Úloha mazu v tvorbe akné

Tvorba akné je zapríčinená upchatím kožných pórov. Kožný pór je drobný vlasový folikul, ku ktorému sú pripojené kožné tukové žľazy nazývané podkožné žľazy. V období puberty tieto žľazy začínajú produkovať podkožný tuk, maz. Ten je zodpovedný za tvorbu akné, ktoré môžeme vidieť keď nastúpi puberta.

[optin-monster-shortcode id=“qzbgtwew0akayusilwba“]

Maz a tvorba akné

Tvorba mazu je normálny telesný proces. Podkožné žľazy uvoľňujú maz ku korienku vlasového folikulu. Následne sa maz pomaly pohybuje smerom k povrchu pokožky, kde je jeho úlohou zvlhčovať a chrániť pokožku.

Podkožné žľazy sa najväčšom množstve nachádzajú na tvári a v hornej časti tela-časti, ktoré sú najviac náchylné na tvorbu akné. Vedci sa zhodli, že vysoká tvorba mazu je kľúčom ku vniku akné.

(obrazok)

Aktuálne sú dve teórie, ktoré vysvetľujú ako dochádza ku tvorbe akné. Súčasťou oboch je kožný maz:

  • Prvá, tradičnejšia teória hovorí, že tvorba akné začína ako dôsledok nadmernej tvorby kožných buniek, keratinocytov. Keratinocyty produkujú lepkavú látku keratín. Premnoženie keratinocytov a keratínu spôsobuje upchatie kožných pórov. Keď dôjde k upchatiu, maz zostáva uväznený v póroch. Upchaté póry vedú k premnoženiu baktérií acnes. Maz v upchatom póre a premnožené baktérie spôsobujú napuchnutie póru a v niektorých prípadoch zápal, čo vedie k nafúknutiu pórov, následnému prasknutiu a tvorbe viditeľnej lézii.
  • Novšia teória hovorí o zápale ako spúšťači akné. V oboch teóriách však zohráva kľúčovú úlohu práve maz, ktorý sa hromadí v upchatom póre.

Level mazu u pacientov s akné

Množstvo mazu, ktoré jednotlivec produkuje, je primárnym faktorom pri tvorbe akné. V porovnaní s jednotlivcami bez akné, majú pacienti s akné vo všeobecnosti zväčšené mazové žľazy. Výsledkom je, že pacienti s akné produkujú viac mazu. Je známe, že jedna efektívna, ale kontroverzná liečba akné liečivom izotretinoín dramaticky a trvalo zmršťuje mazové žľazy a znižuje tvorbu kožného tuku. Vedci predpokladajú, že hlavným dôvodom prečo je isotretioín účinný proti akné je, že znižuje hladiny mazu. Či ide o vhodný nápad trvalo znižovať produkciu kožného mazu, ostáva stále diskutované, najmä s ľuďmi, ktorých sa to týka, že to môže viesť k predčasnému starnutiu.

Úloha mužských hormónov

Čo určuje veľkosť mazových žliaz a koľko mazu tvorí človek? Vedci si myslia, že hnacou silou sú androgény, mužské hormóny, ktoré sú prítomné u mužov aj u žien. Príkladom androgénu je testosterón. Všeobecne povedané, čím viac androgénov v krvi, tým viac telo tvorí maz.

Vysoké hladiny tvorby kožného mazu a akné sú najčastejšie, keď sú hladiny androgénu vysoké. Napríklad akné sa takmer nikdy nevyskytuje v detstve, keď sú hladiny androgénu a tvorba mazu nízke. Na začiatku puberty vzrastajú hladiny androgénov, mazové žľazy sa zväčšujú a vytvárajú viac mazu a tým akné. Ako ďalší dôkaz o prepojení medzi androgénom a produkciou kožného mazu, sú kastrovaní muži. Tí majú nedostatok androgénov, produkujú menej mazu ako normálni muži a nevytvára sa im akné. Avšak pri podaní doplnkového testosterónu u týchto mužov, dochádza ku spätnej tvorbe akné.

Zloženie mazu a jeho vzťah k akné

Maz je olej pozostávajúci z niekoľkých rôznych typov molekúl tuku. Zloženie rôznych molekúl tuku v maze je dôležité pre tvorbu akné a v skutočnosti ako vedci zo štúdie publikovanej v roku 2014 v časopise Journal of European Academy of Dermatology and Venereology vysvetľujú:

„Údaje naznačujú, že zloženie kožného mazu môže byť dôležitejšie pre vývoj lézií akné ako jeho vylučované množstvo.“

Jeden typ molekuly tuku, ktorý sa nachádza v maze, sa nazýva  mastná kyselina. Vedci zistili, nezvyčajne vysoké hladiny mastných kyselín v komedoch (upchaté póry), čo naznačuje, že zvýšenie obsahu mastných kyselín v maze môže hrať dôležitú úlohu pri upchávaní pórov. Konkrétne ukázali, že mastné kyseliny spúšťajú produkciu špecifickej zápalovej látky v tele nazývanej Interleukin-1, o ktorej je známe, že spôsobuje akné.

Ďalšie molekuly mazu môžu tiež spôsobiť akné. Napríklad molekula tuku nazývaná skvalén môže spôsobiť upchávanie pórov. Skvalén spúšťa zápal, čo spôsobuje, že telo produkuje inú zápalovú látku nazývanú Interleukin-6. Skvalén môže taktiež vedie k nadmernému rastu kožných buniek, čo môže upchať kožné póry a viesť k akné.

Videli sme, že príliš veľa voľných mastných kyselín a príliš veľa skvalénu môže viesť k upchatým pórom, ale na druhej strane, keď je znížená ďalšia zložka kožného mazu, môžeme vidieť zvýšenú tvorbu akné. Táto látka sa nazýva kyselina linolová. Vedci zistili, že komedóny (upchaté póry) obsahujú menšie koncentrácie kyseliny linolovej ako je normálne. Kyselina linolová je dôležitá pre silnú kožnú bariéru. Zníženie množstva kyseliny linolovej môže oslabiť pokožku a môže spôsobiť, zvýšenú náchylnosť pórov na poškodenie zápalom.

Záver

Maz je nevyhnutný pre tvorbu akné. Zvýšená produkcia kožného mazu, spôsobená vyššou hladinou androgénov, zvyšuje tvorbu akné. Pokiaľ ide o zloženie kožného mazu, viac voľných mastných kyselín a skvalénu a menej kyseliny linolovej, potenciálne iniciuje tvorbu akné.