Mazové žľazy produkujú kožný maz, ktorý udržuje pokožku hydratovanú. Keď ho však produkujú príliš veľa, póry sa upchávajú a vzniká akné. Každý z nás pozná malé opuchnuté, červené hrbolčeky, ktoré sa zvyčajne objavujú na tvári, chrbte, krku či hrudníku. Akné môže byť spôsobené taktiež hormonálnymi výkyvmi, stresom, nízkou hygienou, nesprávnou stravou, liekmi a akumuláciou nečistôt v póroch napr. zvyšky make-upu.
Komerčné prípravky na akné sú ľahko dostupné, ale často spôsobujú vedľajšie účinky, ktoré problém s akné ešte zhoršia. Ako môžeme liečiť akné bezpečne a efektívne? Vyskúšajte ricínový olej!
Upozornenie: samotný ricínovy olej akné nevylieči
Ako rozoberáme v tomto článku, ricínový olej rozhodne dokáže pomôcť v liečbe akné. Jeho účinnky sú však obmedzené a hoci vám môže pomôcť, on sám vaše akné úplne nevylieči.
Doporučená liečba
Všetko čo potrebujete k vyliečeniu ľahkých a stredne ťažkých foriem akné, je vyčistiť vašu pleť od nečistôt, odupchať zanesené póry a následne ich hĺbkovo vyčistiť a zbaviť ich prípadného zápalu a baktérií.
V praxi to dokážete s pomocou nášho 3-krokového liečebného balíčka, obsahujúceho všetko potrebné pre kompletné vyčistenie a vyliečenie pleti.
Liečebný balíček obsahuje:
- Čistiaci gél s obsahom čajovníkového oleja, pomocou ktorého vašu pleť vyčistíte od nečistôt a odumretej kože a pripravíte ju na samotnú liečbu
- Liečebný krém s obsahom kyseliny salicylovej, ktorá vďaka silným exfoliačným účinkom dokáže preniknúť hlboko pod kožu, kde hĺbkovo vyčistí póry od špiny a prebytočného mazu. Kyselina salicylová má tiež silné protizápalové a antibakteriálne účinky, vďaka čomu napadnuté póry nie len čistí, ale skutočne lieči.
- Hydratačný krém s obsahom konopného oleja a extraktu z koreňa lišajníka, ktorý vašu pleť po skončení liečby hydratuje a obnoví tak jej pružnosť a zdravý vzhľad. Navyše, nami zvolený hydratačný krém je nekomedogénny (neupcháva póry), takže návratu vyrážok sa skutočne nemusíte obávať.
Čo je ricínový olej
Ricinový olej sa získava lisovaním zo semien skočce obecného, inak tiež ricinu alebo ricínovníka. Ten dorastá až do výšky až 10 metrov a môže sa pochváliť krásnymi listami a pichľavými plodmi podobnými gaštanu. Práve tieto plody obsahujú semienka plné jedu, ricínu, ktorý dokáže dokonca usmrtiť dospelého človeka. Aj napriek svojej jedovatosti sa ricín často pestuje ako okrasný ker. Pre kozmetické účely sa olej lisuje a potom zahrieva, aby došlo k strate jedovatých látok.
Účinky ricínového oleja
Ešte pred tým, než si povieme, ako používať ricínový olej na liečbu akné, spomenieme 10 dôvodov prečo by sme ho rozhodne mali vyskúšať:
- Ricínový olej je prírodný liek, ktorý čistí pokožku, odstraňuje nečistoty, olej, baktérie a iné toxíny, ktoré spôsobujú akné.
- Ricínový olej znižuje výskyt jazvičiek.
- Ricínový olej stimuluje tvorbu kolagénu, ktorý hydratuje pokožku.
- Triglyceridové mastné kyseliny v ricínovom oleji sú antivírusové, antibakteriálne a antiseptické, takže zabíjajú baktérie, ktoré spôsobujú akné.
- Kyselina ricínolejová v ricínovom oleji znižuje zápaly, opuchy a sčervenanie. Obsahuje omega 9 mastné kyseliny, ktoré pomáhajú bojovať proti baktériám spôsobujúcim akné.
- Ricínový olej zabraňuje rastu škodlivých mikróbov, ktoré spôsobujú akné.
- Ricínový olej je bohatým zdrojom antioxidantov, vitamínu E a ďalších vitamínov a minerálov, ktoré podporujú zdravie pokožky.
- Masáž pleti s ricínovým olejom zlepšuje cirkuláciu, čo napomáha eliminovať vznik akné v budúcnosti.
- Kyselina podtylenová v ricínovom oleji dezinfikuje pokožku a odstraňuje upchaté odumreté bunky kože.
- Pôsobí ako protiplesňová a antibakteriálna látka, ktorá pomáha zbaviť sa plesní a bakteriálnych infekcií.
Návod na použitie
Ricínový olej môžeme používať samostatne alebo v kombinácii s inými prírodnými olejmi, ktoré sú prospešné pre pokožku. Nižšie vám ponúknem niekoľko spôsobov, ako sa spraviťricínový olej vašou najlepšou zbraňou v boji proti akné. Môžete si vyskúšať viacero z týchto receptov a vybrať ten, ktorý bude vašej pokožke najviac vyhovovať.
Parný kúpeľ s ricínovým olejom
- Naplňte stredne veľký hrniec vodou a priveďte ju do varu.
- Odstráňte hrniec zo sporáku, sadnite si nadeň s hlavou zakrytou uterákom. Naparujte sa po dobu 5 minút, vďaka čomu sa vám krásne otvoria póry.
- Namočte čistý uterák do teplej vody, utrite si ním tvár a jemne masírujte po dobu 5 minút.
- Na namočenú tkaninu nalejte 1-2 čajové lyžičky ricínového oleja a masírujte jemnými kruhovými pohybmi približne 1 minútu.
- Opláchnite vlažnou vodou a vysušte čistým uterákom.
- Opäť si pleť opláchnite, ale tento krát studenou vodou, aby ste uzavreli otvorené póry a opäť vysušte.
- Pomocou prstov naneste 2 kvapky ricínového oleja na celú tvár a nechajte pôsobiť najlepšie cez noc.
- Ráno umyte vlažnou nie studenou vodou a dočistite peelingom.
Môžete opakovať denne.
Domáca maska z ricínového a olivového oleja
- V miske zmiešajte 2 lyžice ricínového oleja s 1 lyžicou olivového oleja.
- Pomocou prstov aplikujeme na pokožku hrubšiu vrstvu zmesi.
- Necháme pôsobiť 30 minút alebo cez noc.
- Jemne odstránime pomocou mokrého uteráku.
Opakujeme každú noc, vďaka čomu dôkladne vyčistíme upchaté póry a tým sa zbavíme akné.
Domáca maska z ricínového, mandľového a kafrového oleja
Kafrový olej obsahuje antioxidanty, ktoré omladzujú pokožku a mandľový olej udržuje pokožku zdravú.
- V miske zmiešajte ½ šálky ricínového oleja, ½ šálky mandľového oleja a 1 čajovú lyžičku kafrového oleja.
- Jemne umyjeme tvár a vysušíme.
- Pomocou končekov prstou vmasírujeme olejovú zmes do pokožky.
- Necháme pôsobiť cez noc.
- Ráno opláchneme vlažnou vodou a jemne vysušíme.
- Opakujeme podľa potreby.
Nezabúdajte, že rovnako ako pri akomkoľvek inom ošetrení akné, ricínový olej bude najefektívnejší v kombinácii so zdravou stravou, pravidelným cvičením a dobrou hygienou. Vyhnite sa cukru a sacharidom, jedzte veľa ovocia a zeleniny a pite veľa vody.