Mnohé štúdie naznačujú, že niektoré potraviny môžu pomôcť zbaviť sa akné a zlepšiť celkové zdravie pokožky. Pred úpravou stravy je dôležité, aby ste sa o tom poradili so svojím ošetrujúcim lekárom a uistili sa, že všetky zmeny, ktoré vykonáte sú zdraviu prospešné. Najlepšia rada pri akné je jesť predovšetkým zdravú, vyváženú stravu, bohatú na čerstvé ovocie a zeleninu, celozrnné potraviny a zdravé bielkoviny.

Hoci správna strava dokáže výrazne pomôcť, sama o sebe výsledky tak skoro neprinesie. Pre okamžité vyliečenie akné doporučujeme začať používať našu doporučenú liečbu.

Akné je zápalové ochorenie, ktoré na povrchu pokožky spôsobuje nepríjemné začervenané vyrážky a hnisavé pupienky. Tieto vyrážky sa môžu vytvoriť kdekoľvek na tele, najčastejšie sa však vyskytujú na tvári, krku, chrbte a na ramenách.

Akné je často vyvolané hormonálnymi zmenami v tele človeka, takže sa najčastejšie vyskytuje u detí v pubertálnom veku, v období dospievania.

Zvyčajne sa akné postupne vytratí bez akejkoľvek liečby, keď sa hladina hormónov v tele dieťaťa ustáli. Občas sa stane, že problém s akné pretrváva aj naďalej. Ani vážne formy akné nie sú životu nebezpečné, no pretrvávajúce akné môže spôsobiť emocionálnu traumu a škaredé jazvy po akné. V závislosti na závažnosť akné si môžete vybrať z viacerých možností. Buď sa rozhodnete akné vôbec neliečiť, alebo začnete užívať lieky na predpis, či prírodné liečivá, ktoré pomáhajú v boji proti akné.

Čo spôsobuje akné

Ak chcete pochopiť príčiny vzniku akné, najprv musíte vedieť viac informácií o vašej pokožke. Povrch kože je pokrytý malými otvormi, ktoré sa pod kožou pripájajú k mazovým žľazám. Tieto drobné otvory sa nazývajú póry. Mazové žľazy produkujú maz a ten sa dostáva na povrch pokožky vďaka tenkému kanáliku, nazývaný folikul.

Akné vzniká vtedy, keď sa kožné póry upchajú mŕtvymi kožnými bunkami, prebytočným mazom, alebo baktériami. Počas dospievania hormóny spôsobia, že mazové žľazy produkujú nadbytočné množstvo mazu, čo výrazne zvyšuje riziko akné.

Zakázané potraviny pri akné

Jedna z vecí, ktorá môže ovplyvniť stav vašej pleti je strava. Niektoré potraviny zvyšujú hladinu cukru v krvi rýchlejšie, iné pomalšie. Keď rýchlo stúpne hladina cukru v krvi, telo začne uvoľňovať hormón zvaný inzulín. Nadmerné množstvo inzulínu v krvi môže spôsobiť, že vaše mazové žľazy začnú produkovať viac mazu, čo výrazne zvyšuje riziko vzniku akné.

Zoznam potravín, ktoré zvyšujú hladinu inzulínu v tele:

  • Cestoviny
  • Biela ryža
  • Biely chlieb
  • Cukor

Z dôvodu ich účinkov na hladinu inzulínu v tele človeka sa tieto potraviny považujú za vysoko-glykemické sacharidy. To znamená, že tieto sacharidy obsahujú jednoduchý cukor. Mnoho ľudí verí, že čokoláda takisto zhoršuje prejavy akné, no podľa štúdie, ktorá bola publikovaná v časopise Journal of Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology, čokoláda nemá na akné výrazný vplyv.

Vedci takisto skúmali prepojenie medzi nezdravou stravou a akné. Tento druh stravy je založený na konzumácií vysoko-glykemických uhľohydrátoch, mliekarenských výrobkoch a nasýtených tukoch. Podľa výskumu zverejneného v časopise Journal of Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology, tieto druhy potravín stimulujú produkciu hormónov, ktoré môžu spôsobiť vznik a vylučovanie nadbytočného mazu.

Doporučene potraviny pri akné

Konzumácia nízko-glykemických potravín, ktoré obsahujú komplexné sacharidy môže znížiť riziko vzniku akné. Komplexné sacharidy sa nachádzajú v nasledujúcich potravinách:

  • Strukoviny
  • Nespracované ovocie
  • Surová zelenina

Predpokladá sa, že potraviny obsahujúce tieto zložky sú prospešné pre pokožku, pretože znižujú zápal v tele človeka:

  • Zinok
  • Vitamín A
  • Antioxidanty
  • Vitamín E

Tieto potraviny sú pre vaše telo veľmi prospešné:

  • žlté a oranžové ovocie a zelenina, ako napríklad mrkva, marhule a sladké zemiaky (bataty)
  • špenát a iná listová zelenina
  • paradajky
  • čučoriedky
  • celozrnný chlieb
  • hnedá ryža
  • morčacie mäso
  • tekvicové semienka
  • fazuľa, hrášok a šošovica
  • losos, makrela a iné druhy mastných rýb
  • orechy

Telo každého človeka je iné a akékoľvek jedlo môže podporiť tvorbu akné. Aby ste zistili, aké jedlo vám najviac vyhovuje, pod dohľadom svojho ošetrujúceho lekára začnite experimentovať so stravou a výsledky si zaznamenajte. Pri plánovaní stravy vždy berte do úvahy všetky potravinové alergie a intolerancie, ktoré máte.

Nízko-glykemické diéty

Niekoľko nedávnych štúdií naznačuje, že po nízko-glykemickej diéte, alebo po konzumácií jedál s nízkym obsahom jednoduchých cukrov, sa stav akné môže výrazne zlepšiť a v niektorých prípadoch akné úplne ustúpi. Kórejskí vedci v jednej štúdií zistili, že po nízko-glykemickej diéte, ktorá trvala 10 týždňov, sa stav pacientov s akné výrazne zlepšil. V ďalšej štúdií vedci zistili, že po nízko-glykemickej diéte, ktorá trvala 12 týždňov, sa u pacientov nezlepšil len stav akné, ale táto diéta viedla aj k úbytku hmotnosti.

Zinok

Rôzne štúdie naznačujú, že konzumácia potravín bohatých na zinok je veľmi účinná pri prevencii a liečbe akné. Medzi tieto potraviny zaraďujeme:

  • tekvicové semiačka
  • kešu orechy
  • hovädzie mäso
  • morčacie mäso
  • šošovica
  • morské plody, napríklad ustrice a kraby

V jednej štúdii, publikovanej v časopise BioMed Research International Journal, sa vedci zaoberali vzťahom medzi hladinami zinku v krvi a závažnosťou akné. Zinok je minerálna látka, ktorá je veľmi dôležitá pri vývoji kože, ako aj pri regulácii metabolizmu a hladín hormónov. Vedci zistili, že existuje spojitosť medzi nízkymi hladinami zinku v tele a akné. Pri liečbe závažného typu akné je dôležité denne prijať až 40 mg zinku.

Vitamíny A a E

V štúdii, uverejnenej v časopise Journal of Skin and Ocular Toxicology, vedci zistili, že nízke hladiny vitamínov A a E môžu byť spojené so závažnými prípadmi akné. Lekári sa zhodujú, že ľudia so závažným akné by mali zvýšiť príjem potravín, ktoré obsahujú vitamíny A a E. Predtým, než začnete užívať vitamín A, porozprávajte sa o tom so svojim lekárom. Vysoké množstvo vitamínu A môže spôsobiť trvalé poškodenie vašich dôležitých orgánov.

Antioxidanty a omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny sa nachádzajú v niektorých zdrojoch rastlinných a živočíšnych bielkovín, ako sú napríklad ryby a vajcia. Antioxidanty neutralizujú škodlivé toxíny v tele človeka. Omega-3 mastné kyseliny a antioxidanty spoločne pomáhajú znížiť zápal v tele, takže sú skvelými pomocníkmi v boji proti akné.

Viaceré štúdie preukázali spojenie medzi zvýšenou konzumáciou omega-3 mastných kyselín, antioxidantov a poklesom výskytu akné. Štúdia publikovaná v článku Lipids in Health and Disease zistila, že u ľudí, ktorí denne užívali doplnky výživy s omega-3 a antioxidantmi, sa prejavilo výrazné zlepšenie stavu pleti a zlepšilo sa aj ich duševné zdravie. Keďže akné často spôsobuje emocionálnu traumu a depresie, konzumácia omega-3 mastných kyselín a antioxidantov, môže byť pre ľudí s týmto problémom veľmi prospešné.

Pozor: Iba strava vaše akné nemusí vyliečiť

Ako sme rozobrali v tomto článku, správna strava má na akné výrazný vplyv, avšak sama o sebe nemusí úplne stačiť.

Doporučená liečba akné

Ak sa vášho akné chcete zbaviť úplne, radíme začať používať náš 3-krokový liečebný balíček obsahujúci všetko potrebné k tomu, aby ste sa vášho akné zbavili naozaj.

Náš 3-krokový liečebný balíček obsahuje:

  • Čistiaci gél s obsahom čajovníkového oleja, pomocou ktorého vašu pleť vyčistíte od nečistôt a odumretej kože a pripravíte ju na samotnú liečbu
  • Liečebný krém s obsahom kyseliny salicylovej, ktorá vďaka silným exfoliačným účinkom dokáže preniknúť hlboko pod kožu, kde hĺbkovo vyčistí póry od špiny a prebytočného mazu. Kyselina salicylová má tiež silné protizápalové a antibakteriálne účinky, vďaka čomu napadnuté póry nie len čistí, ale skutočne lieči.
  • Hydratačný krém s obsahom konopného oleja a extraktu z koreňa lišajníka, ktorý vašu pleť po skončení liečby hydratuje a obnoví tak jej pružnosť a zdravý vzhľad. Navyše, nami zvolený hydratačný krém je nekomedogénny (neupcháva póry), takže návratu vyrážok sa skutočne nemusíte obávať.