Olivový olej na akné

Akné sa tvorí, keď sa kožný maz dostáva na povrch pokožky a vytvára už známe vyrážky, ktoré nie sú tým najkrajším prvkom na našej tvári. Asi každý z nás by sa ich najradšej zbavil. Existuje veľké množstvo ľudí, ktorí prisahajú, že majú pozitívne skúsenosti s používaním liekov, ktoré sa aplikujú na pokožku a sú založené na báze olivového oleja. Môžete nájsť veľké množstvo receptov po celom internete zaoberajúce sa prípravkami z olivového oleja.

[optin-monster-shortcode id=“qzbgtwew0akayusilwba“]

Ak sa pozrieme na základný princíp tejto metódy, tak by sme mohli povedať, že funguje podobne ako rozpúšťadlo. Po nanesení prípravku z oleja sa na pokožke začne rozkladať podkožný maz a hnis, ktorý sa vytvoril vplyvom podráždenia a nečistotami pôsobiacimi na pokožku.

Olivový olej je jeden z najviac odporúčaných olejov pre využitie olejovej metódy odstraňovania akné. Je to z dôvodu, že olivový olej obsahuje vysoké množstvo vitamínov a antioxidantov.

Je táto metóda založená na pravde? Mali by ste si aplikovať olivový olej na pokožku? Čítajte ďalej a dozviete sa viac.

Ako to funguje liečba olivovým olejom?

Akné sa objavuje, keď sa vaše póry  začínajú plniť podkožným mazom a odumretými bunkami. Práve tohto neželaného efektu sa chceme zbaviť olejovou metódou.

Najdôležitejšie pri tejto metóde je, že nechcete zbaviť vašu pokožku mazu úplne. A to z dôvodu, že by to malo opačný účinok a ešte výraznejšie by to podporilo jeho tvorbu.

Ako liečiť akné olivovým olejom

Zástancovia tejto metódy odporúčajú používanie olivového oleja pre všetky typy pleti vďaka jeho vysokému množstvu vitamínov a antioxidantov, ktoré obsahuje.

Ak chcete vyskúšať túto metódu s olivovým olejom a dať jej šancu, princíp je veľmi jednoduchý

  • Pripravte si váš olivový olej v čistej forme alebo zmiešaný s ďalším olejom na základe predom určenej receptúry, môžete použiť aj zakúpené značkové už namiešané olejové prostriedky.
  • Dajte si olej do dlane a pomocou rúk ho aplikujte/naneste na pokožku tváre.
  • Niekoľko minútovým masírovaním sa vstrebe olej do pokožky.
  • Po dobu jednej minúty ho nechajte pôsobiť na pokožku.
  • Namočte uterák do horúcej vody tak aby nebol príliš horúci pre pokožku ale mal dostatočnú teplotu na odstránenie oleja.
  • Prikryte si pokožku tváre uterákom a ponechajte ho tam po dobu 15 sekúnd.
  • Pomaly stierajte olej z vašej tváre.
  • Opakujte kým úplne neočistíte pokožku od oleja.

Aby táto metóda fungovala opakujete ju pravidelne, nie však viac krát ako raz denne. Po jednom až dvoch týždňoch uvidíte výsledky.

Čistenie pleti dvoj-etapovým spôsobom

Jedným zo spôsobov je aj čistenie pleti v dvoch etapách nazývané ako dvojité čistenie. V prvej fáze sa  vyžaduje umytie vašej tváre použitím olivového oleja a druhý krát bežnými prostriedkami, zakúpenými v drogérií.

Zástancovia tejto metódy vravia, že tento spôsob zaistí dôkladnejšie odstránenie podkožného mazu, zvyšku make-upu a aj očistenie od bežných nečistôt a potu, ktoré sa tvoria počas celého dňa na pokožke.

Výskum

Kým metóda čistenia olejom môže zniesť vedecky podložená, je len veľmi málo vedeckých dôkazov, že funguje. Neboli vykonávané žiadna veľké klinické testy a výskumy, ktoré by dokazovali účinky vplyvu používania u ľudí.

Na druhej strane, olivový olej bol používaný na pleť po stáročia. Bol malý počet štúdií na zvieratách a ľuďoch, ktorý by skúmal pozitívne účinky olivového oleja a jeho časti po aplikovaní na pleť, no výsledky sú zmiešané.

Jedna štúdia zistila, že látka v olivovom oleji, nazývaná kyselina olejová je pre ľudí s ekzémom, kožným ochorením nazývaným Atopická dermatitída mierne dráždivá. Atopická dermatitída je kožné ochorenie, ktoré postihuje približne 3,5% populácie.

Olivový olej sa tiež preukázal, že v istých prípadoch môže podporovať baktérie, ktoré môžu byť jeden z faktorov spôsobujúcich akné.

V roku 2012 testovala štúdia vplyv olivového oleja na pokožku u zúčastnených dobrovoľníkov. Po piatich týždňoch aplikovania dvoch kvapiek oleja na pokožku, výskumníci prišli na to, že povrch pokožky bol oslabený a preukázalo sa mierne podráždenie.

Malá štúdia 28 univerzitných študentov ukázala, že čistenie pleti olejom, bolo veľmi prospešné pre ľudí so suchým typom pokožky.

Výsledky týchto štúdií, nepodporujú používanie olivového oleja na pleť, avšak táto metóda nebola plne testovaná, a tak je ťažké z nej vyvodzovať nejaké závery.

Štúdium akné jeho vznik a spôsoby liečby sú momentálne veľkou výzvou pre výskumníkov a klinické štúdie a to z dôvodu, že je mnoho faktorov, ktoré sú príčinou tvorby akné a v mladom veku, trpí akné veľké množstvo ľudí.

Zhrnutie

Používanie olivového oleju na pleť je bezpečné, avšak ako pri väčšine produktov je možné, že ako vedľajší účinok môže spôsobiť príznaky spojené s alergiou.

Pred použitím odkonzultujte použitie olejovej metódy s vaším dermatológom, vzhľadom na to že existuje potenciálne riziko pre podráždenie a upchatie pórov.

Mali by ste tiež vykonať skúšobný test na menšej časti vašej pleti, pred aplikovaním na celú pokožku tváre. Naneste menšie množstvo oleja napríklad na miesto v oblasti ramena, kde sa nachádza akné a ak nedôjde k podráždeniu pokožky do 24 hodín, jeho aplikovanie na pleť by malo byť bezpečné.

Buďte vysoko opatrný pri odstraňovaní olivového oleja horúcou vodou. Je tam riziko spálenia pokožky. Pred čistením overte teplotu vody.

Použitie olivového oleja môže pre niektorých ľudí pozitívne pôsobiť na pokožku no nemusí to byť však vo všetkých prípadoch.