Tretinoín

ADC klasifikácia: HLD10AD01 – Tretinoín

Prehľad

O tretinoíne ste mohli počuť v súvislosti s liečbou vrások „Retin-A“. Tretinoín je kombináciou kyseliny retinovej a kyseliny vitamínu A a predáva sa v rôznych koncentráciach ako krém, gél a tekutina na lokálne použitie na pokožku. Používa sa na liečbu akné a tiež na ošetrenie slnkom poškodenej kože a väčeinou sa aplikuje jeden krát za deň.

[optin-monster-shortcode id=“qzbgtwew0akayusilwba“]

Ako to funguje:

Mal by pomôcť pri uvoľňovaní upchatých pórov a udržať ich čisté. Tiež zvyšuje rýchlosť nahrádzania povrchových kožných buniek a pomáha redukovať zápal. Štúdia vykonaná na istej značke tretinoínu (Retin-A Micro) poukázala na 32-45% redukciu v počte totálnych lézií.

Čo by ste mali zvážiť:

  • Napriek častému zaznamenávaniu vyrážok akné počas počiatočných fáz liečby tretinoínom, vedeckými testami sa tieto efekty nepotvrdili. Nemusíte očakávať počiatočné zhoršenie vášho akné.
  • Mali by ste minimalizovať vystavenie slnečným lúčom, lebo by ste na ne mohli byť citlivejší.
  • Poraďte sa so svojim lekárom pred užitím iných liekov na kožu, najmä liekov obsahujúcich síru, rezorcinol a kyselinu salicylovú. Tieto kombinácie by mohli pôsobiť príliš dráždivo. Drsné mydlá a čističe by z rovnakého dôvodu mali byť používané opatrne.
  • Vedľajšie účinky môžu zahŕňať podráždenie kože, opuchy, zosvetlenie alebo stmavnutie pokožky, zvýšené vyrážky akné, nadmeré začervenanie a skôrnatenú alebo vredovitú pokožku.

Dostupné lieky s účinnou látkou Adapalén

Názov Aplikačna forma Dodávateľ ŠÚKL kód
Acnatac 10 mg/g+0,25 mg/g gél (tuba Al) 1x30 g GEL MEDA AB (SWE) 8009A
AKNEMYCIN PLUS sol der (fľ.skl.hnedá) 1x25 ml SOL DER Almirall Hermal GmbH (DEU) 33163