Tabletky na akné

Akné môže byť niekedy ťažké liečiť. V prípade stredne ťažkých a ťažkých foriem akné sa preto pristupuje k orálnej liečbe akné s pomcou tabletiek na akné.

Akú formu liečby zvoliť

Akné liečime lokálne pomocou mastičiek a krémov, alebo vnútorne pomocou tabletiek na predpis, kedy lokálna liečba pre vážnosť akné (týka sa to najmä cystického akné) nestačí.

Čo spôsobuje vaše akné?

Vyplňte 1 krátky online test a zistite, prečo máte
akné a ako sa ho konečne zbaviť…

Čo spôsobuje vaše akné?

Vyplňte 1 krátky online test a zistite, prečo máte akné a ako sa ho konečne zbaviť…

Kedy stačí lokálna liečba

Lokálna liečba stačí v prípade, že máte ľahkú, alebo stredne ťažkú formu akné, ako sú papule, pustule, čierne bodky, alebo biele hlavičky. V týchto prípadoch sa jedná o typy akné, ktoré ešte nie je tak hlboko, aby sa k nemu lokálna liečba nedokázala dostať a používať v týchto prípadoch tabletky na predpis je zbytočné.

Doporučená liečba

Všetko čo potrebujete k vyliečeniu ľahkých a stredne ťažkých foriem akné, je vyčistiť vašu pleť od nečistôt, odupchať zanesené póry a následne ich hĺbkovo vyčistiť a zbaviť ich prípadného zápalu a baktérií.

V praxi to dokážete s pomocou nášho 3-krokového liečebného balíčka, obsahujúceho všetko potrebné pre kompletné vyčistenie a vyliečenie pleti.

Liečebný balíček obsahuje:

 • Čistiaci gél s obsahom čajovníkového oleja, pomocou ktorého vašu pleť vyčistíte od nečistôt a odumretej kože a pripravíte ju na samotnú liečbu
 • Liečebný krém s obsahom kyseliny salicylovej, ktorá vďaka silným exfoliačným účinkom dokáže preniknúť hlboko pod kožu, kde hĺbkovo vyčistí póry od špiny a prebytočného mazu. Kyselina salicylová má tiež silné protizápalové a antibakteriálne účinky, vďaka čomu napadnuté póry nie len čistí, ale skutočne lieči.
 • Hydratačný krém s obsahom konopného oleja a extraktu z koreňa lišajníka, ktorý vašu pleť po skončení liečby hydratuje a obnoví tak jej pružnosť a zdravý vzhľad. Navyše, nami zvolený hydratačný krém je nekomedogénny (neupcháva póry), takže návratu vyrážok sa skutočne nemusíte obávať.

Kedy je potrebná liečba akné zvnútra

Nie všetky druhy akné možno liečiť prírodne, alebo lokálne (lokálna liečba = krémy, masti a vodičky aplikované na povrch pokožky).

Tabletky na akné fungujú na princípe vnútornej liečby. To znamená, že neaplikujete na pokožku, ale že ich prehltnete. Niekedy sa berú raz denne, inokedy niekoľko krát denne v rovnakom čase.

Liečba akné zvnútra sa volí hlavne v prípade stredne ťažkého a ťažkého akné.Ťažké formy akné (niekedy nazývané cystické akné, alebo noduly) spôsobujú veľké, hlboké, zapálené vyrážky. Lokálne lieky sa v tomto prípade nedokážu dostať dostatočne hlboko do pokožky a v tomto prípade sú orálne užívane liečivá jedinou možnosťou, ako tieto typy akné účinne liečiť.

Tabletky na akné na predpis

Medzi tabletky na akné na predpis radíme orálne antibiotiká, hormonálnu antikoncepciu, spironolaktón a izotretinoín.

Orálne antibiotiká

Antibiotiká na akné sa používajú už mnoho rokov. Ich účinok spočíva v redukcii baktérie zvanej „Propionibacterium acnes„, ktorá je zodpovedná za bakteriálne akné. Pomáhajú tiež pri znižovaní zápalu kože.

Najčastejšie užívané antibiotiká na akné v tabletkovej forme budú obsahovať jednu z nasledujúcich účinných látok:

 • Tetracyklín
 • Erytromicín
 • Sulfametoxazol
 • Doxycyklín

Orálne antibiotiká fungujú najlepšie v kombinácii s lokálnou liečbou a môžete preto očakávať, že vám ich váš doktor predpíše v kombinácii s inou liečbou, ako sú retinoidy, benzoylperoxid, alebo iné lokálne liečivá na akné.

V prípade antibiotík však treba dôsledne zvážiť výhody a nevýhody tejto liečby a pristupovať k nej až v momente, ak všetky ostatné alternatívy zlyhajú. Rozhodne totiž nie je bez vedľajších účinkov a môže tiež spôsobiť antibiotikovú rezistenciu.

Hormonálna antikoncepcia

Hormonálna antikoncepcia sa používa výhradne v liečbe akné u žien v dospelosti. Orálna antikoncepcia pomáha zniživať sekréciu mazových žliaz potlačovaním androgenných hormónov.

Táto liečba je vhodná hlavne pre ženy, ktorým sa akné tvorí a odchádza v závislosti od ich menštruačného cyklu (hlavne medzi 19 a 29 dňom menštruačného cyklu) a u žien, ktoré majú akné a tak či tak sú sexuálne aktívne a hľadajú formu ochrany pred otehotnením.

Je nutné podotknúť, že hormonálna antikoncepcia nemusí akné vyliečiť úplne a občas vám ju preto váš lekár odporučí kombinovať s inou, lokálnou formou liečby.

Na Slovensku dostupná antikoncepcia na akné sa predáva pod značkami Belata, Diane-35 a Qlaira. Je v princípe jedno, ktorú značku si vyberiete. Účinné látky v nich sú totiž rovnaké a v liečbe akné by preto mali priniesť rovnaký výsledok.

Spironolaktón

Spironolaktón je spolu s hormonálnou antikoncepciou ďalší liek, ktorý môžu v liečbe akné užívať iba dospelé ženy. Nepatrí medzi bežnú liečbu akné a zvyčajne sa nasadzuje až v prípade, kedy iné konvenčné metódy liečby akné zlyhali.

Izotretinoín (isotretinoin actavis)

Izotretinoín, známy pod značkou isotretinoin actavis je veľmi silný liek proti akné. Predpisuje sa v prípade, keď všetky ostatné liečby akné zlyhali.

Účinok izotretinoínu spočíva v zmrašťovaní mazových žliaz, čo spôsobuje zníženie množstva mazu na koži. Znižuje tiež množstvo komedónov, ktoré maz na koži produkujú.

Izotretinoín však nie je pre každého. V žiadnom prípade ho nemôžu užívat tehotné ženy, keďže hrozí riziko poškodenia plodu.

Tabletky na akné bez predpisu

Na Slovensku možno bez predpisu od doktora dostať tieto tabletky na akné:

 • Biretix oral – Jedná sa o výživový doplok s ukľudňujúcimi a antioxidačnými účinkami na aknóznu pleť. Pomáha znížiť tvorbu mazu, stabilizovať a obnoviť fyziologické podmienky pokožky. Obsahuje zinok, Vitamín B3 a vitamín E. Dostanete ho vo väčšine lekárni za cenu okolo 20€.
 • PHARCOS Liposkin Pro – Výživový doplnok s obsahom Lactobacillus rhamnosus, laktoferínu a nikotinamidu. Jedná sa o preorálny roztok neviazaný na lekársky predpis. Dostanete ho vo väčšine lekárni za cenu okolo 15€.
 • Derminax – Výživový doplnok predávaný cez internet. Obsahuje zinok, vitamín E, vitamín B2, C, extrakt žíhľavy, kolagén a poľnú prasliu. Dostať ho možno online na stránke predajcu za cenu 47€.

Účinné látky vo vitamínových tabletkách na akné

Je nutné povedať, že pri hľadaní tabletiek na akné sa nemusíte vždy pozerať na to, či výrobca označuje daný výrobok ako pomáhajúci akné. To čo v tabletkách na akné potrebujete, sú účinné látky, ktoré samotnému akné pomáhajú.

Tu je zoznam vitamínov a minerálov, ktoré by mali dobré tabletky na akné obsahovať:

 • B-komplex – Vitamíny B2, B3, B5 a B6 pomáhajú telu produkovať hormóny a pozitívne vplývajú na hormonálnu rovnováhu. Tieto vytamíny tiež vašu pokožku hydratujú, čím zabraňujú ako jej vysušovaniu, tak aj začervenaniu a opuchom.
 • Vitamín D – Vitamín D má tak veľké množstvo pozitívnych účinkov na pokožku, že som o tom napísal celý článok. Za zmienku stoja aj štúdie dokazujúce vzťah medzi deficitom vitamínu D a akné.
 • Zinok – Zinok pomáha pri znižovaní tvorby mazu na pokožke a pomáha ochraňovať pokožku proti bakteriálnym infekciám a zápalom. Zinku vaše telo nepotrebuje veľa, stačí aj 8-11 mg denne. Dávky nad 30 mg sú pre telo toxické.
 • Selén – Selén je látka, ktorá má antioxidačné účinky, čím pomáha v boji proti zápalovému akné. Štúdie ukázali koreláciu medzi nedostatkom selénu v organizme a akné. Veľmi dobré účinky má v kombinácii s vitamínom E.

Vitamínov na akné je samozrejme viac, avšak tie ostatné účinkujú hlavne v lokálnej liečbe (tzn. vo forme mastičiek, vodičiek a gélov).

 

Tabletky na akné sú takzvaná liečba akné zvnútra. Volia sa pri liečbe ťažkých foriem akné (cystické akné a noduly), kedy lokálne aplikovaná liečba nedokáže presiaknúť dostatočne hlboko do pokožky.

V prípade, že vás netrápia ťažké formy akné, liečba tabletkami je zbytočná. V daných prípadoch doporučujeme nasledovať našu doporučenú liečbu, keďže obsahuje všetko potrebné pre vyliečenie ľahkých a stredne ťažkých prípadov akné.

Medzi tabletky na akné na predpis patria antibiotiká, hormonálna antikoncepcia, spironolaktón a izotretinoín.

Bez predpisu možno dostať doplnky výživy obsahujúce selén, vitamín D, zinok a B-komplex.