Akné vyvolané menopauzou je zriedkavé, ale nie je vylúčené.

Zhrnutie

Aj keď tento stav nie je veľmi častý, hormonálne zmeny, ku ktorým dochádza počas menopauzy, môžu mať za následok vznik akné. Zatiaľ čo akné sa vekom zlepšuje a postupne akné úplne zmizne, kolísanie hladín hormónov v krvi, počas menopauzy, môže opäť vyvolať akné, alebo zhoršiť existujúce akné.

Po menopauze je vznik akné veľmi zriedkavý a ak sa akné aj napriek tomu vyskytne na vašej pleti, je dôležité konzultovať to so svojim lekárom.

Poznámka: Ak ste po menopauze a na tvári sa vám objavuje stále nové akné, ktoré sa postupne zhoršuje, bezodkladne navštívte svojho ošetrujúceho lekára. Akné, ktoré sa objavuje po menopauze môže byť symptóm iného ochorenia, ako je nádorové ochorenie, alebo reakcia na lieky.

Zatiaľ čo sa akné najčastejšie vyskytuje u mladých žien a dospievajúcich dievčat, môže sa vyskytnúť aj u starších žien, vrátane žien, ktoré prechádzajú menopauzou. Koža je mimoriadne citlivá na výkyvy hormónov, takže niektoré hormonálne zmeny, ku ktorým dochádza v počiatočnom štádiu menopauzy, môžu v niektorých prípadoch viesť k tvorbe akné.

S pribúdajúcim vekom ženy, množstvo akné ubúda. Inými slovami, zatiaľ čo sa akné počas menopauzy môže objaviť, je to mimoriadne zriedkavý jav. Tento graf ukazuje, ako sa s pribúdajúcim vekom znižuje množstvo akné. Je jasne viditeľné, že možné riziko vzniku akné klesá aj počas menopauzy. Môžete si všimnúť, že množstvo akné sa u žien znižuje od obdobia po puberte a klesá až po obdobie pred menopauzou. Po menopauze, kedy sa môže počas krátkeho obdobia objaviť na vašej trávi akné, sa už akné s najväčšou pravdepodobnosťou na vašej pleti neobjaví nikdy.

Akné počas menopauzy

Koža obsahuje receptory pre estrogény a androgény (ženské a mužské hormóny), ktoré sú v rôznom množstve prítomné u oboch pohlaví. Hormonálne receptory sa nachádzajú na bunkách kože, vlasových folikulových bunkách a na bunkách kožných mazových žliaz.

Počas menopauzy dochádza k zvýšeniu hladiny hormónov, ktoré sa nazývajú folikulostimulačné hormóny (FSH). Tento hormón môže stimulovať vaječníky, aby zvýšili produkciu androgénov, čo môže stimulovať tvorbu kožného mazu.

Akné po menopauze

Ženy po menopauze by nemali mať žiadne skúsenosti s tvorbou akné. Ak sa napriek tomu po menopauze na vašej tvári vyskytne akné, mali by ste bezodkladne navštíviť svojho ošetrujúceho lekára. Akné po menopauze môže byť symptómom pre ochorenie, ako je napríklad nádor.

Postmenopauzálne akné môže byť aj reakcia na lieky, ktoré zvyšujú hladiny androgénu v krvi. Tu je niekoľko informácií z vedeckej literatúry o tvorbe akné po menopauze, ktoré je spôsobené liekmi:

Medzinárodný žurnál dermatológie

Správa z roku 2009 v Medzinárodnom denníku dermatológie opisuje 65-ročnú ženu, ktorú trápilo postmenopauzálne akné, ktoré sa objavilo na tvári a krku. Toto akné bolo spôsobené liekmi na spanie, ktoré obsahovali aj mužské a ženské hormóny, androgén a estrogén. Akonáhle táto žena prestala užívať lieky na spanie, po niekoľkých mesiacoch akné bez akejkoľvek liečby úplne zmizlo.

Časopis o plodnosti a sterilite

Po menopauze niektoré ženy podstúpia liečbu testosterónom (mužský hormón). Článok z roku 2009 v Časopise o plodnosti a sterilite ukázal, že tvorba akné je vedľajším účinkom liečby testosterónom, najmä u žien po menopauze. Autori článku dospeli k záveru, že hlavnými nežiadúcimi účinkami sú pri tejto liečbe nadmerný rast vlasov a ochlpenia a tvorba akné.

Časopis klinickej endokrinológie a metabolizmu

Prehľad z roku 2014 v Časopise klinickej endokrinológie a metabolizmu, ktorý zahŕňal 35 kontrolovaných štúdií, zhrnul výhody a nevýhody liečby testosterónom u žien po menopauze. Autori zistili, že kombinovanie takejto liečby s hormonálnou substitučnou liečbou zvýšilo riziko vzniku akné. Dospeli k záveru, že liečba žien po menopauze, pomocou hormónu testosterón, je spojená zo zvýšeným rizikom tvorby akné.

Záver

Je možné, že u žien, ktoré prechádzajú menopauzou, sa objaví akné, ale je to veľmi málo pravdepodobné. Ak počas menopauzy dôjde k vzniku akné, nemusíte sa znepokojovať, akné samo zmizne v priebehu krátkeho času. Avšak, ak sa akné na vašej tvári objaví aj po menopauze, môže to byť znamenie, že máte nejaký zdravotný problém, alebo ide o vedľajšie účinky niektorých liekov. V týchto prípadoch bezodkladne navštívte svojho ošetrujúceho lekára.