Osoby s kožnými problémami trpia problémami s črevami omnoho častejšie, ako ľudia so zdravou pokožkou. Tie môžu byť spôsobené aj určitou formou bakteriálnej nerovnováhy v trávení, ktorá oslabuje črevá a umožnuje preakovanie toxických látok do tela.

Probiotiká síce môžu pomôcť, ale o ich účinkoch sa preháňa a nie su podložené dostatočným výskumom na to, aby sa mohli označiť za pravdivé.

Problémy s črevnou mikroflórou sú často príznakom iného ochorenia, nie samotnou príčinou akné. Bez zamerania sa na skutočné príčiny tráviacich ťažkostí nebudú probiotiká nič viac, ako náplasť na skutočný problém.

Poslednú dobu sa v médiach a na internete objavuje ďalší populárny mýtus o zázračnom lieku na akné – probiotiká. Hovorí sa, že probiotiká majú vplyv na bakteriálnu hormonálnu v črevách a to by malo následne pomôcť s akné.

Je to však skutočne tak?

V tomto článku sa pozrieme na to, ako je to s probiotikamí a akné naozaj. Na prvý pohľad znie liečba probiotikami, ako aj teória za ňou, rozumne. Ako to však v medicínskych témach často býva, nie všetky pekne znejúce hypotézy sú naozaj pravdivé. V tomto článku sa preto pozrieme na 3 štúdie, ktoré sa tejto téme venovali a závery, ku ktorým dospeli.

Probiotiká nemajú vplyv na črevnú mikroflóru

Dôvodom, prečo by sme mali probiotiká úžívať (aspoň podľa reklám a neodborných článkov) je, že máme nevyváženú črevnú mikroflóru. Znamená to, že máme v črevách viac zlých baktérií, ako tých dobrých a to vedie k problémom s trávením, k zápalom a k akné. Užívaním probiotík sa vraj táto črevná mikroflóra dá do rovnováhy a problémy s akné zmiznú.

Je tu však problém – existuje len veľmi málo dôkazov o tom, že tomu tak skutočne je.

Metaštúdia publikovaná v žurnáli Genome Medicine sa na všetky štúdie, ktoré sa problematike suplementácie probiotík a ich účinkú na črevnú mikroflóru zaoberali pozrela, a jej záverom bolo iba to, že systematický prehľad dostupnej literatúry demonštruoval nedostatok dôkazov o pozitívnom vplyve probiotík na črevnú mikroflóru u zdravých dospelých. Inými slovami, dôkaz o tom, že by probiotiká naozaj pomáhali črevnej mikroflóre zatiaľ nemáme.

Aby sme však nikomu nekrivdili, je treba povdať, že tieto štúdie sa vykonávali na zdravých ľuďoch a ich závery neboli 100% jednoznačné. Povedať preto, že probiotiká sú úplne zybytočné, nemožno.

Systematický výskum účinku probiotík pri syndróme dráždiveho čreva (IBS) objavil určité prínosy probiotík. Ich účinnosť však nebola v porovnaní s placebom vysoká. Zistilo sa, že iba jeden zo siedmych ľudí, ktorí probiotika úžívajú, zaznamenali skutočné zlepšenie syndrómu dráždivého čreva.

Zistilo sa však že nízka hladina FODMAPu už na IBS pozitívny vplyv u pacientov mala. Študia publikovaná v žurnáli Clinical and Experimental Gastroenterology prišla k záveru, že na rozdiel od iných diét, diéta s nízkym obsahom FODMAPU skutočne zmierňovala gastrointestinálne príznaky IBS (syndrómu dráždiveho čreva) a preukázala systematický prínos u väčšiny pacientogv s IBS v tomto klinickom teste.

Takéto výsledky nie su ničím prekvapivé. Črevný ekosystém obsahuje tisícky rôznych baktérií a väčšinu z nich v probiotických doplnkoch nenájdete. Nie je preto prekvapivé, že užívanie probiotík s niekoľkými rôznymi kmeňmi baktérií nemá na črevnú flóru zásadný vplyv.

Čo je to FODMAP?

Pre vysvetlenie zacitujem imunologičku a alergologičku Katarínu Bergendiovú z portálu Imunovital.sk

„FODMAP je odvodený od začiatočných písmen názvov tých sacharidov, ktoré patria do tejto skupiny – Fermentovateľné Oligosacharidy (fruktány a oligosacharidy), Disacharidy (laktóza), Monosacharidy (fruktóza) A Polyoly (cukrové alkoholy ako napr. manitol, sorbitol a xylitol).“

Presvedčivé dôkazy o liečbe akné probiotikami

Dôkazy o vzťahu medzi akné a črevnými problémami existujú (o tom nižšie) a popravde, väčšina pacientov s akné trpí aj nejakou formou bakteriálnej nerovnováhy. Je preto pochopiteľné, že probiotiká sa ponúkajú, ako logická forma liečby.

Na to, či tomu tak je naozaj sa pozrela metaštúdia publikovaná v International Journal of Women’s Dermatology, ktorá sa pozrela ostatné štúdie na túto tému a pokúšala sa prísť k nejakému záveru. K žiadnemu určitému záveru však vďaka nekvalite štúdií a ich možnej predpojatosti nebolo možné dôjsť.

Väčšina skúmaných štúdií síce prišla k záveru, že užívanie probiotík môže mať vplyv na akné, avšak akceptovať ich závery ako pravdivé je možno pre ich malú vzorku a riziko predpojatosti možné iba ťažko.

A nechápme sa zle. Netvrdím, že probiotiká na akné nemôžu fungovať. Dôveryhodné vedecké dôkazy o tom však zatiaľ nemáme a nemožno preto povedať ani, že fungujú.

Probiotiká môžu akné aj zhoršiť

Pri všetkej tej nekritickej podpore probiotík v neodborných médiach sa často zabúda uviezť, že probiotiká majú celý rad rizík a akné môžu aj zhoršiť.

Niektorí ľudia totiž popri akné trpia aj syndrómom bakteriálneho prerastania čreva (ďalej len SIBO), čo znamená bakteriálne premnoženie v tenkom čreve. Tento syndróm následne spôsobuje mnohé problémy, medzi ktoré patrí aj akné.

Tieto baktérie, ktoré v tenkom čreve rastú mimo kontroly, sú často práve probiotické baktérie (medzi nimi aj Lactobacillus) a v takom prípade probiotiká skutočne neprinášajú zlepšenie, iba problémy.

Vzťah medzi trávením a akné existuje

Nechápme sa zle. To, že v tomto príspevku nefandím probiotikám, ako lieku na akne neznamená, že medzi zažívaním a zdravou pokožkou neexistuje spojitosť. Existuje, iba tvrdím že nemožno povedať, že práve probiotiká tento problém dokážu liečiť.

Dermatológovia John H. Stokes a Donald M. Pillsbury prišli už v 30. rokoch minulého storočia s hypotézou, že „teoretické a praktické zváženie gastrointestinálneho mechanizmu na spôsoby, ktorými je koža ovplyvňovaná emocionálnymi a nervovými stavmi.“ U svojích pacientov si všimli, že stres a úzkostné stavy zhoršovali ich akné a skrz anekdoty a vlastný výskum prišli k hypotéze, že stres má nepriaznivý vplyv na zdravie naších čriev, ktorý potom môže viezť ku kožným problémom.

Syndróm deravého čreva a endotoxémia

Stres, zlá strava a používanie určitých liekov môžu ovplyvniť typ baktérií žijúcich v čreve. Niektoré lieky a voľba životného štýlu zvyšujú počet škodlivých baktérií, ktoré sa nachádzajú v čreve.

Škodlivé baktérie obsahujú látky známe ako lipopolysacharidy (LPS). LPS sú toxické látky, ktoré spôsobujú zápal a sú spojené s mnohými chronickými ochoreniami. Vo veľkých dávkach môžu LPS viesť k toxickému šoku.

Baktérie poškodzujú črevnú stenu, čo umožňuje molekulám LPS prejsť. Inými slovami, črevo sa stáva „deravým“. Po uvedení do obehu spôsobujú zápaly a bunkové poškodenie.

Z medicínskeho hľadiska sa to nazýva endotoxémia – otravou zvnútra.

Doteraz dve štúdie testovali pacientov s akné na príznaky presakujúceho čreva. Jeden ukázal, že 66% pacientov s akné bolo pozitívných a druhá štúdia zistila, že 65% pacientov s akné je pozitívnych. To je pozoruhodné, keď si myslíte, že žiadny z ľudí s jasnou pokožkou nebol pozitívny.

Bakteriálna nerovnováha je príznakom akné, nie jeho príčinou

Bakteriálna nerovnováha zvyčajne nie je hlavnou príčinou črevných problémov; skôr je to príznak iných problémov. Niektoré z týchto príčin sú:

  • Stres
  • Syndróm bakteriálneho prerastania čreva (SIBO). Tenké črevo je relatívne sterilné, ale za určitých podmienok môžu baktérie migrovať z hrubého čreva. Tieto baktérie s vami súťažia o živiny a môžu spôsobiť problémy ďalej po tráviacej dráhe. Ľudia so syndrómom SIBO majú často aj syndróm presakujúceho čreva.
  • Podráždenie zažívania, ako je glutén
  • Neznášanlivosť FODMAP je často spojená so SIBO. FODMAP sú slabo absorbované cukry a uhľovodíky s krátkym reťazcom. Pretože sú zle absorbované, baktérie ich môžu kvasiť a spôsobiť tráviace ťažkosti, nadúvanie a zápchu. Neznášanlivosť FODMAP môže podporiť rast škodlivých baktérií v čreve.
  • Nízka žalúdočná kyselina, často faktorom pri SIBO
  • Používanie liekov, ako sú antibiotiká, antacidá a lieky proti bolesti

Je pravdepodobné, že užívanie probiotík dočasne zmierňuje príznaky, ale je nepravdepodobné, že problém vyriešia – ako ukazujú štúdie na ľuďoch so syndrómom podráždeného čreva.

A to je dôvod, prečo neodporúčam probiotiká. Ide o jednoduchú a zvyčajne neefektívnu odpoveď na zložitý problém.

Lepší spôsob, ako sa zbaviť problémov so žažívaním a akné

Riešenie zažívania a akékoľvek kožné problémy s ním súvisiace často vyžadujú oveľa viac ako hltanie probiotík. Komplexný program, ako je ten, ktorý je načrtnutý v programe Clear for Life, musí riešiť ako bakteriálnu nerovnováhu, tak hlbšie príčiny, ktoré ju spôsobili.

Často to vyžaduje:

  • Zmeniť jedálniček – Obmedziť príjem potravín s vysokým obsahom gluténu a fermentovateľných sacharidov.
  • Užívanie antimikrobiálnych látok (bylinných, alebo farmaceutických) na urýchlenie usmrtenia prebytočných baktérií.
  • Doplnky, ktoré podporujú tráviaci systém a zabraňujú opakovaniu problému. Tieto môžu zahŕňať betain HCL a bylinky, ktoré stimulujú tenké črevo.
  • Podpora základných baktérií v črevách s vhodnou výživovou voľbou a doplnkami, napríklad konzumáciou potravín s odolným škrobom a užívaním živice z akácie.

Takto sa zbavím črevných problémov a akné s nimi spojeným.

Nehovorím, že probiotiká nemôžu v tejto veci zohrávať úlohu, ale pravdepodobne budú skôr malým pomocníkom než vedúcou hviezdou.