Tepelná liečba akné

V posledných rokoch sa na trhu objavili produkty, ktoré tvrdia, že pomáhajú rýchlo vyliečiť lézie akné zabíjaním baktérií akné.

Predávajú sa iba ako pomoc proti miernemu, zápalovému akné (malé červené vyrážky) a sú navrhnuté na liečbu už prítomných vyrážok. V oblasti prevencie sú absolútne neúčinné, čo vedie k tomu, že uživateľ naháňa vyrážky na svojej tvári za cenu 50 centov za jedno použitie. No aj tak, ak by tieto zariadenia naozaj fungovali, stálo by za to ich používať. No bohužiaľ sa pozeráme na veľké „ak“.

Výskum týchto zariadení je prinajlepšom nekompletný a podľa našich nevedeckých skúšok na acne.org, jednoducho vôbec nefungujú.

[optin-monster-shortcode id=“qzbgtwew0akayusilwba“]

Čo hovorí veda?

Medicínsky koncept stojaci za týmito zariadeniami je, že teplo núti bunky produkovať tzv. tepelno-šokové proteíny ktoré zabíjajú baktérie akné a tak urýchľujú liečenie lézií akné.

Väčšina výskumu za týmito zariadeniami pochádza z jednej nie veľmi kvalitnej štúdie, ktorá je založená na subjektívnej analýze a ktorá prezentuje iba dva obrázky subjektov.

Novšia štúdia zverejnená v karentovanom žurnáli Experimental Dermatology ukázala, že baktérie zabité teplom boli stále schopné vyvolať zápalovú reakciu.

Je potreba vykonať omnoho viac výskumov pred tým, ako budeme môcť povedať len že tieto zariadenia majú potenciál na naplnenie svojich sľubov.