Hovorí sa, že manželstvo v Hollywoode je úspešné ak vydrží dlhšie ako mlieko. Výročie zlatej svadby potom musí byť vtedy, keď manželstvo vydrží dlhšie ako akné, ktoré bolo mliekom spoôsobené.

V súčasnosti máme veľa dôkazov, ktoré hovoria o tom, že mlieko je spúšťačom akné. Štúdie ukazujú väčší výskyt akné u ľudí u tých, ktorí pijú viac mlieka. Okrem toho, mlieko zvyšuje hladinu hormónov, ktoré zvyšujú produkciu kožného mazu, rast kožných buniek a zhoršujú akné. Dokonca aj dokument spoločnosti Nestle hovorí, že musia produkovať mlieko, ktoré spôsobuje akné v menšom rozsahu ak sú pokračovať v jeho predaji.

V tomto článku vám predstavím prehľad všetkého čo potrebujete vedieť o mliečnych výrobkoch a o tom ako spôsobujú akné, vrátane vysvetlenia štúdií a mechanizmu účinku mlieka pri tvorbe akné. Nakoniec sa pozrieme na alternatívy mlieka a na to či sú dobré pre vašu kožu.

Čo hovoria štúdie

Štúdie poukazujú na fakt, že mlieko koreluje so zvýšeným výskytom akné. Ak by náhodou štatistika nebola vaša silná stránka, znamená to, že tí, ktorí pijú viac mlieka majú zvyčajne aj viac akné.

Prvá štúdia spájajúca mlieko a akné sa venovala zdraviu zdravotných sestier a zistila, že teenageri pijúci mlieko mali v dospelosti viac akné. Ale v skutočnosti je táto štúdia bezcenná, pretože osoby si museli spomenúť na to akú mali stravu pred desiatkami rokov. Pamätáte si čo ste jedli pred týždňom? Pred mesiacom? Či pred rokom? Presne tak. Dospelých zdravotných sestier a bratov sa pýtali čo jedli ako teenageri.

Táto štúdia od Marka Hymana sa snaží dokázať, že mlieko spôsobuje akné avšak prinajlepšom naznačuje spojenie medzi mliečnymi výrobkami a akné. Avšak vedecká štúdia je príliš slabá na to aby niečo potvrdila.

Autori prvej štúdie pokračovali s dvoma lepšími. Jedna s dievčatami a druhá s chlapcami v teenagerskom veku. V oboch štúdiách boli osoby pozorované po dobu troch rokov. Počas štúdie boli žiadaní aby vyplnili dotazník o svojej strave, v ktorom uvádzali frekvenciu konkrétnych jedál.

Obe štúdie mali podobné výsledky. Tí, ktorí pili viac ako 2 porcie mlieka za deň mali o 20% väčšiu šancu, že sa budú trpieť akné ako tí, ktorí pili menej ako 1 porciu mlieka za týždeň. To nie je práve šokujúce zistenie ale ukazuje, že mliečne výrobky pravdepodobne zhoršujú akné.

Predpokladám, že tieto štúdie môžu zmierňovať riziko u dospelých, pretože u teenagerov, ktorí boli objektom skúmania je akné pomerne časté a majú nestále hladiny hormónov. Rovnaké hormóny ovplyvňuje aj mlieko a tak mlieko nemusí až tak veľmi zvyšovať riziko objavenia akné.

Talianska štúdia, ktorá skúmala starších ľudí to potvrdzuje. U adolescentov a mladých ľudí pijúcich viac ako 3 porcie mlieka týždenne sa riziko objavenia akné zvýšilo o 78%.

V správe z roku 2011 o vzťahu medzi jedlom a akné s píše, že mlieko je ideálna potravina na tvorbu akné.

Stručne povedané, mlieko je ideálna potravina na tvorbu akné.

Musím rovnako poznamenať, že vyššie spomínané štúdie zistili, že odstredené mlieko je pre kožu horšie ako plnotučné či nízkotučné mlieko.

Zhrnutie

Technicky vzaté, žiadna z týchto štúdií nedokazuje, že mlieko spôsobuje akné (korelácia sa nerovná kauzalita a tieto štúdie našli len korelácie). Avšak, v skutočnosti sú dostatočné na to aby sme mohli podozrievať mlieko z toho, že spôsobuje akné, hlavne keď vieme, že mlieko ovplyvňuje hladiny hormónov, ktoré akné spôsobujú.

Ako mlieko spôsobuje akné

Výsledky štúdií získajú úplne iný význam keď sa pozrieme na biologickú hodnovernosť mlieka ako príčinu akné.

Výskum za posledné dve desaťročia zdôrazňoval úlohu hormónov pri akné, hlavne inzulínu a IGF-1 (Inzulínu-podobný rastový faktor 1). Vyššie hladiny týchto hormónov zvyčajne znamenajú viac akné.

IGF-1

Štúdie dokazujú, že mlieko a mliečne výrobky zvyšujú hladinu IGF-1. Štúdia vykonaná na starších ľuďoch ukázala, že tri porcie mlieka za deň po dobu dvanástich týždňov zvýšili hladinu IGF-1 o 10%. Ďalšia štúdia zistila zvýšenie hladiny o 16% u tých, ktorí pili jednu až dve dávky mlieka za deň v porovnaní s tými, ktorí pijú mlieko zriedka.

Štúdie ukazujú koreláciu medzi IGF-1 a akné. IGF-1 zvyšuje produkciu mazu, robí póry viac viditeľnými a urýchľuje rast buniek kože.

Inzulín

Určite je vám dôverne známy glykemický index, ktorý meria ako rýchlo zvýšia určité potraviny (konkrétne porcia, ktorá obsahuje 240 kalórií) hladinu inzulínu a glukózy v krvi.

Na porovnanie to máte niektoré potraviny:

Biely chlieb 100

Biela ryža 79

Vajcia 31

Hovädzina 45

Jogurt 115

Ako môžete vidieť, najviac zo všetkých potravín zvyšuje hladiny inzulínu jogurt. Pravdepodobne bol použitý ochutený jogurt ale aj pre neochutený bude hodnota GI pravdepodobne pomerne vysoká.

Prečo je inzulín zlý? Rovnako ako IGF-1, môže stimulovať tvorbu hormonálneho akné a taktiež zvyšuje bioavaiabilitu IGF-1.

Alergia na mlieko a laktózová intolerancia

Niektorí ľudia sú alergickí na mlieko. Imunitný systém reaguje na proteíny v mlieku (zvyčajne kazeín) a berie ich ako narušiteľov. Symptómy zahŕňajú vyrážky a iné kožné problémy. Je možné, že alergická reakcia na mlieko spôsobuje akné.

Mliečna alergia sa vyskytuje aj v menej vážnej forme, ktorá je známa ako intolerancia mliečneho proteínu. Problém je, že testy na potravinovú alergiu toto zvyčajne neodhalia. Intolerancia mliečneho proteínu spôsobuje imunitnú reakciu symptómy podobné alergii na mlieko.

Laktózová intolerancia je ďalší spôsob ako môže mlieko spôsobovať akné. Namiesto toho aby spôsobila imunitnú reakciu, laktózová intolerancia prináša tráviace problémy. Podľa článku na Wikipédii je laktózová intolerancia významným prispievateľom pri rozvoji Syndrómu dráždivého čreva. Pretože laktóza nie je strávená tak ako by mala byť, živia sa ňou baktérie a to spôsobuje bakteriálnu nerovnováhu v tráviacom systéme.

Dokonca aj Nestle priznáva, že mlieko spôsobuje akné

Mohli by ste si myslieť, že svetovo najväčší výrobca mliečnych výrobkov bude popierať súvislosti medzi mliekom a akné avšak opak je pravdou. Dokument spoločnosti z roku 2011 opisuje mechanizmy pôsobenia mlieka pri tvorbe akné – mlieko zvyšuje hladiny inzulínu a IGF-1 a to vedie k zvýšenému výskytu akné.

Citát z daného dokumentu:

Obmedzenie príjmu mlieka a výroba menej inzulínotropného mlieka bude mať obrovský vplyv ma prevenciu epidémie západných chorôb ako obezita, diabetes mellitus, rakovina, neurodegeneratívne choroby a akné.

Melnik BC.

Dôkaz vplyvu mlieka a iných inzulínotropných mliečnych výrobkov na akné

V podstate to znamená, že na to aby sa ľudia zbavili akné, mali by piť menej mlieka alebo Nestle musí vyvinúť mlieko, ktoré neovplyvňuje GI.

Alternatívy k mlieku

Doteraz nemáme žiadny dôkaz k tomu, že mlieko spôsobuje akné. Avšak, ako sú na tom alternatívy ako napríklad kozie, sójové či mandľové mlieko? Sú bezpečnejšie pre vašu kožu? To s istotou povedať nemôžeme avšak tu sú niektoré ukazovatele:

Na základe mojich vedomostí, kozie mlieko nezvyšuje tak rapídne inzulín a tak by nemalo ovplyvňovať ani akné.

Existuje veľká debata ohľadne sóje. Niektorí hovoria, že znižuje hladinu testosterónu a tak spôsobuje feminizáciu osôb mužského pohlavia. Avšak po prehliadnutí viacerých štúdií bolo preukázané, že sója nespôsobuje takmer žiadne hormonálne zmeny u mužov a žien. Dlhodobá konzumácia sóje však môže znížiť hladinu estrogénu a tak zhoršiť nepomer androgén/estrogén, ktorý spôsobuje akné. Rovnako aj dobre známa alergia na sóju môže spôsobovať akné.

Mandľové, ryžové a iné „mlieka“ by okrem zvýšeného obsahu cukru nijako nemali poškodzovať vašu pokožku. Ak som niektorú alternatívu kravského mlieka vynechal, môžete ma o nej informovať v komentároch nižšie a ja ju následne pridám do článku.

Je správne jesť jogurty?

Domáce jogurty a tie so živými kultúrami sú bohatým zdrojom probiotických baktérií a tak vám môžu pomôcť s tráviacimi problémami a tak môžu byť dobré pre vašu kožu. A čo v prípade hormonálneho vplyvu? Prevážia pozitívne účinky jogurtov tie negatívne?

Je veľa dôvodov veriť, že jogurty a iné upravené mliečne výrobky nemajú taký silný hormonálny efekt ako čisté mlieko. Napríklad, fermentácia deaktivuje väčšinu IGF-1 v mlieku. Štúdie neukázali žiadny súvis medzi konzumáciou mliečnych výrobkov a hladinou IGF-1.

Jogurty spôsobujú len krátkodobé zvýšenie hladiny inzulínu avšak na rozdiel od mlieka neovplyvňujú dlhodobú hladinu IGF-1.

To je asi všetko čo môžeme povedať. Nanešťastie, neexistuje žiadny spôsob ako povedať či je jogurt na akné dobrý alebo nie. Ale ak cukor vaše akné zhoršuje, pravdepodobne ho zhoršia aj jogurty. To, že cukor zhoršuje akné znamená, že vaše telo reaguje na zmeny V hladinách IGF-1 a inzulínu. Rovnako však môžu vášmu akné pomôcť baktérie, ktoré pozitívne pôsobia na črevnú mikroflóru. Bola uskutočnená minimálne jedna štúdia, ktorá potvrdzovala, že fermentované mliečne výrobky zlepšujú akné.

Tieto informácie vám môžu pomôcť pri rozhodovaní, avšak nemusia platiť pre každého.

Záver

Spôsobuje mlieko akné? Myslím, že môžem bezpečne prehlásiť, že áno, mlieko u väčšiny ľudí spôsobuje akné. Všetky štúdie ukazovali zvýšený výskyt akné u ľudí, ktorí pili viac mlieka. Mlieko rovnako zvyšuje hladiny hormónov inzulín a IGF-1 pričom oba tieto hormóny ovplyvňujú akné. Menej časté sú alergické reakcie či problémy spôsobené laktózovou intoleranciou.

Bezpečnejšou alternatívou kravského mlieka je kozie. Sójové mlieko často spôsobuje alergie avšak u nealergikov nepredstavuje problém. Podobne aj ostatné alternatívy ako mandľové, ryžové a iné mlieka nespôsobujú akné.

Jogurt má prospešné aj škodlivé účinky na kožu. Je výborným zdrojom probiotických baktérií a pomáha s tráviacimi ťažkosťami. Proces fermentácie odstraňuje niektoré hormonálne problémy ale aj napriek tomu spôsobujú mliečne výrobky zvýšenie hladiny inzulínu v krvi. Účinok musíte posúdiť experimentálne.

Dúfam, že bol tento článok pre vás užitočný. Prosím zdieľajte svoje skúsenosti s mliekom v komentároch nižšie.