Vitamíny na akné
Zase vás trápia vás vyrážky na tvári? Než pristúpite k vytláčaniu vyrážok, skúste zistiť, aký dôvod viedol k tomu, že ste sa vyhádzali. Akné môže mať rozličné dôvody (hormonálna nerovnováha, alergie, oslabený imunitný systém atď.) a identifikovať, prečo máte akné vy je prvým krokom k tomu, aby ste sa ho mohli navždy zbaviť. Jedným z prvých krokov na ceste za pokožkou bez pupáčikov je dbať na to, aby vaša potrava obsahovala všetky potrebné živiny.
Najlepšie vitamíny na akné
V tejto časti sa pozrieme na 6 najlepších vitamínov, ktorých účinky v liečbe akné boli preukázané vedou.
Čo spôsobuje vaše akné?
Vyplňte 1 krátky online test a zistite, prečo máte
akné a ako sa ho konečne zbaviť…
Čo spôsobuje vaše akné?
Vyplňte 1 krátky online test a zistite, prečo máte akné a ako sa ho konečne zbaviť…
Vitamín A
Vitamín A chráni kožu pred škodlivými lúčmi slnka, pomáha bojovať proti infekciám a zápalom, ba dokonca spomaľuje príznaky starnutia. Aj to je dôvod, prečo sa retinol (derivát vitamínu A) používa v takom veľkom množstve liekov na akné. Štúdia publikovaná v karentovanom časopise British Journal of Dermatology objavila zlepšenie kvality pokožky (zníženie miery akné) v prípadoch, kedy bola pokožka ošetrovaná roztokmi obsahujúcimi retinol. Výskum došiel k záveru, že v prípade vitamínu A je lokálna liečba omnoho účinnejšia, ako orálna, pretože ak by ste mali potrebnú dávku retanolu získať do tela trávením, potrebovali by ste prijať dávku viac, ako 10,000 IU, čo by mohlo spôsobiť hypervitaminózu.
Vitamíny B (B2, B3, B5 a B6)
Nie nadarmo sa doplnkom výživy obsahujúcim vitamíny B hovorí „B-complex“. Najlepšie vitamíny B z hľadiska ich vplyvu na pokožku sú vitamín B2 (riboflavín), B3 (niacín), B5 (pantenol) a B6 (pyridoxín). Tieto vitamíny zohrávaju dôležitú úlohu v správnej fyziologickej funkcii tela. B vitamíny pomáhaju pri aktivácii enzýmov, podporuju produkciu hormónov a hormonálnu rovnováhu. A pokiaľ ide našu pleť, vitamíny B pomáhajú redukovať suchú pokožku, čo je aj dôvod, prečo sa nachádzajú v toľkých lokálnych a hydratačných prípravkoch na akné.
Vitamín C
Vitamín C nazývaný aj kyselina L-askorbová zohráva kľúčovu úlohu pri syntéze kolagénu. Kolagén je bielkovina nachádzajúca sa vo väčšine častí nášho tela, najmä vo svaloch, kostiach, krvných cievach, tráviacom systéme a na pokožke. Ako starneme, naše telo produkuje menej a menej kolagénu, vďaka čomu sa naša koža stáva voľnejšiou a menej pružnou. Aj to je dôvodom, prečo sa v nedávnej dobe začal roztok vitamínu C používať v liečbe akné namiesto antibiotík. Pokiaľ je vitamín C aplikovaný priamo na pokožku, podporuje syntézu kolagénu, inhibuje produkciu melanínu a zachytáva voľné radikály, čím obnovuje a rozjasňuje poškodenú pokožku, ktorá vznikla následkom akné.
Vitamín E
Vitamín E antioxidant pomáhajúci predchádzať oxidácii tukov v tele. To je pre vašu pokožku obzvlášť dôležité, pretože práve kožný maz je to, čo pomáha šíriť baktérie tvoriace akné po vašej pokožke. Vitamín E pomáha tomuto šíreniu zabrániť a taktiež pomáha tomu, aby vitamín A (ďalší vitamín pomáhajúci v boji proti akné) fungoval tak, ako má. Vitamín E nájdete vo väčšine doplnkov výživy a vo veľkej miere aj v potravinách, ako mandle, avokádo, paradajky, slnečnicové semienka, špenát a ďalšie.
Vitamín D
Vitamín D zohráva dôležitú úlohu v zdraví našej pokožky. Väčšina z nás ho dostane do tela vďaka slenčému, ultrafialovému žiareniu, avšak ak trávite málo času na dennom svetle, môžete mať tohto vitamínu nedostatok. O dôležitosti dostatočnej hladiny vitamínu D v tele svedčí napríklad táto štúdia publikovaná v karentovanom časopise PLOS One, ktorá odhalila, že väčšina pacientov náchylných na akné mala deficit vitamínu D.
Selén
Táto živina je známa hľavne v boji proti srdcovo-cievnym chorobám a rakovine. Čo o nej mnoho ľudí nevie je, že má preukázané účinky aj v boji proti akné. Štúdia publikovaná v karentovanom časopise Acta Dermato-Venereologica napríklad zistila koreláciu medzi vážnosťou akné a nižšími hladinami selénu v organizme. Selén nájdete ako v doplnkoch výživy, tak aj v potravinách, ako sú sardinky, hovädzie meso, alebo orechy.
Zinok
Či už ho užívate vo forme tabletiek, alebo lokálne, zinok je živina s výbornými účinkami pri liečbe zápalových foriem akné. Slepý experiment publikovaný v časopise Journal of the American Academy of Dermatology, ktorý skúmal rozdiely medzi pacientkami, ktoré si čistili pleť prípravkami obsahujúcimi zinok s pacientkami, ktoré si pleť nečistili – prvá skupina mala na konci experimentu výrazne čistejšiu a zdravšiu pleť. Treba si však dať pozor – dávky vyššie, ako 30mg môžu byť pre vaše telo toxické, takže je dôležité dbať na to, aby ste brali správnu dávku.