Vedci si v minulosti mysleli, že akné je predovšetkým bakteriálne ochorenie. Tento konsenzus sa medzičasom zmenil a dnes je veda presvedčená, že akné je v prvom rade zápalové ochorenie.

Napriek tomu však stále platí, že baktérie majú na akné istú mieru vplyvu. Ak sa vám totiž kožné póry puchajú, baktérie môžu zápal zhoršiť, čo by viedlo k začervenaniu a k bolesti.

Akné je komplexná choroba s mnohými prispievajúcimi faktormi a veda zatiaľ stále nedokáže ukázať prstom na jednu konkrétnu príčinu, ktorá by za akné mohla. Vedci sa domnievajú, že za vnikom akné je celý rad prispievajúcich príčin – od zápalu, cez nadmernú produkciu kožného mazu a nadmerného rastu kožného väziva, až po bakteriálne kolónie. Hoci dnes už vieme, ktoré príčiny prispievajú k vzniku akné, aký je medzi nimi vzťah a akú majú postupnosť pri tvorbe akné, je vedcom stále nejasné.

Jednotlivé faktory akné sa preto v nedávnej dobe dostali pod drobnohľad vedcov a v tomto článku sa pozrieme na to, aké sú ich závery čo sa týka baktérií a ich vplyvu na tvorbu akné.

Ako vzniká akné

Až donedávna sa vznik akné vysvetloval týmto vedeckým modelom:

  • Premniženie kožného tkaniva a zvýšená produkcia kožného mazu povedú k vznu upchatého póru
  • Tento upchatý pór je následne kolonizovaný baktériami akné (P. acnes)
  • Vzniká zápal

Nedávne zistenia však tento rokmi zaužívaný model pomaly vyvracajú a naznačujú, že prvotnou príčinou je práve zápal, ktorý má za následok upchatie pórov. Bakteriálne kolónie tak na akné stále vplyv majú, ale v tomto „novom“ modeli samotný zápal nespôsobujú, iba ho zhoršujú, ak už raz vznikne. To je dôvod, prečo sa akné po novom označuje za zápalové ochorenie a nie bakteriálne ochorenie, ako tomu bolo v minulosti.

Vplyv baktérií na akné

Baktérie (vrátane baktérie P. acnes spôsobujúcich akné) nájdeme na pokožke u takmer každého dospelého človeka. P. acnes radíme medzi anaeróbne baktérie, čo znamená, že táto baktéria nemôže prežiť v prítomnosti kyslíka. Podľa záverov článku publikovaného v žurnáli Science ju nájdeme väčšinou v mazových žlazoch na tele, kde sa akné vyvýja najčastejšie – teda na hrudníku, na tvári, alebo na chrbte.

Samotný fakt, že baktérie P. acnes nájdeme na pokožke u takmer každého dospelého jedinca a zároveň, nie každý dospelý jedinec má problémy s akné núti k záverom, že samotné baktérie P. acnes asi nebudú príčinou jeho vzniku. Stále však platí, že baktérie P. acnes nejakú rolu pri tvorbe akné zohrávajú. Aká táto rola je a za akých podmienok sa baktéria, ktorá za normálnych okolností nachádza na pokožke bez toho, aby jej spôsobovala problémy, problémy zrazu robiť začne, je stále predmetom výskumu.

Pri snahe nájsť odpoveď na túto otázku začali vedci pozorovať lézie akné s cieľom zistiť, ktoré baktérie (či už P. acnes, alebo iné) sú prítomné na pokožke v dobe, kedy akné vzniká. Sledovaním tvorby zápalového akné prišli vedci k nečakanému objavu – hoci bola baktéria P. acnes prítomná v léziach u značného množstva pacientov s tvoriacim sa akné, nebola prítomnou v léziach každého pacienta. To vedcov vedie k záveru, že akné môže vzniknúť aj bez prítomností baktérií P. acnes na pokožke.

Aj keď prítomnosť baktérií P. acnes nie je podmienkou pre vznik akné, väčšinou prítomná je a ak tomu tak je, má táto baktéria tendenciu akné zhoršiť.

Vplyv P. acnes na akné

Hoci platí, že nepoznáme presnú rolu baktérii pri akné a taktiež, že samotné baktérie nemusia byť prítomné k tomu, aby akné vzniknuť mohlo, zistilo sa, že baktérie P. acnes obsahujú gény schopné vyprovokovať imunitný systém k vytvoreniu zápalu. Inými slovami – imunitný systém vyhodnoti baktérie P. acnes, ako potenciálny problém a na miesto, kde ich objaví, vyšle zápalové molekuly, ktoré majú tento problém odstrániť.

A to nie je jediný problém. Mimo schopnosti vyprovokovať imunitný systém k tvorbe zápalu dokáže baktéria P. acnes taktiež aktivovať skupiny proteinov schopných stimulovať uvoľnenie zápalových molekúl zvaných cytokíny.

Štúdia publikovaná v žurnáli Journal of Investigative Dermatology zistila, že baktérie P. acnes dokázali vyvolať imunitnú reakciu v bunkách Th17, ktoré do tela uvolnili zápalové molekuly zvané cytokíny, ktoré následne vytvorili lokálny, chronický zápal.

Ďalšia štúdia publikovaná v tom istom žurnáli zistila, že baktérie P. acnes reagovali s monocytmi – druhom bielych krviniek, čím telo vyprovokovali k vytvoreniu zápalu.

Na príklade týchto štúdii je jasne vidieť, že baktéria P. acnes stimuluje niekoľko rôznych zápalových mechanizmov vrátane aktivácie imunitného systému a vytvárania zápalu priamo v pokožke, ktorý v konečnom dôsledku prispieva k zápalom, začervenaniu pokožky a k bolestivému akné.