Urinoterapia na akné

Ošetrenie akné močom, známa tiež ako urinoterapia alebo uropatia, je jednou z tých tém, ktoré dokážu zmeniť názor aj toho najzarytejšieho skeptika- teda ak samozrejme máte žalúdok vyskúšať ju. Metóda použitia vlastného moču na liečebné procesy existuje už celé veky. V starodávnej čínskej medicíne sa nim liečili vonkajšie aj vnútorné choroby, vrátane kožných problémov, akým je akné. Jeho používanie bolo tiež známe aj v egyptskej alebo peruánskej civilizácii.

Hoci sa moč bežne chápe ako odpadový produkt tela, v skutočnosti tomu vôbec tak nie je. Neobsahuje žiadne toxíny, je destilovaný, z 95 až 98% ho tvorí voda. Ak nahodou netrpíte infekciou močového ústrojenstva alebo ste inak chorí, moč je aj sterilný a dezinfekčný. Dve až štyri percentá tvorí urea. Moč obsahuje tiež malé percento elekrolytov, enzýmov a hormónov. Tieto a ďalšie biochemické zlúčeniny (soli, vitamíny, minerály) môžu mať liečivé účinky.

[optin-monster-shortcode id=“qzbgtwew0akayusilwba“]

Nebudete tomu veriť, ale moč je dôležitou súčasťou niektorých krémov, ba dokonca aj liekov. Možno ste sa aj vy stretli s kozmetikou obsahujúcou látku zvanú urea. Je to synteticky vyrobený derivát moču. A napríklad v lieku Premarin, ktorý sa používa pri liečbe hormonálnej nerovnováhy, sa estrogén získava z moču tehotných kobýl.

Ako prebieha liečba

Existuje niekoľko spôsobov aplikovania urinoterapie. Ortodoxní prívrženci nedajú dopustiť na pitie tohto „zlatého moku“. Tvrdia, že to zlepšuje kvalitu pleti, jej elasticitu a pružnosť. Avšak na potvrdenie ich slov je potrebná odborná objektívna štúdia.

Našťastie, pri ošetrení vyrážok nemusíte ísť až tak ďaleko. Stačí, ak svoj moč aplikujete lokálne priamo na akné. Čistý uterák by ste mali ponoriť do moču, vyžmýkať a na pol hodinu priložiť na postihnuté partie. Alebo vatovú tyčinku namočíte do moču a pretriete ňou problématické miesta. Následne tvár opláchnite čistou vodou. Nepoužívajte na okolie očí, aby ste si nespôsobili podráždenie.

Na urinoterapiu sa používa ranný moč, pretože sú v ňom najviac koncentrované účinné látky. Skladujte ho vo vzduchotesnej nádobe, najlepšie v chladničke a použite ho v priebehu 24 hodín.

Priaznivé účinky urinoterapie na akné

Moč obsahuje aktívnu látku ureu, ktorej blahodárne účinky sú vedecky dobre zdokumentované. Urea je hydrofilná, čo znamená, že dokáže na seba viazať molekuly vody. Pomáha tak hydratovať pokožku. Zároveň má aj keratolytický efekt, ktorý vedie k tomu, že bunky sú menej lepkavé. Odumreté bunky sa jednoduchšie odlúpia a nedochádza k upchatiu pórov. Koža sa tak rýchlejšie dokáže obnovovať a tvár potom vyzerá rozžiarene.

Moč ďalej pomáha pleti zbaviť sa nadbytočného mazu, ktorý je živnou pôdou pre baktérie spôsobujúce akné. Zároveň tieto mikroorganizmy zabíja. A pretože ide o úplne prírodný produkt vášho tela, riziko vzniku alergie alebo kožnej reakcie je prakticky nulové.

Nevýhodou urinoterapie (ak teda nerátame odpor k používaniu moču) je, že množstvo urey v ňom v priebehu dňa kolíše. Záleží tiež na tom, ako dobre je osoba v danej chvíli hydratovaná. Našťastie dnes existuje celá rada krémov a prípravkov so stabilným obsahom urey. Niektoré z nich sú voľne dostupné, tie s vyšším množstvom urey na lekársky predpis.

Urinoterapia na akné je síce nevšedným no očividne fungujúcim ošetrením pleti. Jej použitie nie je limitované len na vyrážky. Ošetrujú sa ňou aj iné kožné ochorenia, napríklad ekzém alebo psoriáza.

Doporučená liečba

Väčšine ľudí sa z pochopiteľných dôvodov urinoterapia na akné nepozdáva ako forma liečby, s ktorou by chceli začať a ani sa tomu nedivíme. Dobrá správa je, že nič také ani nie je nutné.

Všetko čo potrebujete k vyliečeniu akné, je vyčistiť vašu pleť od nečistôt, odupchať zanesené póry a následne ich hĺbkovo vyčistiť a zbaviť ich prípadného zápalu a baktérií.

V praxi to dokážete s pomocou nášho 3-krokového liečebného balíčka, obsahujúceho všetko potrebné pre kompletné vyčistenie a vyliečenie pleti.

Liečebný balíček obsahuje:

  • Čistiaci gél s obsahom čajovníkového oleja, pomocou ktorého vašu pleť vyčistíte od nečistôt a odumretej kože a pripravíte ju na samotnú liečbu
  • Liečebný krém s obsahom kyseliny salicylovej, ktorá vďaka silným exfoliačným účinkom dokáže preniknúť hlboko pod kožu, kde hĺbkovo vyčistí póry od špiny a prebytočného mazu. Kyselina salicylová má tiež silné protizápalové a antibakteriálne účinky, vďaka čomu napadnuté póry nie len čistí, ale skutočne lieči.
  • Hydratačný krém s obsahom konopného oleja a extraktu z koreňa lišajníka, ktorý vašu pleť po skončení liečby hydratuje a obnoví tak jej pružnosť a zdravý vzhľad. Navyše, nami zvolený hydratačný krém je nekomedogénny (neupcháva póry), takže návratu vyrážok sa skutočne nemusíte obávať.