Rosacea (inak prezývaná aj ružienka, alebo ružovka) je veľmi časté zápalové ochorenie pokožky, vyskytujúce sa na celom svete a veľmi podobné akné.
Odhaduje sa, že na celom svete trápi toto ochorenie približne 45 miliónov ľudí. Väčšinou pritom toto ochorenie zasahuje ľudí so svetlými odtienmi pleti. Prejavuje sa ružovou alebo červenou kožou, viditeľnými krvnými cievkami, malým červenými hrbolčekmi, ktoré môžu obsahovať hnis, cystami a ružovými alebo podráždenými očami. Mnoho ľudí, ktorí rosaceu majú, o tom ani nevedia, pretože majú jednoducho dojem, že je ich pleť na tvári z nejakého dôvodu podráždená.
Rosacea je často prirovnávaná k akné, dokonca je často nazývaná aj ako “akné dospelých”. Narozdiel od akné však rosacea postihuje najčastejšie ľudí medzi 30. a 50. rokom života. Je častejšia u žien, no paradoxne vážnejšia u mužov. Pre deti a ľudí s tmavou pleťou je skôr netypická. Z rosacey narozdiel od akné nemožno “vyrásť”.
Je typická pre strednú časť tváre, najmä na čele, lícach, čelusti a spodnej časti nosa.
Príčiny vzniku
Presná príčina vzniku rosacey je dodnes presne neznáma. Z informácií, ktoré máme vieme, že rosacea je rozšírenie malých krvných cievok. Predpokladá sa, že ľudia trpiaci rosaceu majú geneticky danú nižšiu schopnosť redukovať zápaly v tvári, pričom tieto zápaly môžu spôsobiť rôzne podnety.
Podnetom pre vznik rosacey môžu byť emocionálne faktory (stres, strach, úzkosť, rozpaky,…). Príčinou môže byť aj počasie, či už príliš dlhý pobyt na slnku, alebo aj prudký vietor či radikálna zmena vlhkosti. Medzi ďalšie známe spúšťače rosacey patrí cvičenie, konzumácia alkoholu, fajčenie, emočné poruchy a pikantné jedlá.
Ďalším rizikovým faktorom je anglický, írsky alebo škótsky pôvod, čo sa predpokladám väčšiny z vás netýka. Vyššie riziko je aj u žien a zároveň u ľudí medzi 30 a 50. rokom života.
Príznaky
Typické znaky a príznaky rosacey zahŕňajú:
- začervenanie kože
- pálenie
- červené hrbolčeky a pustuly
- malé cysty
- zhrubnutie tkaniva tváre, najmä v oblasti nosa
Tieto znaky a príznaky zvyčajne najmä zo začiatku prichádzajú a odchádzajú. Ružienka má tendenciu vyvíjať sa totiž postupne a často môžu prejsť aj roky, než u vás naplno vypukne. Ružienka veľmi zriedka zmizne sama.
Následne pretrváva na vašej tváry aj celé roky, pričom neliečená sa neustále zhoršuje.
Liečba rosacey
Podobnosť medzi akné a rosaceou nie je úplne náhodná a preto je aj množstvo možností liečby podobných. Na ružienku sa teda primárne využívajú orálne antibiotiká, lokálne antibiotiká, izotretinoín či produkty na čistenie tváre s obsahom síry. V prípade, že chcete využiť produkty, ktoré nie sú viazané na predpis, je však dobré sa predtým porozprávať s vašim lekárou, pretože pokožka s ružienkou je podstatne citlivejšia a je tým pádom omnoho jednoduchšie ju podráždiť.
Ľahšia forma ružienky si nemusí vyslovene žiadať liečbu, ak danému človeku neprekáža. Naopak, vážnejšie formy ružienky si vyžadujú kombináciu viacerých liečív v rovnakom čase. Takáto liečba môže vyzerať napríklad tak, že si ráno a večer umyjete tvár produktom s obsahom síry na predpis, aplikujete ráno a večer antibakteriálny krém a vezmete aj orálne antibiotikum. Do toho môžete teoreticky pridať ešte metódy ako laserová terapia, svetelná terapia či fotodynamická terapia.
Lokálna liečba
Správna lokálna liečba dokáže prispieť k tomu, aby príznaky rosacey vo vašom prípade zostali plne pod našou kontrolou. Populárne metódy liečby zahŕňajú lokálne liečivá aplikované pacientom raz alebo dvakrát denne. Medzi tieto liečivá patria napríklad produkty s obsahom metronidazolu, ktoré sa aplikujú jeden až dvakrát denne po prečistení tváre.
Ďalšou efektívnou možnosťou pre ľudí s ružienkou, sú liečivá s obsahom kyselinou azelaovej, zvyčajne vo forme gélov alebo krémov. Obe tieto látky kontrolujú začervenanie a eliminujú hrbolčeky spôsobené ružienkou.
Mnohí ľudia využívajú kombináciu oboch týchto foriem liečby, pričom jeden produkt používajú ráno a druhý večer. Medzi ďalšie antibiotické krémy patria tie s obsahom erytromycínu a klindamycínu.
Tabletky
Orálne antibiotiká sú často predpisované ako liečba pre pacientov so stredne ťažkou formou ružienky. Medzi tieto antibiotiká patria látky s názvom tetracyklín, minocyklín alebo doxycyklín. Orálne antibiotiká sa predpisujú preto, aby znížili zápalovosť, čo prirodzene redukuje aj príznaky ružienky.
Zvyčajne je dávka antibiotík na úvod vyššia a postupne sa zníži na hladinu, kedy antibiotiká je udržujú aktuálny stav. Antibiotiká však so sebou nesú aj viacero rizík a vedľajších príznakov.
Steroidové injekcie
Možnou formou liečby ružienky môžu byť aj steroidné preparáty s minimálnou silou, ktoré sú veľmi účinné v liečbe lokálnych zápalov. Medzi tieto jemné steroidy patrí napríklad 0,5% hydrokortizón, ktorý sa vo forme krému aplikuje priamo na postihnuté miesto. Problém je, že steroidy môžu mať aj úplne opačný efekt a ružienku ešte zhoršiť, zároveň lokálne použitie steroidov na tvári zvyšuje riziko podráždenia v oblasti okolo úst (perorálna dermatitída).
Niektorí doktori vám môžu predpísať aj tretinoín, tazarotén alebo adapelén, čo sú všetko liečivá na predpis, ktoré sa používajú v boji proti akné.
Izotretinoín
Izotretinoín nie je predpisovaný často, pretože má veľké množstvo vedľajších účinkov a je teda špecificky využívaný len ako posledná možnosť pri najťažších formách akné, či ružienky. Často sa predpisuje až po tom, čo sa všetky ostatné metódy vyskúšali a neosvedčili.
Izotretinoín je však typickejší pre akné než pre ružienku, no doktor môže pristúpiť aj k tomuto kroku. Netreba zabúdať, že liečba izotretinoínom si vyžaduje neustálu kontrolu lekárov a neustále krvné testy, pričom ženy musia užívať až dve formy hormonálnej antikoncepcie naraz, aby sa minimalizovalo riziko tehotenstva – izotretinoín by mohol totiž vážne poškodiť nenarodené dieťa.
Čistenie pleti
Čistenie pleti je základom pri prakticky všetkých kožných problémoch a inak to nie je ani pri ružienke. Či ide o čistenie pleti na predpis alebo bez predpisu, vďaka nemu dokážeme dostať príznaky ružienky pod kontrolu. Kvôli citlivosti pleti spôsobenej ružienkou je však nutné vyhnúť sa agresívnejším prípravkom a sústrediť sa na tie, ktoré nedráždia citlivú pleť.
Svetelná a laserová terapia
Mnohí ľudia trpiaci ružienkou sa uchyľujú k svetelným a laserovým terapiam. Tieto terapie sú relatívne bezpečné a pomáhajú odstrániť začervenanie a viditeľné krvné cievky.
Laserová liečba môže byť mierne nepríjemná, hoci väčšina ľudí s ňou nemá problém. Ak problém máte, odporúčajú sa ľadové obklady a lokálny znecitlivejúci krém. Samotná terapia si zvyčajne vyžaduje kombináciu s inou formou liečby a treba tiež dodať, že nie je hradená poisťovňami, preto nejde o lacnú záležitosť. Celková doba liečby trvá zvyčajne 3 až 6 týždňov, počas ktorých je nutné vyhýbať sa slnku. Je dobré túto alternatívu prebrať vopred s lekárom. Laserová liečba sa môže pre lepšie výsledky kombinovať aj s fotodynamickou terapiou.
Fotodynamická terapia
Fotodynamická terapia je veľmi moderná forma liečby, pri ktorej sa na pleť aplikuje špeciálna fotosenzitívna tekutina, ktorá sa následne svetlom aktivuje. Táto kombinácia kyselinu aminolevulínovej a modrého svetla sa často využíva pri liečbe predrakovinových štadií, rovnako je veľmi efektívna aj pri liečbe vážnejších foriem akné. Liečba ružienky týmto spôsobom je skôr nezvyčajná, no kee znižuje zápaly, je efektívna aj na ňu. Vykonáva sa v ordinácii lekára a jedna takáto terapia trvá hodinu až 90 minút. Pred liečbou je nutné jeden až tri dni vyhýbať sa slnečnému žiareniu a samotná liečba je mierne nepríjemná, pričom je pre ňu typické, že si možno na pokožke po nej všimnete jemné opálenie. Niektorí pacienti sa vďaka tejto liečbe zbavili svojich problémov na celé roky, iní nezaznamenali žiadne zlepšenie.
Glykolový peeling
Peelingy s obsahom kyseliny glykolovej môžu taktiež spôsobiť zlepšenie príznakov ružienky a pomôcť pri jej kontrole. Tieto chemické peelingy aplikuje profesionál každé dva až štyri týždne na dobu dva až päť minút. Pri aplikácii sa môže vyskytnúť jemné pichanie, svrbenie alebo pálenie, pričom niektorým pacientom sa po liečbe začne šúpať pokožka. Tento peeling nie je pre každého, pretože je to agresívna liečba, ktorú nie je schopný každý organizmus tolerovať, v dôsledku čoho môže mať tento peeling aj opačný efekt.
Ochrana pred slnkom
Slnečné žiarenie je veľmi známym spúšťačom ružienky. Preto sa pre ľudí s týmto kožným problémom odporúča nosenie širokých klobúkov a aplikácia fyzickej ochrany pred slnečným žiarením (zinok alebo titán). Keďže ružienka sa najčastejšie vyskytuje u dospelých, odporúča sa denne používať ochranu s faktorom aspoň SPF 50, pričom je navyše vhodné celkovo sa vyhýbať príliš vysokému vystaveniu slnku.
Prevencia
Zlou správou je, že prevencia pred vznikom ružienky prakticky neexistuje. Môžete si dávať pozor na spúšťače ružienky, no obmedzovať celý život pikantné jedlo, len aby ste náhodou nedostali ružienku, sa javí ako nezmysel.
Treba jednoducho prijať fakt, že ak ružienka príde, veľa s tým nenarobíte. Až keď sa u vás prejaví, je rozumné eliminovať zo života spomenuté spúšťače.