Svetelná liečba akné

Tento článok sa zaoberá prístrojmi na liečbu akné svetlom, ktoré nevyužívajú fotosenzitizujúce látky. Domáca svetelná terapia je efektívna iba okrajovo a neprodukuje také výsledky ako liečba s použitím fotosenzitizujúcich látok ako Levulan® (ALA) alebo metyl aminolevulát (MAL).

Ako funguje svetelná terapia pri liečbe akné?

Cieľom domácej svetelnej liečby akné je prevencia tvorby papúl a pustúl, každodenných vyrážok ktoré sa objavujú u mnohých ľudí a ktoré sa niekedy zapália a sčervenajú. Menšie lézie akné ako nezapálené biele a čierne bodky a väčšie lézie ako cysty a noduly majú tendenciu reagovať omnoho menej významne.
[optin-monster-shortcode id=“qzbgtwew0akayusilwba“]
Svetelná liečba akné s použitím prístrojov na domáce použitie sa väčšinou vykonáva dva krát denne a využíva modré, alebo niekedy modré + červené svetlo. Keď sa modré svetlo dostane ku mazovým žľazám v koži, pôsobí na porfyríny nachádzajúce sa v baktériách akné. Po aktivácii svetlom tieto porfyríny zničia baktériu zvnútra.

Červené svetlo sa v domácich prístrojoch používa menej, no penetruje pokožku hlbšie a môže pomôcť pri redukcii zápalov a urýchliť liečbu. Niektoré svetelné spektrá môžu tiež zabrániť tvorbe kožného mazu a zmierniť zápal. Stále sa nevie ako presne svetelná terapia dosahuje tieto efekty.

Stolová svetelná terapia bežne vyžaduje 10-15 minútové sedenia, pri ktorých uživateľ sedí veľmi blízko pri zariadení. Ručné zariadenia, ktoré podľa nietorých expertov pomáhajú ku lepšej penetrácii kože, vyžadujú, aby ich uživateľ držal priamo na viacerých miestach na tvári. Celkový čas liečby s týmito zariadeniami je 30 minút až 1 hodina dva krát denne. Pri oboch typoch liečby sú potrebné ochranné okuliare, lebo modré svetlo môže poškodiť sietnicu.

Svetelná terapia sa bežne môže používať s ostatnými mmetódami liečby akné okrem liečby izotretinoínom.

Čo na to veda?

Momentálne nemáme dostatočné množstvo informácii na definitívne vyhlásenia o efektivite svetelnej terapie. Štúdie, ktoré boli doposiaľ vykonané, boli vo všeobecnosti malé a ich výsledky sa rôznili od „štatisticky bezvýznamného“ vyčistenia až po 81% vyčistenie akné.

Súčasná literatúra poukazuje na lepšie výsledky pri použití modrého a červeného svetla zároveň, než pri použití iba modrého svetla. Súčasný výskum ukazuje prinajlepšom priemerné a dočasné zlepšenie akné.

Podľa meta-analýzy publikovanej v roku 2009 v British Journal of Dermatology, „naše prieskumy potvrdili iba limitované alebo žiadne benefity používania iba svetelnej terapie.“

Vedľajšie účinky

Domáce prístroje na svetelnú terapiu majú väčšiou veľmi málo vedľajších účinkov. Tieto zahŕňajú mierne podráždenie alebo začervenanie iba u veľmi citlivých jednotlivcov. Úroveň UV žiarenia týchto prístrojov je tiež veľmi nízka a nachádza sa v rámci bezpečnostnej normy.

Doporučená liečba

Svetelná terapia v liečbe akné vám môže v určitej miere pomôcť, ale ako už po prečítani článku viete, sama o sebe vás akné nezbaví.

Ak sa akné chcete zbaviť naozaj, potrebujete vašu pleť vyčistiť od nečistôt, odupchať zanesené póry a následne ich hĺbkovo vyčistiť a zbaviť ich prípadného zápalu a baktérií.

V praxi to dokážete s pomocou nášho 3-krokového liečebného balíčka, obsahujúceho všetko potrebné pre kompletné vyčistenie a vyliečenie pleti.

Liečebný balíček obsahuje:

  • Čistiaci gél s obsahom čajovníkového oleja, pomocou ktorého vašu pleť vyčistíte od nečistôt a odumretej kože a pripravíte ju na samotnú liečbu
  • Liečebný krém s obsahom kyseliny salicylovej, ktorá vďaka silným exfoliačným účinkom dokáže preniknúť hlboko pod kožu, kde hĺbkovo vyčistí póry od špiny a prebytočného mazu. Kyselina salicylová má tiež silné protizápalové a antibakteriálne účinky, vďaka čomu napadnuté póry nie len čistí, ale skutočne lieči.
  • Hydratačný krém s obsahom konopného oleja a extraktu z koreňa lišajníka, ktorý vašu pleť po skončení liečby hydratuje a obnoví tak jej pružnosť a zdravý vzhľad. Navyše, nami zvolený hydratačný krém je nekomedogénny (neupcháva póry), takže návratu vyrážok sa skutočne nemusíte obávať.