Akné je bežný problém dospievajúcich, ale aj dospelých ľudí. Štatistiky naznačujú, že až 85 % ľudí sa počas svojho života stretne s týmto problémom. Mnoho ľudí sa skôr prikloní k prírodným liečbam tohto problému, než k antibiotikám a liekom od dermatológa. Je pravda, že ružová voda pomáha v boji proti akné?

Čo je ružová voda?

Ružová voda je prírodný biologický extrakt, ktorý je vyrobený z okvetných lístkov ruží. Tento extrakt sa získava prostredníctvom destilácie. Ružová voda bola známa už v staroveku, kedy boli kvety ruže a výrobky z ruže zasvätené antickej bohyni Venuši. Takto získaný extrakt môže byť použitý pre potravinárske účely a má takisto mnohostranné využitie v kozmetickom priemysle. Nielen, že má krásnu vôňu, ale ružová voda je plná prospešných látok, ktoré dokážu pozitívne ovplyvniť zdravie človeka.

Vlastnosti ružovej vody

 • Antiseptické a protizápalové vlastnosti.
 • Ružová voda udržiava optimálne pH pokožky.
 • Čistí póry.
 • Obsahuje mnoho antioxidantov, ktoré dokážu spomaliť proces starnutia pokožky.
 • Ružová voda má upokojujúce účinky, takže je obzvlášť vhodná pre osoby, ktoré trpia kožnými ochoreniami, ako je napríklad ekzém.
 • Je výborná na liečbu poranení, kvôli jej protizápalovým účinkom.
 • Vôňa ružovej vody pomáha zmierniť migrénu a bolesti hlavy. Dokáže takisto zlepšiť aj kvalitu spánku. Pokvapkajte trochu ružovej vody na váš vankúš a uvidíte, ako sa vám zlepší váš spánok.

Ružová voda dokáže upokojiť podráždenie pokožky a znižuje množstvo baktérií na pokožke, vďaka čomu sa stáva skvelým produktom v boji proti akné.

Účinky ružovej vody na akné

Ružová voda je bezpečná a je mimoriadne účinná pri liečbe akné. Rovnako pozitívne účinky je možné spozorovať u dospievajúcich detí, ktoré používajú ružovú vodu na zmiernenie adolescentného akné, aj u starších žien, ktorých trápi hormonálne akné. Účinnosť ružovej vody na liečbu akné potvrdzuje aj niekoľko klinických štúdií. Jedna z klinických štúdií ukazuje, že ružová voda zabraňuje rast baktérií, ktoré spôsobujú akné.

Baktérie sú jednou z hlavných príčin vzniku akné, takže akýkoľvek prostriedok, ktorý dokáže kontrolovať rozmnožovanie baktérií na povrchu kože, je mimoriadne účinný pri liečbe akné. Okrem toho, ružová voda čistí póry a pomáha kontrolovať tvorbu kožného mazu. Ružová voda sa môže aplikovať na zmiešanú, mastnú, aj citlivú pokožku.

Ako používať ružovú vodu na akné?

Aplikácia ružovej vody na liečbu akné je pomerne jednoduchá. Prvým a najdôležitejším krokom je vybrať si kvalitnú ružovú vodu. Vždy si kupujte len prírodnú ružovú vodu, ktorá je vyrobená destiláciou. Pozorne si prečítajte zoznam zložiek ružovej vody, ktorý by mal byť uvedený na zadnej stane fľaštičky.

Kvalitná ružová voda by mala obsahovať len okvetné lístky ruží, vodu a olej z ruže. Ak v zložení ružovej vody nájdete syntetické oleje, umelé vône, konzervačné látky, či farbivá, túto vodu radšej nekupujte. Najlepšie odrody ružovej vody pochádzajú z Bulharska a Turecka. Ružovú vodu si môžete na tvár aplikovať pomocou rozprašovača, alebo vďaka kozmetickým tampónom. Každý deň môžete ružovú vodu na tvár aplikovať aj štyrikrát.

Čistenie pleti

Pred aplikáciou ružovej vody na tvár si z tváre odstráňte všetok make-up, pomocou obľúbeného čistiaceho prostriedku a následne pokožku osušte. Potom aplikujte ružovú vodu na tvár pomocou rozprašovača, ktorým si nastriekate vodu priamo na pokožku, alebo pomocou kozmetického tampónu, na ktorý nanesiete malé množstvo ružovej vody a potriete ňou tvár. Upokojujúci účinok ružovej vody pocítite takmer okamžite.

Klady a zápory ružovej vody

Ružová voda nepôsobí rovnako priaznivo na každého človeka.

Kladné vlastnosti ružovej vody:

 • mnohé klinické štúdie potvrdzujú účinnosť ružovej vody na liečbu akné
 • ružová voda má hydratačné a antioxidačné vlastnosti, ktoré posilňujú pokožku
 • použitie ružovej vody je jednoduché a liečba akné týmto spôsobom nie je drahá- jedna fľaštička ružovej vody vám vydrží veľmi dlho
 • ružová voda je vynikajúci prírodný toner
 • reguluje produkciu kožného mazu
 • ružová voda je vhodná pre všetky typy pleti

Zápory:

 • pred liečbou akné pomocou ružovej vody budete musieť najskôr vyskúšať vašu toleranciu na tento druh liečby- niektorí ľudia, ktorí majú skôr mastnú pleť a môžu na liečbu reagovať nepriaznivo
 • na trhu sa nachádza množstvo nekvalitných výrobkov- aby ste dosiahli dobré výsledky, musíte používať 100 % ružovú vodu

Záver

Ružová voda je veľmi osviežujúca, zabíja baktérie a zároveň poskytuje pokožke potrebnú hydratáciu, z tohto dôvodu je mimoriadne vhodná na riešenie problémov s akné. Pre ľudí, ktorých trápi závažné akné je ružová voda skvelým doplnkom klasickej liečby. Ružovú vodu môžete používať aj niekoľkokrát denne bez toho, aby vám spôsobovala problémy a vysušovala pleť. Dokáže zjednotiť tón pleti a zmierňuje začervenanie a podráždenie.

Ružová voda má prevažne pozitívne recenzie od zákazníkov. Je mimoriadne vhodná na tónovanie pleti, vďaka jej antibakteriálnym a antiseptickým účinkom. Zároveň pleť nevysušuje, čo je bežné pri používaní farmaceutických výrobkov. Je vhodná aj pre ľudí s citlivou a suchou pokožkou, ktorá je náchylná na akné.