Pred menštruáciou sú ženy najviac náchylné na tvorbu akné, než v inej fáze menštruačného cyklu.

Zhrnutie článku

Počas celého menštruačného cyklu ženy sa hladiny hormónov výrazne menia, čo má za následok výskyt akné, predovšetkým 7 až 10 dní pred menštruáciou. Toto nepríjemné premenštruačné akné sprevádza počas života mnoho žien, no účinná liečba môže pomôcť udržať akné pod kontrolou. Pri liečbe predmenštruačného akné môže pomôcť aj užívanie antikoncepčných tabletiek, ktoré regulujú kolísanie hormónov. Antikoncepčné tabletky však majú vedľajšie účinky a mali by ste ich začať užívať len ako posledné riešenie.

Akné a menštruačný cyklus ženy

Menštruačný cyklus ženy výrazne ovplyvňuje tvorbu akné. Mnoho žien sa stretne s predmenštruačným akné približne 7 až 10 dní pred začiatkom menštruácie. Akonáhle sa telo presunie do menštruačnej fázy, tvorba akné sa zastaví a akné sa pomaly vytráca. Tieto zmeny spôsobuje kolísanie hladiny hormónov v tele ženy, počas celého menštruačného cyklu.

Ktoré hladiny hormónov sa menia počas menštruačného cyklu žien? Každý z nasledujúcich hormónov hrá nejakú úlohu pri tvorbe akné:

Estrogén

Hladiny estrogénu znižujú tvorbu akné. Tento hormón znižuje množstvo kožného mazu, ktoré telo produkuje. Môže tiež znížiť produkciu androgénov (mužské hormóny, ktoré sú v rozdielnom množstve prítomné u mužov, aj u žien), čo tiež zvyčajne vedie k zníženiu tvorby akné. Estrogény majú protizápalové vlastnosti a keďže akné je zápalové ochorenie, znamená to, že estrogény môžu rapídne zlepšiť stav akné.

Androgén

Hladiny androgénov podporujú tvorbu akné. Vyššie hladiny androgénov zvyšujú produkciu kožného mazu a majú tendenciu viesť k tvorbe akné.

Progesterón

Vedci si stále nie sú úplne istí, ako dokáže progesterón ovplyvniť tvorbu akné. Tento hormón môže byť zodpovedný za kolísanie tvorby kožného mazu, počas menštruačného cyklu, dôkazy však nie sú jednoznačné.

Prečo sa akné objavuje v predmenštruačnom období?

Hlavným dôvodom, prečo sa akné objavuje v predmenštruačnom období, je kolísanie hladín hormónov v tele ženy. Rôzne štúdie sa zamerali na to, akú úlohu hrajú hormóny pri tvorbe akné, počas menštruačného cyklu ženy.

Štúdia Clinical Biochemistry

Táto štúdia zistila, že keď boli hladiny estrogénu v krvi nízke a hladiny progesterónu boli vysoké, vtedy sa na tvári objavilo akné. Štúdia sa podrobne nevenovala menštruačnému cyklu, ale skúmala vzťah medzi hladinami hormónov a akné. Autori štúdie zistili, že:

  • Keďže estrogény znižujú tvorbu kožného mazu a pravdepodobne znižujú hladiny androgénu, nízke hladiny estrogénu v krvi s veľkou pravdepodobnosťou prispievajú k tvorbe akné.
  • Estrogény môžu mať protizápalové účinky a keďže je akné primárne zápalové ochorenie, nižšie hladiny estrogénu môžu prispieť k tvorbe akné.
  • Doposiaľ nie je jasné, či a aké účinky má hladina progesterónu na tvorbu akné.

Ďalším dôvodom, prečo sa akné vyskytuje v predmenštruačnom období môže byť fakt, že v tom období sa v póroch zachytáva viac kožného mazu, ktorý následne spôsobí tvorbu akné.

Časopis Lancet

Podľa štúdie publikovanej v časopise Lancet, póry boli najmenšie medzi 15. a 20. dňom menštruačného cyklu. Menšie póry spôsobujú, že sa kožný maz zasekne v mazovej žľaze a upcháva póry. Póry zanesené kožným mazom sú jednou z hlavných príčin tvorby akné. Autori štúdie zistili, že ženy mali najhoršie akné v 22. deň menštruačného cyklu, len niekoľko dní po tom, čo sa póry zmenšili.

Akné je u žien najhoršie počas predmenštruačného obdobia. Je vedecky potvrdené, že akné je v predmenštruačnom období horšie, ako v priebehu, alebo po menštruácií, čo potvrdili aj niektoré štúdie.

Journal of the European Academy of Dermatology and Venerology (JEADV)

V štúdii z roku 2001, v časopise Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology, 3394 francúzskych žien vyplnilo dotazník o ich akné. Táto štúdia zistila, že až 78% žien priznalo, že majú predmenštruačné akné.

Journal of the American Academy od Dermatology (JAAD)

V ďalšej štúdii, v časopise Journal of the American Dermatology Academy, sa uskutočnili rozhovory s 400 americkými ženami, ktoré mali akné. Táto štúdia zistila, že 44% žien počas svojho života malo predmenštruačné akné.

Archives of Dermatology

Štúdia z roku 2004, publikovaná v časopise Archives of Dermatology, spočívala v skúmaní akné u dospelých žien, počas dvoch menštruačných období. Táto štúdia zistila, že u 63% žien sa počet zapálených vyrážok zvýšil o 25% počas menštruačnej fázy. Autori štúdie dospeli k záveru: „Domnievame sa, že naše pozorovanie potvrdilo výsledky získané pomocou dotazníkov. Potvrdilo sa, že významný počet dospelých žien má predmenštruačné akné.“

Journal of Investigative Dermatology

Štúdia študentov stredných škôl z roku 2009, publikovaná v časopise Journal of Investigative Dermatology, zistila, že akné je počas predmenštruačného obdobia horšie a výraznejšie. Záverom je zistenie, že predmenštruačná fáza u dospievajúcich žien bola pozitívne spojená s vážnosťou akné.

Z týchto štúdií je zrejme, že predmenštruačné akné je u žien bežné.

Čo môžete urobiť?

Správna lokálna liečba akné je zvyčajne dostatočne účinná, aby ste počas predmenštruačného obdobia dokázali udržať akné pod kontrolou. Lokálna liečba má veľmi málo vedľajších účinkov, zvyčajne sa však žiadne vedľajšie účinky neprejavia.

Lekár vám môže predpísať aj antikoncepčné tabletky, ktoré pomáhajú zmierniť hormonálne výkyvy. Kombinovaná perorálna antikoncepcia obsahuje kombináciu syntetického estrogénu a syntetického progesterónu. Určité formy syntetického progesterónu, najmä cyproterónacetát, dienogest, či chlórmadinón, sú schopné potlačiť androgény. Avšak výskum ukázal, že všetky antikoncepčné tabletky sú účinné pri liečbe akné, takže pokiaľ ide o predmenštruačné akné, neexistuje žiadna antikoncepčná tabletka, ktorá by bola lepšia ako ostatné.

Aj keď sú perorálne antikoncepčné tabletky účinné pri liečbe akné (v priemere asi o 66%), majú mnoho vedľajších účinkov. Skôr než začnete užívať antikoncepčné tabletky, porozprávajte sa so svojim lekárom a uistite sa, že tento druh hormonálnej liečby je pre vás vhodný.