Sóda bikarbóna na akné
Akné je častý stav kože, ktorý väčšina z nás zažíva počas svojho života. Keď sa vaše póry upchajú z prírodných olejov z tela, môžu sa tak vytvoriť baktérie a spôsobiť vyrážky.
Akné síce nie je život ohrozujúci stav, ale môže mať vplyv na vaše sebavedomie, spôsobiť podráždenie pokožky a v dôsledku zápalu môže byť aj bolestivé.
Vyrážky sa zvyčajne objavujú na tvári, ale hrčky sa taktiež môžu vytvoriť na krku, chrbte a na hrudi. Ak chcete zabrániť zjazveniu a ďalšej tvorbe pupienkov, je potrebné používať prírodné prostriedky, ktoré zahŕňajú jedlú sódu pre ošetrenie pokožky.
[optin-monster-shortcode id=“qzbgtwew0akayusilwba“]
Výhody sódy bikarbóny
Sóda bikarbóna alebo hydrogénuhličitan sodný je alkalická látka, ktorá pomáha pri riadení pH. Pomáha neutralizovať kyslé látky v tele a mimo tela. Jedlá sóda znižuje množstvo kyseliny v žalúdku, používa sa preto na upokojenie žalúdka alebo na liečbu tráviaceho traktu.
Sóda bikarbóna má (okrem iného) aj protizápalové a antiseptické vlastnosti. To z nej robí ideálnu zložku v krémoch na podráždenú pokožku a mierne vyrážky. Čistenie zubov s použitím sódy môže pomôcť znížiť množstvo škodlivých baktérií v ústach a tým vám pomôže s bielením zubov (a samozrejme osvieži váš dych).
Sóda bikarbóna môže pri drobných vyrážkach pomôcť upokojiť zápal a miernu bolesť. Môže byť použitá ako exfoliant alebo pridaná k súčasnej liečbe akné pre zvýšený účinok. Neodporúča sa však na každodenné používanie.
Rizikové faktory
Lekári a výskumní pracovníci navrhujú klinické vyšetrenia pre akné a iné kožné ochorenia, aj v prípade úspešnej liečby. Aj keď existuje len málo poznatkov o účinkoch sódy bikarbóny na pokožku, musíte byť opatrní, pretože tak, ako môže sóda bikarbóna liečiť, môže pri nevhodnom užívaní aj ublížiť.
Spomeňme si aj niektoré vedľajšie účinky používania sódy bikarbóny na pokožku a tvár:
- nadmerné vysušenie pokožky
- skorší nástup vrások
- zhoršené akné
- podráždenie kože a zápal
Dôvodom je, že sóda bikarbóna môže interferovať s hladinou pH pokožky.
Hodnota pH je od 0 do 14. Všetko nad 7 je alkalické a všetko pod 7 je kyslé. PH 7,0 je neutrálne.
Koža je prirodzene kyslý orgán s pH 4,5 až 5,5. Tento rad je zdravý – udržiava pokožku zvlhčenú zdravými olejmi a zároveň chráni orgán pred baktériami a znečistením. Prerušenie tohto kyslého pH môže mať škodlivé vedľajšie účinky, konkrétne na pokožku.
Sóda bikarbóna má pH hodnotu 9. Aplikuje na pokožku silný alkalický základ, a môže ju tak zbaviť všetkých svojich prírodných olejov a nechať ju nechránenú pred baktériami. To môže spôsobiť, že pokožka bude citlivejšia na prírodné prvky, ako napríklad na slnko. Pravidelné používanie sódy bikarbóny môže ovplyvniť to, ako rýchlo sa pokožka môže zotaviť a znova správne hydratovať.
Liečba akné sódou bikarbónou
Hoci sóda bikarbóna nie je široko odporúčaná, existuje niekoľko spôsobov, kedy môže mať na pokožku pozitívne účinky. Z dôvodu jej alkalických vlastností sú pre používanie potrebné len malé množstvá.
Pre každú liečebnú metódu použite čerstvú škatuľku sódy bikarbóny zvlášť. Nepoužívajte škatuľku sódy bikarbóny, ktorú používate na pečenie alebo deodorizáciu chladničky. Tieto použité škatuľky už mohli zareagovať s inými látkami a chemikáliami, ktoré by mohli byť pre vašu pokožku škodlivé.
Recept na domácu pleťovú masku zo sódy bikarbóny
Sódu bikarbónu možno v liečbe akné použiť jednoduchým spôsobom, tak, že si z nej vyrobíte domácu masku na tvár.
Recept na výrobu pleťovej masky na tvár zo sódy bikarbóny je jednoduchý:
- Nasypte 2 lyžice (asi 30g) sódy bikarbóny do čistej mysky
- Od oka po lyžici prilievajte toľko teplej vody z vodovodu, kým vám nevznikne zmes dostatočne vlhká na to, aby ste si ju mohli roztrieť po tvári, ale dostatočne peva na to, aby vám nestekala po pokožke
- Ak to s vodou náhodou preženiete, jednoducho dosypte sódu bikarbónu
Ako aplykovať domácu masku zo sódy bikarbóny na tvár:
- Umyte si tvár teplou vodou a osušte ju čistým uterákom
- Roztrite si pleťovú masku po celej tvári s výnimkou očí
- Počkajte 15-30 minút, kým maska nevyschne
- Opláchnite si tvár teplou vodou a znova ju čistým uterákom vysušte
- Liečbu opakujte raz týždenne
Najlepší účinok dosiahnete s čerstvou sódou bikarbónou, nie s takou, ktorá vám na poličke ležala celé mesiace a mala čas začať reagovať s inými chemikáliami.
Ako maska zo sódy bikarbóny funguje?
Niektorí ľudia majú veľmi citlivú pokožku. A keďže je väčšina dráždidiel na pokožke kyslého pôvodu, zatiaľ čo sóda bikarbóna je alkalická, domáca pleťová maska na tvár zo sódy bikarbóny vám pomôže neutralizovať hladinu pH na pokožke a neutralizuje tak účinok chemikálií, ktoré dráždili vašu pokožku.
Keď pleťová maska zo sódy bikarbóny stuhne, prilne sa k odumretej koži na tvári a akonáhle si ju umyjete, prebytočnú odumrelú kožu z tváre vyčistíte spolu s ňou.
Sóda bikarbóna neutralizuje všetky druhy kyselín a je vhodná tiež na upokojenie pokožky po liečbe akné kyselinou salicylovou, alebo kyselinou glykolovou.
Naozaj to pomáha?
Niet pochýb o tom, že sóda bikarbóna pomáha neutralizovať prebytočné kyseliny na pokožke. Má tiež upokojujúci účinok pri svrbení kože, najme ak bolo toto svrbenie spôsobené ekzémom alebo kontaktnou dermatitídou. Môže tiež pomôcť znížiť nepríjemný zápach spôsobený niektorými druhmi kožných infekcií.
Zosilnite účinok svojho čistiaceho prostriedku na tvár
Podobne ako metóda exfoliačnej liečby, môže byť do vášho režimu začlenené aj malé množstvo sódy bikarbóny, ktoré vám môže pomôcť pri odstránení akné.
Ak chcete zvýšiť výkon vášho denného čistiaceho prostriedku na tvár, zmiešajte 1/2 lyžičky sódy bikarbóny (nie viac) spolu s čistiacim prostriedkom. Aplikujte zmes na tvár a jemne vmasírujte do pokožky.
Akonáhle si opláchnete tvár, naneste na ňu aj hydratačný krém, aby ste zabránili suchej pokožke a tesnosti. Pokračujte v používaní denného čistiaceho prostriedku podľa pokynov na obale, ale neprídávajte sódu bikarbónu viac ako dvakrát týždenne.
Liečba fľakov po akné
Ďalšou bežnou liečebnou technikou je zaobchádzania so fľakmi po akné, konkrétne na tvári. Pre túto metódu si vytvorte zmes zo sódy bikarbóny (2 lyžičky) a v rovnakom množstve pridáme vodu. Aplikujte zmes na požadovanú oblasť alebo miesto a nechajte ju pôsobiť najmenej 20 minút.
Postihnuté miesto môže začať tvrdnúť alebo sa zlupovať, ale je to v poriadku. Dôkladne ho opláchnite a naneste zvlhčovač. Niektorí odporúčajú ponechať zmes cez noc, čo však môže zvýšiť riziko vedľajších účinkov.
Na záver
Sóda bikarbóna je alkalická látka, ktorá môže ovplyvniť vyváženosť pH pokožky a nechať ju nechránenú. Zatiaľ čo dlhotrvajúce mýty môžu tvrdiť, že sóda bikarbóna môže pomôcť znížiť množstvo vášho akné, dermatológovia túto liečbu neodporúčajú. Namiesto toho sa držte odporúčanej liečby akné a produktov z lekárne.