Novorodenecké akné
Koža novorodeniatka je veľmi citlivá, čo sa rýchlo prejaví prepuknutím dermatologického ochorenia. Našťastie, vo väčšine prípadov nejde o závažný stav. Novorodenecké akné sa môže objaviť hneď po narodení alebo rozvinúť počas prvých dní, týždňov až mesiacov života.
[optin-monster-shortcode id=“qzbgtwew0akayusilwba“]
Príčiny vzniku
Vyrážky u novorodencov vyvolať jeden z nasledujúcich dôvodov:
- Neonatálne akné: Ružové drobné pupienky vznikajú, keď je pokožka bábätka vystavená vplyvu matkiných hormónov. Väčšinou sa nevyžaduje žiadna liečba, vyrážky samovoľne ustúpia po niekoľkých týždňoch až mesiacoch.
- Erythema toxum: Bežne vyskytujúce sa kožné ochorenie, ktoré spôsobuje akné u novonarodených detí. Vyrážky vyzerajú ako mierne vypuklé červené škvrny s nepravidelným tvarom. V strede sa môže nachádzať biela alebo žltá bodka. Príčina tejto choroby nie je známa, no vyrážky po pár dňoch až týždňoch zmiznú samé aj bez liečby.
- Mílie: Ide o biele bodky na nose a tvári a sú spôsobené upchatím kožných mazových žliaz. Tieto žľazy sa u bábätka po niekoľkých dňoch až týždňoch zväčšia a otvoria. Maz tak môže voľne opustiť kožný pór.Vtedy dôjde k vymiznutiu bielych kopčekov.
- Nevus simplex: Prechodné červenkavé fľaky či škvrny objavujúce sa zozadu na krku alebo medzi očami. Ide o „hniezda“ drobných ciev a kapilár, ktoré sa väčšinou vytratia do niekoľkých týždňov. V ojedinelých prípadoch môže byť takáto škvna doživotne viditeľná.
- Seboroická dermatitída: Postihuje pokožku na temene hlavy, na ktorej sa objavia mastné žltasté šupiny. Môže sa rozšíriť aj do iných častí tváre, za uši, na krk či do podpazušia. Pôvod tohto ochorenia je iba čiastočne známy a dáva sa do súvisu s nadprodukciou kožného mazu v dôsledku pôsobenia materských hormónov na dojča.
- Ekzém: Vyznačuje sa červenými svrbivými fľakmi najčastejšie na hrudi, rukách, lakťoch, tvári a pod kolenami. Spôsobuje ho suchá citlivá pokožka a niekedy aj alergia.
Príznaky
Novorodenecké (neonatálne) akné sa vyznačuje hrubšími alebo červenými vyrážkami hlavne na lícach, čele a brade. Niekedy sú prítomné aj biele pupienky. Akné sa zvykne prejaviť v druhom až štvrtom týždni od narodenia a okrem samotných vyrážok ho nesprevádzajú ďalšie symptómy.
Pri ekzéme a seboroickej dermatitíde ochorenie doprevádza aj svrbenie. V koži totiž dochádza k zápalu.
Akné a iné vyrážky si zvyčajne nevyžadujú liečbu a časom samovoľne zmiznú.
[optin-monster-shortcode id=“qzbgtwew0akayusilwba“]
Lekársku pomoc by ste mali okamžite vyhľadať, ak sa k akné pridajú aj tieto príznaky:
- Horúčka
- Tekutinou naplnené pľuzgiere, najmä ak je tekutina nepriehľadná a žltastá (mohlo by ísť o bakteriálnu infekciu alebo herpes)
- Drobné červené až fialové bodky na tele (takzvaná petechia) môžu byť zapríčinené vážnou vírusovou, alebo bakteriálnou infekciou
Liečba akné u novorodencov
Ako už bolo spomenuté, v drvivej väčšine novorodeneckých vyrážok sa nevyžaduje žiadna liečba a kvalita pokožky sa samovoľne upraví. Vo vážnejších prípadoch môže pediater alebo dermatológ odporučiť krémy s protizápalovým a upokojujúcim účinkom (hlavne v prípade ekzému).
Upozorňujeme tiež, že štandardné spôsoby liečby, ako napr. náš 3-krokový liečebný balíček, sú určene výhradne pre adolescentov a dospelých. Novorodencom žiadnu lokálnu liečbu neaplikujte a v prípade, že vyrážky neodchádzajú, kontaktujte váho pediatra, ktorý môže navrhnúť ďalší postup.
Prevencia
Príčiny vzniku bežných novorodeneckých vyrážok nie sú celkom preskúmané. Väčšinou sa ich vznik spája s materskými hormónami, ktoré dieťa príjma v matkinom mlieku. Avšak sú isté opatrenia, ktorými možno minimalizovať šance podráždenia detskej pokožky.
Samozrejmosťou by malo byť používanie hypoalergénnych, neparfémovaných prípravkov špeciálne určených pre bábätká. Detské oblečenie perte v šetrnom pracom prášku, aby ste zabránili vzniku kontaktnej dermatitídy. Vhodné je používať ekologický alebo bio prášok či aviváž, ktoré neobsahujú dráždivé chemické látky.