Retinoidy na akné

Retinoidy sú, jednoducho povedané, formou vitamínu A. Hoci medzi retinoidmy a vitamínom A je drobný rozdiel v ich kompozícii, rôzne zdroje ich uvádzajú ako jedno a ti isté.

Samotné retinoidy sú často odporúčané ako prvá a preferovaná možnosť liečby akné. Často sa navyše používajú aj ako prevencia po tom, čo sa človek akné zbaví. Keďže sú však retinoidy na predpis, nie sú tak známe ako iné formy boja s akné.

[optin-monster-shortcode id=“qzbgtwew0akayusilwba“]

V prípade, že Vám Slovensky lekár predpíš liek na akné obsahujúci retinoid, najčastejšie bude obsahovať jednú z týchto 3 látok:

[optin-monster-shortcode id=“qzbgtwew0akayusilwba“]

Ako retinoidy liečia akné

Či už ide o čierne bodky, biele hlavičky alebo vyrážky, všetky tieto formy akné majú rovnakú príčinu – upchaté póry, v ktorých sa miešajú oleje a odumreté kožné bunky. V tomto prostredí sa začnú prirodzene množiť baktérie, čo vedie k akné. Telo rozozná, že sa jedná o infekciu a vyšle na miesto červené biele krvinky, čo vedie k svrbeniu, začervenaniu a zápalom.

Retinoidy celý tento cyklus prerušia. Jednak sa postarajú o uvoľnenie pórov a majú tiež protizápalové účinky. Retinoidy pôsobia hlboko v póre a často dokážu zabrániť akné ešte pred jeho vytvorením.

Vedľajšie účinky retinoidov

Retinoidy sú teda vďaka svojim pozitívnym účinkom dermatológmi často odporúčané a predpisované, majú však aj svoje nevýhody. Našťastie vedľajšie účinky nie sú tak závažné, aby sa s nimi nedalo bojovať.

Keď prvýkrát použijete na svoju pleť retinoidy, môžete si všimnúť začervenanie, šúpanie, prípadne sa vám dokonca môže zdať, že sa akné zhoršilo. Nevzdávajte sa a pokračujte v liečbe, tento efekt je prirodzený.

Pre maximálny možný účinok bez vedľajších efektov sa retinoidy odporúčajú aplikovať v noci, vzhľadom na to, že v dôsledku ich používania môže byť pokožka citlivejšia na slnečné žiarenie. Pre elimináciu podráždenia môžete použiť jemný hydratačný krém a samotné retinoidy používajte len v takom množstve a tak často, ako vám to odporučí lekár.

Zoznam liekov s obsahom retinoidov

V nasledujúcej tabuľke nájdete všetky na Slovensku dostupné lieky s obsahom retinoidov.

Názov Účinná látka Aplikačna forma Dodávateľ ŠÚKL kód
Belakne gél gel der (tuba PE/Al/PE) 1×30 g Adapalén GEL DER BELUPO, s.r.o. (SVK) 3899C
Belakne krém crm der (tuba Al) 1×30 g Adapalén CRM DER BELUPO, s.r.o. (SVK) 2195
DIFFERINE gél gel der 1×30 g Adapalén GEL DER Alliance Healthcare s.r.o., Galderma-Spirig (CZE) 34670
Differine krém crm (tuba) 1×30 g Adapalén CRM Alliance Healthcare s.r.o., Galderma-Spirig (CZE) 46643
Acnatac 10 mg/g+0,25 mg/g gél (tuba Al) 1x30 g Tretinoín GEL MEDA AB (SWE) 8009A
AKNEMYCIN PLUS sol der (fľ.skl.hnedá) 1x25 ml Tretinoín SOL DER Almirall Hermal GmbH (DEU) 33163
AKNENORMIN 10 mg cps mol 10 mg 1x30 ks Izotretinoín CPS MOL Almirall Hermal GmbH (DEU) 90429
AKNENORMIN 20 cps mol 20 mg 1x30 ks Izotretinoín CPS MOL Almirall Hermal GmbH (DEU) 90432
CURACNÉ 40 mg cps mol 1x30 ks Izotretinoín CPS MOL PIERRE FABRE MEDICAMENT s.r.o. – org. Zložka (SVK) 49915
Isotretinoin Actavis 10 mg cps mol (blis.PVC/PVDC/Al) 1x30 ks Izotretinoín CPS MOL TEVA Pharmaceuticals Slovakia s.r.o. (SVK) 7558A
Isotretinoin Actavis 20 mg cps mol (blis.PVC/PVDC/Al) 1x30 ks Izotretinoín CPS MOL TEVA Pharmaceuticals Slovakia s.r.o. (SVK) 7563A