Vplyv alkoholu na akné
Akné je zápalové ochorenie mazových žliaz a vlasových folikulov, ktoré je spôsobené najmä baktériami, vplyvom hormónov a zvýšenou tvorbou mazu. Konzumácia alkoholu priamo nespôsobuje rozvoj akné, ani nezhoršuje tento stav. Alkohol však dokáže ovplyvniť niektoré telesné systémy, ako sú hladiny hormónov v tele, ktoré výrazne ovplyvňujú akné.
[optin-monster-shortcode id=“qzbgtwew0akayusilwba“]
Alkohol a zmeny na pokožke
Ako môže alkohol nepriamo spôsobiť vznik akné, alebo zhoršiť jeho stav? Alkohol dokáže vaše telo ovplyvniť rôznymi spôsobmi. Pokiaľ ide o zdravie pokožky, alkohol dokáže ovplyvniť spôsob, akým kyslík a iné živiny prechádzajú pokožkou. Oxidačný stres môže výrazne zhoršiť prejavy akné.
Vplyv alkoholu na imunitný systém
Úlohou vášho imunitného systému je ničiť všetky škodlivé baktérie a vírusy vo vašom tele. Imunitný systém tvoria cytokíny a ďalšie ochranné bunky, ktoré zabezpečujú, že je váš organizmus zdravý.
Alkohol dokáže znížiť počet týchto ochranných buniek, alebo ich dokonca úplne zničí. To môže spôsobiť, že vaše telo je náchylnejšie na infekcie. Vezmime si napríklad baktérie Propionibacterium acnes, o týchto baktériách je známe, že spôsobujú červené zapálené vyrážky. Hoci sa baktéria Propionibacterium acnes môže kedykoľvek prejaviť na vašej pokožke, keď je váš imunitný systém potlačený, ste náchylnejší na rozvoj tejto baktérie.
Výskumy nedokázali priame spojenie medzi alkoholom a akné. Avšak prepojenie medzi vaším imunitným systémom, baktériami a alkoholom stojí za zváženie.
Vplyv alkoholu na hormóny
Alkohol má rozsiahle účinky na hladiny hormónov vo vašom tele. Hoci je známe, že alkohol môže znížiť hladinu testosterónu u mužov, malá štúdia zistila, že malé dávky alkoholu môžu zvýšiť hladiny testosterónu. Ďalšia štúdia ukázala, že alkohol dokáže zvýšiť hladinu testosterónu a estrogénu u žien.
Zvýšené hladiny hormónov môžu stimulovať vaše mazové žľazy. Nadmerná produkcia kožného mazu upcháva vaše póry a tým spôsobuje nepríjemné červené vyrážky, v ktorých sa nachádza hnis. Na priame prepojenie súvislostí medzi alkoholom a vznikom akné sú však potrebné ďalšie výskumy.
Vplyv cukru na tvorbu akné
Existuje niekoľko dôvodov vzniku akné, vrátane zvýšenej hladiny hormónov v tele, akné môžu spôsobiť aj niektoré autoimunitné ochorenia, ako je psoriáza, alebo konzumácia potravín a nápojov s vysokým obsahom cukru. Ľudské telo ťažšie spracováva alkohol a cukor, ktoré môžu výrazne prispieť k zhoršeniu prejavov akné. Ak pijete miešané alkoholické nápoje, ktoré obsahujú sladké vody a sirupy, riziko vzniku akné sa zdvojnásobí.
Účastníci štúdie v roku 2014 zaznamenali výrazné zlepšenie prejavov akné po pravidelnom konzumovaní stravy s nízkym glykemickým indexom (GI). Štúdia trvala 10 týždňov. Ľudia, ktorí dodržiavali diétu s nízkym glykemickým indexom konzumovali iba potraviny, ktoré nemali žiaden vplyv na hladinu cukru v krvi.
Hoci znižovanie konzumácie alkoholu je kľúčom k zlepšeniu prejavov akné, budete musieť zmeniť aj stravovanie a znížiť konzumáciu potravín s vysokým glykemickým indexom, aby ste skutočne dosiahli viditeľné výsledky.
Alkohol a dehydratácia
Voda je najlepším nápojom pre vaše telo. To isté platí aj pre zdravie vašej pokožky. Keď je vaša pleť správne hydratovaná, je schopná produkovať primerané množstvo mazu, ľahko sa zbavuje odumretých buniek kože a toxínov.
Alkohol zvyšuje produkciu moču vo vašom tele a vyplavuje z tela prebytočnú vodu a soľ. Pokiaľ pri konzumácií alkoholu nepijete dostatočné množstvo vody, vaša pokožka bude dehydratovaná. Keď je vaša pokožka suchá, mazové žľazy začnú produkovať viac mazu, aby nahradili stratu vody. Zvýšená tvorba mazu môže výrazne zhoršiť prejavy akné.
Alkohol a pečeň
Vaša pečeň je zodpovedná za odstránenie škodlivých toxínov z vášho tela. Ľudské telo považuje za toxín aj alkohol. Primerané pitie alkoholu by nemalo mať výrazný vplyv na funkciu pečene, no nadmerná konzumácia alkoholu poškodzuje tento životne dôležitý orgán.
Ak vaša pečeň nie je schopná účinne odstrániť toxíny z vášho tela, toxíny sa uložia v tele, alebo ich vaše telo vylúči cez pokožku, čo môže mať za následok vznik akné.
Ktoré typy alkoholu spôsobujú vznik akné?
Akýkoľvek alkohol, ktorý konzumujete, môže mať negatívny vplyv na vašu pokožku. Niektoré druhy alkoholu môžu ovplyvniť vývoj akné, iné dokážu negatívne ovplyvniť celkové zdravie pokožky.
Jeden prieskum zistil, že niektoré druhy alkoholu výraznejšie ovplyvňujú vznik akné. Asi 76 percent ľudí uviedlo, že konzumácia červeného vína zhoršila príznaky ich akné. Samotný alkohol nestačí na to, aby sa vám na pokožke vytvorilo akné. Je však dôležité vedieť, ktoré typy alkoholu podnecujú jeho rozvoj.
- Čistý alkohol: Čistý alkohol, ako gin a vodka, sa často používajú v miešaných nápojoch. Majú nízky obsah kalórií a chemikálií, ktoré sa dostávajú do alkoholu v procese kvasenia. Čím menej chemikálií sa vo vašom nápoji nachádza, tým je menej pravdepodobné, že sa zhoršia prejavy vášho akné. Kľúčom k úspechu je aj množstvo vypitého alkoholu. Nadmerné pitie čistého alkoholu totiž vedie k dehydratácií a problémom s pokožkou.
- Tmavý alkohol: Tmavé druhy alkoholu obsahujú veľké množstvo kongenérov, ktoré zvyšujú chuť alkoholu, ale taktiež zvyšujú riziko dehydratácie. Tmavý alkohol zvyšuje hladinu cukru v krvi, čo má taktiež nepriaznivý vplyv na akné.
- Miešané nápoje: Pod názvom miešané nápoje sa skrýva mix alkoholu a sladkých sirupov, alebo ovocných štiav. Aj keď sa rozhodnete piť varianty s nízkym obsahom cukru, miešané nápoje môžu výrazne zvýšiť hladinu cukru v krvi a dehydratovať vašu pokožku.
- Pivo: Pivo obsahuje kvasinky, ktoré sa doňho pridávajú počas fermentačného procesu, čiže počas procesu kvasenia. Podobne ako alkohol, aj pivo dokáže prispieť k dehydratácií organizmu a tým prispieva k vzniku nepríjemného akné.
- Víno: Ak máte na výber medzi bielym a červeným vínom, vyberte si radšej biele. Červené víno s vysokým obsahom trieslovín dokáže rozšíriť vaše cievy a vaša pokožka je po jeho konzumovaní viac náchylná na vznik akné. Biele víno takisto spôsobuje dehydratáciu pokožky, čo podporí vznik akné, ale nie v takej miere, ako červené víno.
Pite s mierou
Konzumácia primeraného množstva alkoholu je kľúčom k tomu, aby ste si mohli vychutnať posedenie pri víne s kamarátkami bez vážnych následkov.
Koľko alkoholu môžete vypiť?
Na Slovensku sa na označenie množstva alkoholu používa označenie “štandardná jednotka”, ktorá zodpovedá 10 g čistého alkoholu. Fungovanie organizmu muža a ženy je rozdielne, preto je rozdielne aj odporúčané množstvo konzumácie alkoholu.
Podľa odporúčaní by ženy nemali vypiť viac ako 2 štandardné jednotky denne a muži viac ako 3 štandardné jednotky denne. Jedna štandardná jednotka pritom zodpovedá približne 3 dcl piva, 1 dcl vína, či 10 ml tvrdého alkoholu.
Doporučená liečba akné
Je jasné, že mnoho ľudí kôli akné nechce úplne obmedziť alkohol a dobrá správa je, že to ani nie je nutné.
Všetko čo potrebujete k vyliečeniu ľahkých a stredne ťažkých foriem akné, je vyčistiť vašu pleť od nečistôt, odupchať zanesené póry a následne ich hĺbkovo vyčistiť a zbaviť ich prípadného zápalu a baktérií.
V praxi to dokážete s pomocou nášho 3-krokového liečebného balíčka, obsahujúceho všetko potrebné pre kompletné vyčistenie a vyliečenie pleti.
Liečebný balíček obsahuje:
- Čistiaci gél s obsahom čajovníkového oleja, pomocou ktorého vašu pleť vyčistíte od nečistôt a odumretej kože a pripravíte ju na samotnú liečbu
- Liečebný krém s obsahom kyseliny salicylovej, ktorá vďaka silným exfoliačným účinkom dokáže preniknúť hlboko pod kožu, kde hĺbkovo vyčistí póry od špiny a prebytočného mazu. Kyselina salicylová má tiež silné protizápalové a antibakteriálne účinky, vďaka čomu napadnuté póry nie len čistí, ale skutočne lieči.
- Hydratačný krém s obsahom konopného oleja a extraktu z koreňa lišajníka, ktorý vašu pleť po skončení liečby hydratuje a obnoví tak jej pružnosť a zdravý vzhľad. Navyše, nami zvolený hydratačný krém je nekomedogénny (neupcháva póry), takže návratu vyrážok sa skutočne nemusíte obávať.