Sudocrem na akné

Sudocrem je krém, ktorý efektívne lieči podráždenú pokožku a drobné vyrážky už skoro 90 rokov. Je prvou voľbou mnohých mamičiek pri boji s detskými zapareninami, no ako sa v priebehu času ukázalo, jeho možnosti zachádzajú omnoho ďalej.

Tento zázračný krém z Írska vyvinul v roku 1931 lekárnik Thomas Smith na liečbu drobných kožných problémov a dnes ho vyrába spoločnosť Forest Tosara. Sudocrem dokáže okrem detských zaparenín liečiť aj drobné popáleniny, drobné rezné rany a odreniny, ale aj ekzémy a čo je pre nás najdôležitejšie – akné.

Čo spôsobuje vaše akné?

Vyplňte 1 krátky online test a zistite, prečo máte
akné a ako sa ho konečne zbaviť…

Čo spôsobuje vaše akné?

Vyplňte 1 krátky online test a zistite, prečo máte akné a ako sa ho konečne zbaviť…

Hoci teda Sudocrem nebol vyvinutý na boj proti akné, stal sa jedným z najpopulárnejších nástrojov v boji proti tomuto problému. Dokonca bol v roku 2012 zaradený medzi 10 najúčinnejších prípravkov v boji proti akné na svete.

Poďme sa teda pozrieť bližšie na to, ako Sudocrem funguje a akým spôsobom účinkuje na naše akné.

Účinné látky v Sudocreme

Zloženie Sudocremu sa od roku 1931 v podstate nezmenilo. Vďaka mixu účinných látok je Sudocrem perfektný produkt na utíšenie príznakov kožných problémov a ich následnú liečbu.

Medzi jeho kľúčové zložky patrí:

 • oxid zinočnatý, ktorý zabraňuje úniku tekutín z tkaniva
 • bezvodný hypoalergénny lanolín, ktorý pleť hydratuje a vytvára ochrannú vrstvu
 • benzylalkohol, ktorý má anestetické a antiseptické vlastnosti, vďaka čomu redukuje podráždenie

Paradoxne treba dodať, že až dve z týchto troch zložiek sú zároveň jediným problémom Sudocremu. Benzylalkohol (spolu s propylénglykolom) sú formy alkoholu, ktoré síce normálne redukujú podráždenie, no pri určitých typoch pleti sa môže stať presný opak a tieto látky môžu podráždenie (a vysušenie) vyvolať.

Druhou problematickou zložkou je lanolín, ktorý môže za určitých okolností aj upchať póry.

Okrem toho obsahuje Sudocrem aj benzyl benzoát, benzylcinamát, čistenú voda, parafínový olej, parafínový vosk, včelí vosk, mikrokryštalický vosk, benzoan sodný, linalylacetát, propylénglykol, kyselinu citrónová, butylhydroxyanisol (BHA), sorbitansesquioleát a levanduľovú vonnú prísadu.

Sudocrem ako liek na akné

Akné môže byť problémom okrem iného najmä pre naše sebavedomie. Vhodná liečba je teda absolútným základom pre našu spokojnosť. Existuje však mnoho typov akné a mnoho rôznych liečiv, ktoré môžu byť pre vašu pokožku problematické a môžu ju miesto liečby akurát podráždiť.

Trh je plný rôznych gélov, mydiel a krémov, v ktorých nie je jednoduché sa vyznať. Čo tak teda dať šancu Sudocremu?

Sudocrem sa medzičasom stal veľmi populárnym bojovníkom proti akné práve vďaka tomu, že tisíce spokojných ľudí začalo šíriť pozitívne slovo o tom, ako sa vďaka Sudocremu akné úspešne zbavili.

Jeho hlavnou účinnou zložkou v boji proti akné je oxid zinočnatý, ktorý je všeobecne v produktoch na pleť využivaný veľmi často. Táto látka spôsobuje sťahovanie pórov, navyše bojuje proti zápalom.

Ďalšími účinnými zložkami sú beta-hydroxy-kyseliny, ktoré majú taktiež protizápalový efekt. Levanduľa obsiahnutá v Sudocreme má zase antibakteriálne účinky, čím pomáha zbaviť pokožku podráždenia. Napokon benzyl benzoát a benzylcinamát sa ukázali ako nápomocné pri tvorbe nových kožných buniek, vďaka čomu sa postihnutá pokožka rýchlejšie obnovuje.

Ale pozor. Samotný Sudocrem nestačí. Musí sa stať súčasťou vašej liečby, nie jeho jediným prostriedkom. Základom je pleť pravidelne čistiť a hydratovať. Hydratačný krém chráni pokožku pre vysušením, pravidelné čistenie pokožky zase zbavuje pleť odumretých kožných buniek, ktoré môžu byť príčinou upchatých pórov. Do tejto základnej kombinácie pridajte Sudocrem, ktorý aplikujte dvakrát denne, vždy ráno a večer. Sudocrem je vhodné používať ako posledný prostriedok starostlivosti o pleť, keďže vytvára na pokožke neviditeľný film, cez ktorý sa iné účinné látky dosť možno nebudú môcť dostať. Dôležitá je tiež vyvážená strava, zameraná na kvalitné a nespracované potraviny.

Čo spôsobuje vaše akné?

Vyplňte 1 krátky online test a zistite, prečo máte
akné a ako sa ho konečne zbaviť…

Čo spôsobuje vaše akné?

Vyplňte 1 krátky online test a zistite, prečo máte akné a ako sa ho konečne zbaviť…

Ako Sudocrem aplikovať na akné

Aplikácia Sudocremu sa líši v závislosti od toho, či ho používate na jeho primárny účel (zapareniny u detí) alebo ako liečivo na iné problémy. Keďže nás trápi akné, odporúčaný postup na aplikáciu je takýto:

 • Poriadne si umyte a vysušte ruky. To je veľmi dôležité, keďže naše ruky sa v priebehu dňa dotýkajú rôznych vecí. Následne aplikujte malé množstvo krému na prst.
 • Jemne vmasírujte krém do zasiahnutej oblasti ľahkými, krúživými pohybmi.
 • Pokúste sa na povrchu pokožky vytvoriť tenký, priehľadný film. Ak je neustále vidieť biely krém, zrejme ste použili Sudocremu príliš veľa (čo je v poriadku, len ho nabudúce použite trochu menej)

Vedľajšie účinky Sudocremu

Pri používaní Sudocremu sa môžete stretnúť aj s rôznymi vedľajšími účinkami, no len vo veľmi slabej intenzite. Najčastejšie patrí medzi spozorované vedľajšie účinky podráždenie a alergická reakcia. Prejavuje sa to pálením, bolesťou a začervenaním v miestach, kde bol krém aplikovaný. Ak takéto problémy spozorujete, okamžite krém prestaňte používať. Ak príznaky pretrvávajú alebo sa zhoršujú, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc.

Je pre vás Sudocrem bezpečný?

Bezpečnosť Sudocremu pre vašu pleť možno otestovať klasickým kožným testom – aplikujte malé množstvo Sudocremu na vaše predlaktie a nechajte ho pôsobiť niekoĺko hodín. Ak na danom mieste po niekoľkých hodinách spozorujete začervenanie, podráždenie alebo alergickú reakciu, krému sa radšej vzdajte.

Ďalšie možnosti využitia Sudocremu

Sudocrem sa okrem primárneho využitia na detské zapareniny a potom spomínané akné využíva na celý rad kožných problémov. Môžete ho použiť aj na:

 • rezné rany
 • odreniny
 • menšie popáleniny
 • preležaniny
 • omrzliny
 • ekzém
 • úpal

Sudocrem je veľmi jemný, pri aplikácii teda neštípe. Navyše znižuje riziko infekcie a obsahuje v malom množstve lokálne anestetikum na potlačenie bolesti. Je nápomocný pri uzdravovaní rán a vytvára ochrannú bariéru v zasiahnutej oblasti. Inými slovami, je to veľmi užitočný krém, ktorý sa v dome vždy oplatí mať.