Máme uveriteľné dôkazy o tom, že sója môže spôsobovať hormonálnu nerovnováhu u žien a môže zhoršovať akné u žien. Sójová alergia je ďalšou potenciálnou príčinou akné, je avšak pomerne vzácna.

Je však veľa spôsobov ako môže sója akné zlepšiť. Stabilizuje krvný cukor a znižuje inzulínovú rezistenciu. A jej antioxidačný potenciál sa vyrovná ovociu.

Máme dôkazy, že sója spôsobuje hormonálnu nerovnováhu u žien a to môže spôsobovať akné. Neexistujú však žiadne dôkazy, že môže mať nežiaduce účinky na mužov.

Minerály nachádzajúce sa v sóji majú dlhšiu biologickú dostupnosť ako tie zo živočíšnych zdrojov. To je čiastočne spôsobené aj tým, že sója a iné strukoviny sú bohatým zdrojom týchto minerálov. Nemáme žiadne dôkazy o tom, že by pravidelná konzumácia sóje v prípade zdravej a vyváženej stravy mohla spôsobovať nejaké problémy. Tie nastanú len v prípade, že tvoria výraznú väčšinu vašej stravy a nekonzumujete živočíšne potraviny.

O sóji a jej nebezpečenstvách už bolo napísaného veľa. Vo fórach o akné ľudia väčšinou odporúčajú vyhýbať sa sóji pretože vraj spôsobuje akné. Ale čo hovoria dôkazy? Máme dôvod domnievať sa, že sója spôsobuje akné a iné zdravotné problémy?

Vedúcu úlohu v boji proti sóji zohráva nezisková organizácia WAPF, ktorá šíri obavy z výrobkov z nej. Chris Kresser označuje sóju ako toxickú potravinu a naznačuje, že jej konzumovanie spôsobuje sterilitu u mužov.

Všetky tieto informácie sú pre väčšinu ľudí dostatočné na to aby ich odradili od konzumácie sóje. Avšak, aj keď argumenty zavrhujúce sóju znejú vedecky, v skutočnosti sú založené na slabých dôkazoch. Zvyčajne sú to predbežné štúdie, štúdie na zvieratách prípadne občasné štúdie, ktoré obsahujú extrémne hodnoty. O kvalitných štúdiách na ľuďoch, ktoré zobrazujú skutočné informácie o sóji sa väčšinou nedozviete.

V tomto článku sa pozrieme na dôkazy, ktoré hovoria pre a proti sóji a nakoniec sa pokúsime porozumieť mechanizmu účinku sóje na akné.

Spôsobuje sója akné?

Najjednoduchší spôsob ako odpovedať na túto otázku je pozrieť sa na relevantné štúdie. Nanešťastie, žiadne nemáme ak nepočítame štúdiu, ktorá zaznamenala menej akné u sledovanej skupiny konzumujúcej sójové produkty avšak nie je hodnoverná a nemôžeme ju považovať za dôkaz.

Nepriame dôkazy z diskusných fór a správ od ľudí trpiacich akné spôsobujú akurát zmätenie. Niektorí vravia, že sója spôsobuje akné, iní však hovoria, že ak zvýšili konzumáciu sóje, ich akné sa zlepšilo.

Ani pre jednu stranu však nemáme priame dôkazy. Preto sa musíme pozrieť na naše znalosti o sóji a z nich vyviesť ako ovplyvňuje akné. Nie je to ani zďaleka dokonalá metóda, je však jediná, ktorú máme momentálne k dispozícii.

Vplyv sóje na vznik akné:

  • Hormonálny účinok izoflavónov v sóji
  • Účinok fylátov na absorpciu minerálov a ich rovnováhu
  • Alergické reakcie na sóju

Hormonálne účinky sóje

Už veľa toho bolo povedané o izoflavónoch nachádzajúcich sa v sóji. Sú nazývané aj rastlinné estrogény pretože niektoré štúdie naznačujú, že môžu mať podobný účinok na ľudské telo ako estrogény. Niektorí vravia, že tieto účinky sú dostatočne silné aby spôsobovali akné.

Môže spôsobiť hormonálnu nerovnováhu u žien

U žien je veľmi krehká rovnováha medzi ženskými a mužskými hormónmi. Prebytok jedných aj druhých môže spôsobovať zdravotné problémy. Ženy trpiace akné majú zvyčajne prebytok mužských hormónov (androgénov) vo vzťahu k ženským pohlavným hormónom (estrogénom).

Sója rovnako ako všetky fytoestrogény môže túto nestálu rovnováhu posunúť smerom k androgénom. Dokáže to dvoma spôsobmi. Fytoestrogény sa viažu na rovnaké receptory ako „skutočné“ estrogény. Avšak, sú tisíc krát slabšie ako tie skutočné – nemajú na telo rovnaký účinok. Znamená to, že blokujú účinok estrogénov.

Fytoestrogény môžu znižovať množstvo estrogénov, ktoré telo vyprodukuje. Tie sú produkované z androgénov. Telo používa enzým aromatáza na premenu androgénov na estrogény a fytoestrogénu môžu túto konverziu zablokovať. Toto vedie k stavu, v ktorom máte oveľa viac androgénov ako estrogénov – táto nerovnováha spôsobuje hormonálne akné. Niektoré štúdie ukazujú zníženie hladiny estrogénov o 20 až 30% už po mesiaci konzumácie stravy bohatej na fytoestrogény.

Tieto informácie by mali od sóje odradiť každú ženu, ktorá má problém s akné. Hormonálna nerovnováha môže veľmi jednoducho spôsobovať akné u žien, ktoré sú naň náchylné. Preto je dobré brať fytoestrogény ako potenciálnu príčinu a zistiť či ich vylúčenie zo stravy zlepší vaše akné.

Avšak budete musieť vynechať aj iné potraviny. Sója nie je jediným zdrojom fytoestrogénov a už vôbec najväčší. Preto si to bude vyžadovať pozornú úpravu stravy a vynechanie potravín, ktoré ich obsahujú.

Sója a impotencia

Niektorí vravia, že sója spôsobuje u mužov impotenciu. To však nie je pravda. Účinky sóje na pohlavné zdravie mužov boli viackrát študované a štúdie preukázali, že sója nemá žiadny vplyv na kvalitu, pohyblivosť a ani kvantitu spermií.

Podobne nemá takmer žiadne účinky na mužské pohlavné hormóny. Niektoré štúdie ukázali malý pokles hladín DHT a voľného testosterónu čo môže byť dobré pre akné. Avšak tieto štúdie sú skôr štatistickou odchýlkou ako skutočným ukazovateľom účinkov sóje.

Účinok sóje na hladinu minerálov

Toto patrí medzi oprávnené obavy. Sója ako väčšina strukovín a obilnín obsahuje fytáty, ktoré na seba viažu minerály v tráviacom trakte a tak bráni v ich absorpcii organizmom. Štúdie zvyčajne ukazujú závislosť na dávke – čím viac fytátov sa dostane do vášho tela, tým menej minerálov sa absorbuje. Zameriame sa na zinok, pretože u osôb trpiacich na akné je z minerálov najdôležitejší.

Zinok

Nedostatočná absorpcia zinku je potenciálnym dôvodom na znepokojenie u osôb bojujúcich s akné. Niektoré štúdie preukázali pozitívny vplyv suplementácie zinku na liečbu akné. Ak sója redukuje absorpciu zinku, môže to ovplyvňovať aj akné. Situácia sa ešte zhorší v prípade, že nahradíte mäsové výrobky, ktoré sú najväčším zdrojom zinku, sójou.

V prípade, že vaša strava je vyvážená, nemal by to byť žiadny problém. Jedna štúdia sledovala účinok dvoch až troch porcií sójových výrobkov za deň na množstvá jednotlivých minerálov v organizme u žien. Účastníci boli rozdelení do dvoch skupín. Prvá konzumovala sójové produkty a druhá živočíšne. Po desiatich týždňoch u nich nebol zistený žiaden rozdiel v hladinách železa a zinku.

Alergia na sóju

Najčastejšie potravinové alergie zahŕňajú: alergiu na vajcia, mlieko, arašidy, orechy, pšenicu, kôrovce a sóju. Výskyt sójovej alergie sa predpokladá u približne 1% populácie.

Potravinové alergie sú známym spúšťačom kožných chorôb ako dermatitída či ekzém. Je možné, že tieto alergie spôsobujú systémový zápal a tým spôsobiť poškodenie bariérovej funkcie kože. Môžeme teda predpokladať, že zhoršuje akné u ľudí, ktorí sú naň náchylní.

Alergia alebo citlivosť na sóju je najpravdepodobnejším spôsobom ako môže sója spôsobovať akné.

Účinky genetickej modifikácie

Väčšina sóje na našom trhu je v súčasnosti geneticky upravená a niektorí ľudia si myslia, že to môže spôsobovať viac alergických reakcií. To však nie je pravda. Štúdie neukazujú žiadny vzťah medzi druhom sóje a alergickou reakciou.

Spôsobuje geneticky modifikovaná sója ďalšie problémy? Možno. A možno nie. Musíme počkať na ďalšie dôkazy a tak to nemôže byť súčasťou tohto článku.

Aké sú argumenty za užívanie sóje na akné

Väčšina článkov a príspevkov o sóji sa zameriava na jej negatívne účinky na akné. Naopak málo ľudí spomína potenciálne benefity sójových produktov u osôb trpiacich na akné. Tu je zopár dôvodov prečo je konzumácia sóje dobrá pre vašu kožu:

  • Má nízky glykemický index a vysoký obsah tukov, je tak dobrá pre správnu hladinu cukru v krvi.
  • Znižuje inzulínovú rezistenciu. Pretože: 1) stabilizuje krvný cukor a 2) štúdie ukazujú, že izoflavónyv sóji pomáhajú pri inzulínovej rezistencii.
  • Antioxidačný potenciál rovnajúci sa ovociu.
  • Obsahuje omega 3 mastné kyseliny (je jedným z mála rastlinných zdrojom týchto kyselín)
  • Kvalitné a stráviteľné bielkoviny

Ďalšie problémy

Nezisková organizácia WAPF rozbehla tzv. gish gallop útok na sóju. To znamená, že o nej šíria nepravdivé informácie rýchlejšie ako ich protistrana stíha vyvracať. V tomto článku však nemá zmysel oponovať týmto názorom z dvoch dôvodov: 1) nie sú relevantné pre akné a 2) snažím sa vyhnúť tomu aby sa z tohto článku stala dlhá kniha. Stačí povedať, že ich útok je založený skôr na ideológii ako na vede a dôkazoch. Obvinenia sú založené na predbežných štúdiách a na štúdiách na zvieratách a ignorujú štúdie vykonané na ľuďoch, ktoré oponujú ich názorom.

Vo vedeckom časopise The Journal of Nutrition bol uverejnený jednoduchý a vyrovnaný článok, ktorý preskúmal všetky dôkazy. Tu je zhrnutie.

A nakoniec, okrem alergických reakcií, nemáme takmer žiadne dôveryhodné dôkazy, ktoré by dokazovali, že tradičné sójové výrobky majú klinicky významné nepriaznivé účinky u zdravých jedincov konzumované v množstvách zhodných s ázijským príjmom.

The journal of nutrition

Záver

Sója je obviňovaná z rôznych zločinov, vo väčšine prípadov je však nevinná

Máme dôkazy o tom, že sója môže spôsobovať hormonálnu nerovnováhu u dospelých žien a následne aj akné. Štúdie ukazujú, že jedlá bohaté na fytoestrogény znižujú hladinu estrogénov v tele a to môže spôsobiť alebo zhoršiť akné. Ženy by mali brať sóju ako potenciálnu príčinu ich akné.

Alergia na sóju je pomerne častá a môže spôsobovať kožné problémy. Sójová alergia alebo citlivosť na sóju je zvyčajne jediným dôvodom prečo sója u niektorých ľudí spôsobuje akné.

Naopak. Sója má pre akné aj prospešné účinky. Stabilizuje hladinu krvného cukru a znižuje inzulínovú rezistenciu. Naviac je aj silným antioxidantom, porovnateľným s ovocím.

A nakoniec, sója je len jedlo a mali by sme ju brať bez toho aby sme jej pripisovali prehnane pozitívne či negatívne vlastnosti.