýchlo spáli. Na druhej strane opaľovacie krémy neprospievajú vášmu akné, upchávajú póry a akné je často ešte výraznejšie.
  • Najlepším riešením je pleť pravidelne čistiť, zdravo sa stravovať, dopriať si dostatok pohybu a používať správnu kozmetiku, ktorú vám odporučí váš dermatológ.
  • Vzhľad opálenej pokožky dosiahnete vďaka správnemu bronzeru.