Peroxid vodíka je lacný dezinfekčný prostriedok, ktorý nájdeme takmer v každej domácnosti. Je známy svojími antebakteriálnymi účinkami, čo je jeden z dôvodov, prečo mnohí ľudia predpokladajú, že by im mohol pomôcť v boji s ich akné. Je to však pravda?
Čo hovorí veda
V teórii by mal peroxid vodíka na akné fungovať tak, že vďaka svojím antibakteriálnym účinkom pomôže zabiť baktérie na koži a vysuší prebytočný kožný maz.
Z chemického hľadiska je peroxid vodíka oxidačným činidlom, čo znamená, že dokáže zabíjať živé bunky, ako sú napríklad baktérie procesom zvaným oxidačný stres.
Problém však spočíva v tom, že peroxid vodíka si nevyberá a popri „zlých“ baktériách má tendenciu vyzabíjať všetko – napríklad aj na pokožke prítomné fibroblasty, ktoré zohrávajú kľúčovú pri hojení pokožky. To je problém, pretože pri oslabenej schopnosti vašej pokožky hojiť sa zbytočne zvyšujete riziko, že sa vám na pokožke objavia jazvy po akné.
Nedávno publikovaná štúdia v časopise Journal of Trauma zistila, že peroxid vodíka preukázateľne znižuje schopnosť fibroblastov hojiť rany na pokožke.
Ďalšia štúdia publikovaná v časopise The international journal of tissue repair and regeneration zistila, že peroxid vodíka narúša hojivé procesy na pokožke, čo u sledovaných pacientov viedlo k vyššiej miere tvorby jaziev.
Asi najzaujímavejšie objavenie priniesla štúdia publikovaná v International Journal of Dermatology. Tá zistila, že pacienti, ktorým telo tvorilo príliš veľa peroxidu vodíka mali vyššiu náchylnosť na zapálené akné. Akonáhle bol sledovaným pacientom podaný liek schopný produkciu peroxidu vodíka v tele obmedziť, v ich léziach akné došlo k viditeľnému zníženiu zápalu.
Vedľajšie účinky
Najčastejším vedľajším účinkom peroxidu vodíka je podráždenie pokožky v miestach, na ktoré ho nanesiete.
Vyššia koncentrácia peroxidu vodíka vám môže spôsobiť popáleniny a pľuzgiere.
Vo forme spreja pri streknutí do otvorenej rany dokáže peroxid vodíka vytvárať kyslíkové bubliny, ktoré môžu viesť zablokovaní prietoku krvi a k embólii, čo môže byť smrteľné.
Lepšie alternatívy pri liečbe akné
Ako už vieme, peroxid vodíka nemá žiadne preukázateľne pozitívne účinky pri liečbe akné a naproti tomu existuje až priveľa dôkazov o jeho škodlivosti. Pre jeho schopnosť zabíjať fibroblasty na pokožke zťažuje hojenie pokožky, čo môže viesť k vzniku jaziev po akné. Doporučujeme preto, aby ste s peroxidom vodíka neexperimentovali a nepoužívali ho ako liek na akné.
Pri liečbe akné doporučujeme:
- Nevytláčajte si vyrážky prstami – Hrozí tak, že si do vyrážky zanesiete infekciu a stav vašeho akné sa zhorší. Ak si akné chcete vytlačiť, použite radšej dezinfikovanú pinzetu na akné, alebo vakuovy čistič pórov.
- Kúpte si vhodný prostriedok na ošetrenie aknóznej pleti – za nás doporučujeme hlavne prípravky s obsahom kyseliny salicylovej, ktorá dokáže uvoľniť upchaté póry a účinne čistí pleť od prebytočnej odumretej kože.