Ľad, tekutý dusík, alebo suchý ľad, by mohol pomôcť pri liečbe akné, pretože chlad má silné protizápalové vlastnosti.

Zhrnutie článku

Kryoterapia je moderná alternatívna liečebná metóda, ktorá je založená na princípe pôsobenia nízkej teploty na pokožku. Je to liečebná metóda, ktorá sa používa na liečbu rôznych chorôb, vrátane akné. Ľad môže pomôcť zvládnuť bolesť, zápal a zmierňuje opuch.

Pri liečbe chladom je možné využiť lokálnu liečbu. Vložte jednu kocku ľadu do plastového vrecúška a jemne ju prikladajte k vzniknutej vyrážke, ľad nechajte na pokožke pôsobiť 5 minút. Aby ste zastavili, či spomalili rast vyrážky, tento postup opakujte dvakrát denne.

Kryoterapia

Dermatológovia často pri liečbe akné využívajú liečbu chladom, zvanú kryoterapia. Táto liečba spočíva v aplikácií suchého ľadu, alebo kvapalného dusíka, na miesta postihnuté akné. Lekári používajú túto metódu aj pri liečbe iných ochorení, ako je napríklad rakovina. Je známe, že chlad je všeobecne skvelým pomocníkom pri rôznych zraneniach. Ak ste si niekedy vyvrtli členok, určite viete, že ľad môže pomôcť aj pri zraneniach mäkkých tkanív.

Poďme sa pozrieť na vedecký pohľad, ktorý podporuje tvrdenie, že chlad je skvelý pomocník v medicíne. Pozrieme sa aj na to, ako môžete použiť ľad vo váš prospech, ak vás trápi nepríjemné akné.

Veda

Lekári odporúčajú aplikáciu ľadových obkladov, najmä na základe klinických skúseností. Vedecké štúdie zatiaľ podrobne neskúmali, či liečba chladom je, alebo nie je účinná pri liečbe akné, skúsenosti lekárov však hovoria jasne. V časopise Emergency Medicine Journal sú uvedené výsledky štúdie, ktorá sa uskutočnila v roku 2008 a zaoberala sa pôsobením chladu na liečbu akné.

Lekár, ktorý viedol túto štúdiu poskytol časopisu rozhovor: „Nedávny prieskum talianskej medicíny preukázal, že 73% pacientov s akné pravidelne, alebo často využíva kryoterapiu na liečbu akné a pozorujú jej priaznivé účinky. Len 7% pacientov s akné potvrdilo, že nikdy nevyužívajú liečbu chladom. Medzi najčastejšie citované dôvody, prečo sa pacienti rozhodli využívať účinky kryoterapie patrili dobré skúsenosti s touto procedúrou (47%) a zdravý rozum (27%). Len 17% ľudí sa opieralo o vedecké poznatky spojené s touto liečbou.

Inými slovami, lekári používajú túto metódu liečby najmä na základe dobrej skúsenosti pacientov.

Ako kryoterapia pomáha pri liečbe mäkkých tkanív?

Vedci vykonali niekoľko vedeckých štúdií, aby preskúmali vplyv chladu na poškodené svaly, väzivá a šľachy v mäkkých tkanivách. Na základe toho, čo sa z týchto štúdií dozvieme, môžeme vyvodiť záver, ako môže byť chlad užitočný pri liečbe akné. Z niekoľkých existujúcich vedeckých štúdií, ktoré skúmajú vplyv ľadu, alebo chladiaceho roztoku na liečbu zranení mäkkých tkanív, niektoré štúdie podporujú tvrdenie, že kryoterapia je účinná liečba akné.

Ďalšie štúdie sú nedostatočne dôveryhodné, alebo nezistili žiaden prínos kryoterapie pri liečbe akné. Pamätajte si však, že lekári naďalej používajú a odporúčajú kryoterapiu na liečbu akné, pretože vidia pozitívne výsledky liečby na svojich pacientoch. Táto reálna skúsenosť môže byť niekedy spoľahlivejšia ako výsledky štúdie. Avšak, aby sme boli dôkladní, pozrime sa na výsledky štúdií, ktoré skúmali vplyv kryoterapie na liečbu zranení mäkkých tkanív.

American Journal of Sports Medicine

Podľa štúdie z roku 2006, publikovanej v časopise American Journal of Sports Medicine, liečba svalového poškodenia u potkanov, s použitím chladiaceho roztoku, znížila zápal, opuch a poškodenie tkaniva. Chladiaci roztok bol v tomto konkrétnom prípade slaný roztok, ktorý mal teplotu 8 stupňov Celzia. Roztok sa aplikoval na pokožku, v oblasti poškodeného svalu, nepretržite po dobu 6 hodín.

Journal of Periodontology

Niekoľko štúdií z roku 2007, ktoré boli publikované v časopise Journal of Periodontology naznačilo, že aplikácia ľadu na poranené miesta spomaľuje bunkový metabolizmus a znižuje prietok krvi, zmierňuje opuch a bolesť, čo v konečnom dôsledku vedie k rýchlejšiemu zotaveniu.

Emergency Medicine Journal

V roku 2008 bol v časopise Emergency Medicine Journal publikovaný článok, ktorý hodnotil niekoľko štúdií, ktoré boli vykonané na ľuďoch i na zvieratách. Článok zistil niekoľko protichodných výsledkov:

  • Z dvoch klinických štúdií, jedna štúdia preukázala pozitívny účinok pri použití chladiaceho gélu a druhá štúdia zistila, že účinok chladiaceho gélu nie je pri liečbe významný.
  • Štyri štúdie na zvieratách potvrdili, že mierne zachladenie postihnutého miesta znižuje opuch, ale nadmerné a dlhodobé pôsobenie chladu je škodlivé.
  • Jedna štúdia potvrdila, že ľad môže urýchliť dobu liečenia, zatiaľ čo iná štúdia toto tvrdenie poprela.
  • Zo všetkých preskúmaných vedeckých štúdií, len jedna klinická štúdia, ktorá pozorovala 74 pacientov preukázala, že chlad znižuje bolesť a opuch. Štúdie na zvieratách preukazujú, že chlad znižuje opuch, ale zatiaľ nie je známe, či pomáha k rýchlejšiemu zotaveniu.

Z toho, čo môžeme posúdiť na základe dostupných údajov o poraneniach mäkkých tkanív, sa môže zdať, že chlad pôsobí priaznivo, najmä ak sa používa správnym spôsobom.

Kryoterapia a liečba akné

Momentálne existuje len jedna dôveryhodná vedecká štúdia o tom, ako zníženie teploty pokožky dokáže pomôcť pri liečbe akné. Chlad v skutočnosti pomáha redukovať množstvo kožného oleja, a tým znižuje množstvo akné.

Journal of Investigative Dermatology

Štúdia z roku 2015, ktorá bola publikovaná v časopise Journal of Investigative Dermatology, skúmala aplikovanie extrémneho chladu na pokožku myší a ľudí, aby zistila, či kryoterapia dokáže pomôcť liečiť akné. Ošetrenie prebiehalo tak, že odborníci schladili malú oblasť pokožky na -10 stupňov Celzia počas 20 minút, alebo na -15 stupňov Celzia po dobu 10 minút. Táto štúdia zistila, že liečba chladom znižuje tvorbu kožného mazu, čo znižuje tvorbu akné. Vedci poznamenali, že u ľudí, ktorí podstúpili ochladenie pokožky na -10 stupňov Celzia, po dobu 20 minút, zaznamenali zníženie produkcie kožného mazu až o 20%.

Je nemožné ochladiť pokožku na také nízke teploty doma, len s pomocou ľadu, čo je na jednej strane dobre, lebo neodborné ochladenie pokožky by mohlo spôsobiť dlhodobé sčervenanie a poškodenie pokožky. Táto štúdia potvrdila, že chlad môže pomôcť znižovať tvorbu kožného mazu, čo by mohlo výrazne pomôcť pri liečbe akné.

Kryoterapia

Lekári často používajú pri liečbe akné chlad, v podobe procedúry nazývanej kryoterapia. Kryoterapia využíva extrémny chlad, v podobe kvapalného dusíka, alebo suchého ľadu, na zmrazenie akné. Ošetrenie jedného miesta touto procedúrou trvá len niekoľko sekúnd. Týmto spôsobom sa zničia poškodené bunky v léziách akné, ktoré spôsobujú začervenanie, či zápal a podporuje rýchle hojenie. Kryoterapia je účinná liečba akné, mimoriadne priaznivo pôsobí aj na liečbu uzlín a cýst a niekedy sa využíva aj na liečbu jaziev po akné.

Australasian Journal of Dermatology

V štúdií z roku 1999, ktorá bola publikovaná v časopise Australasian Journal of Dermatology sa zistilo, že pri použití kryoterapie je ideálny čas pôsobenia chladu 2 až 5 sekúnd, pri liečbe bežného akné. Pri liečbe cystického akné je potrebný čas pôsobenia 5 až 10 sekúnd.

Bolo by mimoriadne nebezpečné aplikovať kvapalný dusík, alebo suchý ľad doma. Keďže lekári bežne využívajú tento postup na liečbu akné a vidia priaznivé výsledky, nie je žiadny problém požiadať svojho dermatológa o vykonanie tejto procedúry.

Pomáha ľad pri liečbe akné?

Ako ste si mohli všimnúť, veda hovorí jasne o tom, že chlad je veľmi prospešný pri liečbe mäkkých tkanív. Z obmedzeného množstva dôkazov môžeme vidieť, že pôsobenie chladu môže pomôcť aj pri liečbe akné. Tieto tvrdenia, spolu s úspešným využívaním kryoterapie v dermatologických ordináciách, vedie k záveru, že chlad v podobe ľadových kociek môže pomôcť pri liečbe akné.

Chlad spôsobuje niekoľko fyziologických zmien, ktoré vedú k zníženiu:

  • opuchu
  • zápalu
  • bolesti
  • prietoku krvi
  • metabolickej rýchlosti

Všetky tieto fyziologické zmeny môžu byť užitočné pri liečbe akné.

Ako aplikovať ľad na akné?

Lokálna liečba akné

Táto metóda funguje najlepšie, keď si všimnete, že sa vyrážka ešte len začne tvoriť. Ľad však môže pomôcť zvládnuť bolesť a zápal aj pri už vytvorenej vyrážke. Jednu kocku ľadu vložte do plastového vrecúška a opatrne kocku ľadu držte priloženú v oblasti vyrážky. Ideálne je použiť túto metódu po dobu 5 minút, najmenej dvakrát denne. Možno vás to prekvapí ako rýchlo táto metóda funguje, najmä vtedy, ak je vyrážka v počiatočnom štádiu.

Liečba väčšej plochy

Tento spôsob liečby môžete využívať každodenne. Naplňte polystyrénový pohár vodou a dajte ho zmraziť. Po zmrazení tekutiny odstráňte polystyrénový pohár a veľmi jemne presúvajte ľad po celej tvári, po dobu 5 až 10 minút. Nezabudnite túto činnosť vykonávať veľmi opatrne, pretože akékoľvek fyzické podráždenie môže ešte viac zhoršiť akné. Túto procedúru môžete absolvovať aj dvakrát denne, ak je to možné. Viditeľné výsledky však zaznamenáte aj v prípade, že ľad na tvár aplikujete len raz denne.

Poznámka: Ak vás trápi akné, mali by ste sa vyhnúť nadmernému umývaniu pokožky. Nikdy by ste si tvár nemali umývať viac ako dvakrát denne. Nakoľko pri tejto procedúre ošetrujete ľadom celú tvár, naplánujte si túto procedúru pred ranným a večerným umývaním tváre.