Opaľovacie krémy pri akné

Na trhu existuje veľké množstvo opaľovacích prípravkov. Niektoré sú vhodné aj pre pokožku náchylnú na tvorbu akné, nie je to však pravidlo. Odborníci sa zhodujú, že výber ochranného faktora (SPF) je veľmi dôležitý. Pri opaľovaní by ste nemali používať SPF, ktorý je menší ako 15. Rovnako dôležitá je aj správna aplikácia opaľovacieho krému. Na tvár stačí použiť 1 čajovú lyžičku opaľovacieho krému, na celé telo však aplikujte minimálne 1 polievkovú lyžicu krému. Opaľovací krém by sa mal aplikovať minimálne každé 2 hodiny, alebo po kontakte s vodou.

[optin-monster-shortcode id=“qzbgtwew0akayusilwba“]

Aj keď opaľovacie krémy obmedzujú schopnosť tela produkovať vitamín D a môžu produkovať voľné radikály, ktoré reagujú s opaľovacími prípravkami, väčšina odborníkov sa zhoduje, že výhody aplikácie opaľovacieho prípravku prevažujú nad rizikami.

Pri pravidelnom opaľovaní sa môže stav vašej pleti výrazne zlepšiť. Ľudia so svetlejšou pokožkou by sa mali opaľovať desať až dvadsať minút denne, ľudia s tmavšou pokožkou 20-30 minút denne. Nadmerné vystavenie pokožky slnku naopak pokožku poškodí. Ak je vaša pokožka náchylná na tvorbu akné, podráždenie pokožky vplyvom slnečného žiarenia môže viesť k zhoršeniu prejavov akné. Zhoršenie prejavov akné vplyvom slnka je badateľné najmä počas letných mesiacov, kedy našu pokožku častejšie vystavuje nadmernému opaľovaniu. Stručne povedané, nebojte sa slnka, ale snažte sa nespáliť.

Dobré opaľovacie prípravky môžu pomôcť predchádzať spáleniu pokožky, ale nájsť bezpečný opaľovací krém, ktorý vašu pokožku skutočne ochráni, môže byť náročné. Prinášame vám niekoľko informácií, ktoré vám pomôžu vybrať múdro

Fyzikálne vs. chemické opaľovacie prípravky

Existujú dva typy opaľovacích krémov, fyzikálne a chemické.

Fyzikálne opaľovacie prípravky

Fyzikálne opaľovacie prípravky odrážajú a blokujú slnečné lúče. Existujú dva základné prvky, z ktorých sa skladajú tieto opaľovacie prípravky- oxid zinočnatý a oxid titaničitý. Oxid zinočnatý je jemnejší a ponúka vynikajúcu ochranu pred slnkom. Fyzikálne opaľovacie krémy majú tendenciu upchať póry, no chránia pokožku neustále, bez ohľadu na to, ako dlho ste na slnku. Avšak tieto opaľovacie prípravky vysušujú pokožku a vzhľadom k tomu, že sú vyrobené z oxidu zinočnatého a oxidu titaničitého, väčšina krémov zanechá pokožku neprirodzene bledú.

Chemické opaľovacie krémy

Chemické krémy, na rozdiel od fyzikálnych opaľovacích krémov, absorbujú slnečné lúče. Na trhu je veľké množstvo chemických prípravkov, ktoré chránia pokožku pred slnečným žiarením. Nie všetky chemické krémy sú pre pleť s akné bezpečné. Niektoré chemické prípravky, na ochranu proti slnečnému žiareniu, sú úplne bezpečné pre pokožku náchylnú na akné, zatiaľ čo iné prípravky nie sú vhodné pre ľudí s náchylnosťou na vznik akné. Chemické opaľovacie krémy sú účinné počas 2 hodín slnečného žiarenia a majú tendenciu byť zvlhčujúce.

SPF (faktor ochrany proti slnečnému žiareniu)

Číslo SPF na opaľovacích krémoch označuje blokovanie UVB lúčov. Čím vyššie číslo SPF, tým dlhšie môžete zostať na slnku bez toho, aby ste sa spálili. Ak zvyčajne môžete zotrvať na slnku 30 minút bez toho, aby ste sa spálili, SPF 2 vám umožní zostať na slnku 60 minút bez toho, aby došlo k spáleniu pokožky. SPF 3 vám umožní zostať na slnku po dobu 90 minút, SPF 4 na 2 hodiny a tak ďalej. Opaľovací krém s SPF 15 by vás mal ochrániť až na 7,5 hodiny.

Ďalším spôsobom, ako sa pozrieť na číslo SPF, je množstvo UVB lúčov, ktoré sú zablokované. SPF 2 blokuje približne 50% UVB lúčov, SPF 15 blokuje 93% lúčov a SPF 30 blokuje 97% lúčov. Väčšina lekárov odporúča opaľovací krém s ochranným faktorom 15 a viac. Žiadny opaľovací krém neposkytuje 100% ochranu pred slnečnými lúčmi, čím je však číslo vyššie, tým je viac pravdepodobné, že produkt bude zanechávať mastný filter, alebo bude pokožku vysušovať.

Ako správne používať opaľovacie krémy?

Koľko?

Ak chcete získať čo najvyššiu ochranu, musíte použiť primerané množstvo opaľovacieho krému. Na tvár stačí použiť 1 čajovú lyžičku opaľovacieho prípravku, na celé telo zvyčajne postačí 1 polievková lyžica krému. Väčšina ľudí používa oveľa menej opaľovacieho krému, než by mali, čím sa znižuje účinnosť opaľovacieho krému až o 75 %. Krém aplikujte nasledovne- odmerajte si správne množstvo opaľovacieho prípravku a veľmi jemne ho votrite do pokožky, aby ste zabránili podráždeniu pokožky.

Kedy?

Ak používate fyzikálne opaľovacie prípravky, ktoré obsahujú oxid zinočnatý, alebo oxid titaničitý, môžete ho aplikovať bezprostredne pred vystavením slnku. Fyzikálne opaľovacie prípravky začnú chrániť pokožku ihneď po aplikácii. Chemické opaľovacie krémy naneste na pokožku minimálne 15 minút pred vystavením slnku, len tak poskytnú maximálnu ochranu.

Ako často?

Fyzikálne opaľovacie prípravky je potrebné opätovne aplikovať iba vtedy, ak sa namočíte, inak vás ochránia celý deň. Chemické opaľovacie prípravky by ste mali opätovne aplikovať každé 2 hodiny.

Odolnosť voči vode

Opaľovacie prípravky, ktoré sú odolné voči vode obsahujú špeciálne zložky, ktoré na pokožke vytvárajú ochrannú vrstvu, čím odpudzujú vodu. Výrobky odolné voči vode môžu nadmerne dráždiť pokožku náchylnú na akné. Je to spôsobené najmä tým, že krémy odolné voči vode sú špeciálne vyvinuté tak, aby sa ťažko umývali, takže pri odstraňovaní krému z pokožky dochádza k zbytočnému podráždeniu pokožky.

Odporúčané použitie opaľovacieho krému

V dlani dôkladne zmiešajte 1/4 čajovej lyžičky opaľovacieho krému Neutrogena Clear Face SPF 30 s vašim obľúbeným hydratačným krémom a jemne naneste na pokožku. Pre extra hydratáciu môžete primiešať aj 5-6 kvapiek jojobového oleja.

Nevýhody

Používanie opaľovacieho krému zníži schopnosť vášho tela produkovať vitamín D až o 95 %. Vitamín D je základnou zložkou ľudského tela, no napriek tomu väčšina ľudí ho má nedostatok. Slnko nie je náš nepriateľ. Primeranú hladinu vitamínu D nám poskytne už 10-20 minút priameho slnečného žiarenia denne pre ľudí so svetlou pleťou a 20-30 minút slnečného žiarenia pre ľudí s tmavšou pleťou.

Opaľovací krém uvoľňuje do pokožky voľné radikály, výhody opaľovacích krémov však značne prevažujú nad rizikami.