Spôsobuje káva akné?

Ak ste z tých, ktorí pijú kávu každý deň a tak isto máte akné, tak už ste asi počuli o možnej spojitosti týchto dvoch vecí.

Ak ste počuli vašu kamarátku či kolegyňu hovoriť, že káva na akné nie je dobrý nápad a čo im pomohlo v boji proti akné, bolo vzdanie sa kávy, ešte nezúfajte. Toto sú anekdotický dôkazy, nie vedecké dôkazy.

Totižto, spojitosť medzi kávou a akné je pomerne zložitejšia záležitosť, než sa zdá.

Čo si musíme uvedomiť ako prvé je, že káva nespôsobuje akné, ale môže ho zhoršiť. Záleží to na tom, čo si do kávy dávate, koľko jej pijete a na pár iných faktoroch.

[optin-monster-shortcode id=“qzbgtwew0akayusilwba“]

Čo hovorí výskum?

Spojitosť medzi tým, čo jeme a akné zostáva kontroverzné. Štúdie, v ktorých mali ľudia povedať, čo si myslia že spôsobuje ich akné, ukázali na kávu ako možnú príčinu.

Neboli vykonané žiadne štúdie, aby bolo definitívne dokázané či káva skutočne zhoršuje akné. Je však potrebné zobrať pár vecí do úvahy.

Kofeín

Ako už pravdepodobne viete, káva obsahuje kofeín. Kofeín napomáha pozornosti a zaháňa pocit únavy, ale tak isto má vplyv na zvýšenie stresovej hladiny v tele. V skutočnosti, veľká šálka kávy vie viac ako zdvojnásobiť stresovú odozvu v tele.

Stres nespôsobuje akné, ale môže ho zhoršiť. Stresové hormóny, ako kortizol, môžu zvýšiť produkciu mazu v mazových žlazách.

A navyše, pitie veľkého množstva kávy alebo pitie kávy neskoro večer negatívne ovplyvňuje váš spánok. Menej spánku znamená viac stresu, čo nakoniec môže viesť k zhoršenému akné.

Efekt kofeínu na spánok závisí na človeku. Ak ste citlivý na kofeín, skúste vylúčiť jeho konzumáciu už skoro poobede, aby ste sa vyhli problémom so spánkom.

Mlieko

Ak vaše ráno pozostáva z pitia latte alebo kávy s mliekom, vedzte, že je veľa dôkazov o spojitosti mlieka a akné.

Jedna štúdia sa sústredila na spojitosť mlieka a akné vo viac ako 47 tisíc prípadov pacientov, ktorí mali diagnostikované akné pri dospievaní. Štúdia zistila, že ľudia, ktorí vo veľkom konzumovali mlieko, mali častejšie akné ako ľudia s minimálnym konzumom mlieka.

Výskumníci veria, že hormóny, ktoré mlieko obsahuje, hrajú veľkú úlohu pri tvorbe akné. Avšak, jeden nedostatok tejto štúdie bol, že sa spoliehala na to, že si ľudia budú pamätať, čo za mladi jedli.

Následné štúdie u dospievajúcich chlapcov  a dievčat mali podobné výsledky. Nízkotučné mlieko sa ukázalo byť horším ako plnotočné alebo polotučné mlieka.

Dievčatá, ktoré pili dva alebo viac pohárov nízkotučného mlieka každý deň mali o 22% vyššiu pravdepodobnosť výskytu ťažkého akné a o 44% vyššiu pravdepodobnosť výskytu cystického alebo nodulárneho akné ako tie, ktoré pili denne len jeden pohár nízkotučného mlieka.

Tieto štúdie definitívne nedokazujú, že mlieko spôsobuje akné, ale je tu dostatok dôkazov, aby sme mlieko vo veľkej miere upodozrievali, že v tom hrá úlohu.

Cukor

Koľko cukru si dávate do kávy? Ak ste jeden z tých, kto si objednáva kávu v Starbuckse alebo inej podobnej kaviarni, tak pijete viac cukru, než si myslíte.

Už bolo urobených veľa výskumov, ktoré ukázali spojitosť medzi konzumáciou cukru a akné. Strava plná cukrov zvyšuje množstvo inzulínu v tele.

Uvoľnenie inzulínu spôsobuje zvýšenie inzulínu-podobného rastového faktoru 1 (IGF-1). IGF-1 je hormón, ktorí má zásluhu vo vývoji akné.

Kombinovanie sladkého latte s koláčikom alebo čokoládovým croissantom môže tento efekt ešte zhoršiť. Strava bohatá na sacharidy spolu s vysokým glykemickým indexom majú taký istý efekt na stupeň vášho IGF-1.

Antioxidanty

Aby sme to ešte viac skomplikovali, ukázalo sa, že antioxidanty nájdené v káve preukazateľne  zlepšujú pokožku. Káva je jeden z najväčších svetových zdrojov antioxidantov.

Štúdia z roku 2006 porovnávala hladinu antioxidantov v krvi (vitamíny A a E) u 100 ľudí s akné a u 100 bez akné. Zistila, že ľudia s akné mali významne nižšiu koncentráciu týchto antioxidantov v krvi v porovnaní s druhou skupinou.

Je však potrebné vykonať viac výskumov, aby sa zistil efekt antioxidantov z kávy na závažnosť akné.

Mali by ste prestať piť kávu?

Káva nespôsobuje akné, ale jej nadmerné pitie, najmä kávy s veľkým množstvom mlieka a cukru, môže akné zhoršiť.

Ak si však stále myslíte, že káva prispieva k vášmu akné, nie je nutné to s ňou hneď skončiť. Predtým, ako ju úplne vypustíte, skúste nasledujúce:

  • Vyhnite sa rafinovanému cukru, sladkým sirupom alebo sladidlám ako stevia.
  • Používajte mandľové alebo kokosové mlieko namiesto kravského.
  • Nepite kávu alebo iné kávové nápoje poobede alebo pred spaním, aby ste si zabezpečili dobrý spánok.
  • Vymeňte bežnú kávu za kávu bez kofeínu.
  • Vynechajte sladké pečivo, ktoré je často spárované so šálkou kávy.

Každý reaguje na kávu a kofeín odlišne. Ak chcete konktrétnejšiu odpoveď, skúste sa zdržať kávy na pár týždňov a budete vidieť sami, či sa vám pleť zlepšila. Potom si ju zas môžete začať pomaly dávkovať a budete vidieť, či sa akné znovu zhoršilo.

A ak máte akné aj po vyskúšaní všetkých týchto tipov, navštívte dermatológa. Môžete ísť systémom pokus a omyl alebo kombináciou rôznych liečebných postupov. Moderné liečby akné môžu skutočne pomôcť s prakticky všetkými typmi akné.