Vplyv fajčenia na akné

Určite ste už počuli tie štatistiky. Fajčenie spôsobuje 3 milióny úmrtí ročne na celom svete. Spôsobuje množstvo druhov rakoviny, bolestí a utrpenia, nehovoriac o miliardách minutých na zdravotnú starostlivosť.

[optin-monster-shortcode id=“qzbgtwew0akayusilwba“]

Čo hovorí veda

Zdravý rozum napovedá, že fajčenie negatívne vplýva na takmer celé telo vrátane akné. No dôkazy tohoto tvrdenia sú stále nejednoznačné.

Štúdie s pozitívnym záverom

  • Štúdia publikovaná v roku 2006 v Journal of Investigative Dermatology v ktorej trénované zdravotné sestry zbierali počas 20 rokov informácie od 27 083 mladých mužov prišla k nečakanému záveru „Aktívni fajčiari uvádzali významne menší výskyt vážneho akné ako nefajčiari“.
  • V inej štúdii, publikovanej v roku 2007 v Journal of the European Academy of Dermatology and Venerology, výskumníci prišli ku záveru, že: „U dievčat bolo fajčenie významne spojené s nižším výskytom akné. U chlapcov nebolo zistené žiadne významné spojenie medzi akné a fajčením.“

Avšak nie všetky štúdie hovoria pozitívnou rečou.

Štúdie s negatívnym záverom

  • Štúdia publikovaná v roku 2001 publikovaná v British Journal of Dermatology naopak tieto závery vyvracia. Fajčiari mali tendenciu mať viac akné a čím viac fajčili, tým horšie boli ich symptómy.
  • Novšia štúdia 1046 dospelých žien z roku 2009 ukázala „silnú koreláciu“ medzi fajčením a nezápalovým akné.
  • Najnovšia štúdia skúmajúca vzťah medzi fajčením a akné bola zverejnená v karentovanom časopise Acta Derm Venereol v roku 2012 a pracovala so vzorkou 17 345 čínskych adolescentov a dospelých. Dáta ukazovali významné spojenie fajčenia s akné u adolescentov.

Štúdie s nejasným záverom

  • Iné štúdie, ako napríklad táto štúdia zverejnená v žurnáli Dermatology, alebo táto štúdia zverejnená v žurnáli BMC Dermatology zasa neukázali žiaden štatistický rozdiel medzi fajčiarmi a nefajčiarmi pokiaľ išlo o akné.

V skratke, dostupné dôkazy si protirečia a komunita zdravotných výskumníkov potrebuje omnoho viac dát na to, aby mohla dosiahnuť konsenzus.

Fajčenie škodí zdraviu vašej pokožky a vášmu vzhľadu

Aj keď fajčenie nemusí priamo spôsobovať akné, stále vašej pokožke škodí. Fajčenie sťahuje krvné vlásočnice a poškodzuju povrch mnohých častí nášho tela – od buniek, ktoré lemujú naše orgány, až po kožu, ktorá nás chráni. Taktiež v tele vyvoláva zápalovú reakciu, čo urýchľuje množstvo rôznych chorôb. Čo sa týka kože, fajčenie sa spája so zhoršením hojenia rán a psoriázou. Takisto môže byť spojené aj s rakovinou kože.

Fajčenie je taktiež úzko späté s vráskami a predčasným starnutím kože. Fajčenie vytvára voľné radikály, znižuje produkciu kolagénu a kvalitu kožných proteínov. Toto všetko prispieva ku starnutiu kože. Skončenie s fajčením (alebo nezačatie s fajčením vôbec) je jedným s najlepších preventívnych opatrení proti predčasnému starnutiu. Fajčenie môže tiež zašpiniť zuby a urýchliť stratu vlasov. Nie je prekvapením, že v prieskumoch spokojnosti s vlastným telom majú fajčiari tendenciu umiestňovať sa horšie ako nefajčiari.

Divoká karta zvaná nikotín

Tak ako je v živote bežné, existujú výnimky z pravidla. Napríklad, výskum ukazuje, že fajčenie môže pomôcť pri ochrane proti ústnym vyrážkam a ružienke. Tieto potenciálne pozitívne efekty sú pravdepodobne spôsobené nikotínom. Nikotín sám o sebe nemusí byť nevyhnutne škodlivý. V prípade akné, zúženie krvných vlásočníc spôsobené nikotínom môže u niektorých šťastných jedincov dokonca predísť vytvoreniu vážnejších foriem akné. Ako a či sa toto deje je stále nejasné.

Je jasné, že prestať s fajčením zo dňa na deň nie je jednoduché a našťastie, akné sa môžete zbaviť aj v prípade, ak sa vášho zlozvyku ešte vzdať nechcete, alebo neviete. Našťastie to ani nie je nutné.

Doporučená liečba

Všetko čo potrebujete k vyliečeniu ľahkých a stredne ťažkých foriem akné, je vyčistiť vašu pleť od nečistôt, odupchať zanesené póry a následne ich hĺbkovo vyčistiť a zbaviť ich prípadného zápalu a baktérií.

V praxi to dokážete s pomocou nášho 3-krokového liečebného balíčka, obsahujúceho všetko potrebné pre kompletné vyčistenie a vyliečenie pleti.

Liečebný balíček obsahuje:

  • Čistiaci gél s obsahom čajovníkového oleja, pomocou ktorého vašu pleť vyčistíte od nečistôt a odumretej kože a pripravíte ju na samotnú liečbu
  • Liečebný krém s obsahom kyseliny salicylovej, ktorá vďaka silným exfoliačným účinkom dokáže preniknúť hlboko pod kožu, kde hĺbkovo vyčistí póry od špiny a prebytočného mazu. Kyselina salicylová má tiež silné protizápalové a antibakteriálne účinky, vďaka čomu napadnuté póry nie len čistí, ale skutočne lieči.
  • Hydratačný krém s obsahom konopného oleja a extraktu z koreňa lišajníka, ktorý vašu pleť po skončení liečby hydratuje a obnoví tak jej pružnosť a zdravý vzhľad. Navyše, nami zvolený hydratačný krém je nekomedogénny (neupcháva póry), takže návratu vyrážok sa skutočne nemusíte obávať.