Najlepšie bylinky na akné
Akné je spôsobené upchatými pórmi a baktériami, pričom tieto príčiny je pomerne ťažké odstrániť. Voľne dostupné liečivá, ale aj lieky na predpis nemusia vždy fungovať, navyše sú veľmi často sprevádzané neželanými vedľajšími účinkami, najmä v prípade antibiotík. Ak teda tradičná liečba nezabrala, prípadne preferujete prírodnejšie formy liečby, možno budú pre vás bylinky tou správnou cestou.
Bylinné liečivá sa využívali v boji proti akné a na iné kožné problémy dávno pred tým, než existovali súčasné moderné prípravky a lieky. Hoci veda dostatočne tieto prírodné liečivá neskúma, pretože sa sústredí na súčasné možnosti liečby (ktorým je neúrekom), dôkazy hovoria jasnou rečou – bylinky fungujú.
[optin-monster-shortcode id=“qzbgtwew0akayusilwba“]
Navyše, bylinná liečba vykazuje podstatne menej vedľajších účinkov ako moderné prípravky. Mnohé bylinky majú antibakteriálne, anti-zápalové a antiseptické vlastnosti. Tieto vlastnosti vám môžu pomôcť zredukovať množstvo baktérií spôsobujúcich akné, rovnako zredukovať zápalovosť a vyliečiť existujúce problémy.
Pozor: Iba bylinky vaše akné nevyliečia
Ako hlbšie rozoberieme v tomto článku, bylinky na akné vašej pleti výrazne pomôžu, avšak samé o sebe vašu pokožku úplne nevyliečia.
Doporučená liečba akné
Všetko čo potrebujete k vyliečeniu ľahkých a stredne ťažkých foriem akné, je vyčistiť vašu pleť od nečistôt, odupchať zanesené póry a následne ich hĺbkovo vyčistiť a zbaviť ich prípadného zápalu a baktérií.
V praxi to dokážete s pomocou nášho 3-krokového liečebného balíčka, obsahujúceho všetko potrebné pre kompletné vyčistenie a vyliečenie pleti.
Liečebný balíček obsahuje:
- Čistiaci gél s obsahom čajovníkového oleja, pomocou ktorého vašu pleť vyčistíte od nečistôt a odumretej kože a pripravíte ju na samotnú liečbu
- Liečebný krém s obsahom kyseliny salicylovej, ktorá vďaka silným exfoliačným účinkom dokáže preniknúť hlboko pod kožu, kde hĺbkovo vyčistí póry od špiny a prebytočného mazu. Kyselina salicylová má tiež silné protizápalové a antibakteriálne účinky, vďaka čomu napadnuté póry nie len čistí, ale skutočne lieči.
- Hydratačný krém s obsahom konopného oleja a extraktu z koreňa lišajníka, ktorý vašu pleť po skončení liečby hydratuje a obnoví tak jej pružnosť a zdravý vzhľad. Navyše, nami zvolený hydratačný krém je nekomedogénny (neupcháva póry), takže návratu vyrážok sa skutočne nemusíte obávať.
Aké bylinky na akné sú najlepšie?
V tejto časti sa pozrieme na 5 byliniek, ktorých účinky v liečbe akné boli preukázané vedou.
Rumanček kamilkový
Známy aj ako harmanček alebo kamilka. Táto rastlinka má antioxidačné, anti-zápalové a antibakteriálne vlastnosti.
Anti-zápalová vlastnosť rumančeka spočíva v tom, že blokuje uvoľňovanie histamínu. Tým, že blokuje tento dôležitý krok vo vzniku zápalového typu akné, chráni pokožku.
Dokonca je až tak účinný, že jeho aplikácia na pokožku má porovnateľný účinok s 1% hydrokortizónovou masťou pri redukcii zápalovosti pokožky.
Rovnako boli mnohými štúdiami preukázané aj antioxidačné a antimikrobiálne účinky rumančeku.
Rumanček sa v tradičnej čínskej medicíne využíval celé stáročia a to v rôznych kultúrach, vrátane Egypta či Grécka. Dodnes je veľmi populárnou bylinkou v boji s podráždením hrdlom, chrípkou, nespavosťou, kolikou, psoriázou, ekzémom, syndrómom podráždeného čreva a samozrejme akné.
Čaj z rumančeka nechajte luhovať v horúcej vode 10 až 15 minút, pričom čaj pri luhovaní zakryte, aby z neho nevyprchali prospešné oleje. Ideálne je po vyluhovaní ešte kvety rumančeka v hrnčeku stlačiť, čím uvoľníte ešte viac aktívnych látok. Pre ešte lepší efekt je vhodné rumančekový čaj doplniť o med a citrónovú šťavu, čo sú potraviny, ktoré sú v boji proti akné taktiež účinné.
Okrem toho môžete čaj aplikovať aj priamo na pokožku. Pleť tak hĺbkovo vyčistíte a zbavíte ju látok, ktoré spôsobujú podráždenie. Studené sáčky s rumančekovým čajom zase môžete pritlačiť priamo na bolestivé vyrážky, čím potlačíte svrbenie a začervenanie.
Mätový čaj
Mäta je trvácna bylinka so zúbkovými listami a špicatými kvetmi, ktorá je známa najmä pre svoju typickú, sviežu a veľmi príjemnú arómu. Často sa využíva v bylinných preparátoch, ale tiež v mydlách, zubných pastách a celkovo kozmetike.
Mäta je populárna aj ako liečivo najmä vďaka oleju zvanému karvón, ktorý je zodpovedný práve za onu charakteristikú vôňu a chuť. Tejto olej a čaj z mäty sú hojne využívané najmä v boji proti bolesti žalúdka a plynatosti.
Mnohé štúdie tiež dokázali, že mäta má antioxidačné a antomykotické vlastnosti, navyše redukuje aktivitu androgénov v našom tele – znižuje množstvo voľného testosterónu, ktorý cirkuluje v našom krvnom obehu, kým množstvo celkového testosterónu (a jeho derivátov) zostáva nezmenené.
No a samozrejme mäta má svoj význam aj v boji proti akné. Antioxidačný efekt čaju pomáha chrániť pleť pred oxidatívnym poškodením, čím zabraňuje vzniku akné. Dokonca natoľko, že viaceré štúdie preukázali efekt mäty ako porovnateľný s mnohými známymi oxidantmi. Tento antioxidačný efekt sa tiež prejavuje tým, že mäta zabraňuje upchávaniu pórov a bráni baktériam v ďalšom raste.
Druhý efekt na akné má mäta práve cez spomínaný anti-androgénny efekt. Tým, že redukuje voľný testosterón, pomáha vyrovnať hladinu hormónov, pričom práve hormonálna nerovnováha je častou príčinou problémov s akné, najmä u žien. Zároveň tým, že neovplyvňuje množstvo celkového testosterónu nemá také vedľajšie účinky, ako lieky určené špecificky na redukciu hormónov.
Mätovému čaju by ste sa však mali vyhnúť počas tehotenstva a kojenia. Medzi ďalšie účinné látky zeleného čaju patria antioxidanty, tokoferoly (vitamín E), kyselina askorbová (vitamín C), karotenoidy (vitamín A) a selén. Ďalšie minerály nachádzajúce sa v zelenom čaji sú mangán, zinok a chróm.
Zelený čaj
Zelený čaj pochádza z Číny, no dnes je jeho foriem obrovské množstvo po celom svete. Zelený čaj je typický vysokým obsahom flavonoidov, ktoré sa v listoch čaju zachovávajú minimálnou oxidáciou listov počas spracovania.
Zelený čaj tiež obsahuje polyfenoly, vrátane veľmi populárneho antioxidantu EGCG. Medzi ďalšie účinné látky zeleného čaju patria antioxidanty, tokoferoly (vitamín E), kyselina askorbová (vitamín C), karotenoidy (vitamín A) a selén. Ďalšie minerály nachádzajúce sa v zelenom čaji sú mangán, zinok a chróm.
Zelený čaj je tiež známy tým, že znižuje riziko srdcových ochorení znížením hladiny cholesterolu (pomáha spáliť tuk), jeho antimikrobiálne vlastnosti ho robia užitočným ako zložku zubnej hygieny, posilňuje imunitný systém a pomáha aj pri neurologických poruchách v rámci neurodegeneratívnych ochorení.
Samozrejme tým, že existuje obrovské množstvo zelených čajov, sa líši aj ich kvalita.
A čo zelený čaj a akné? Hlavným prínosom zeleného čaju pri liečbe akné sú jeho antioxidačné účinky.
Zelený čaj obsahuje množstvo antioxidantov vrátane EGCG, karotenoidov, tokoferolov, kyseliny askorbovej a selénu. Tieto antioxidanty podporujú zdravie pokožky tým, že chránia pleť pred oxidačným poškodením voľnými radikálmi.
Okrem antioxidačných vlastností sú vitamíny a provitamíny obsiahnuté v zelenom čaji zodpovedné za celý rad biologických procesov, ktoré môžu pomôcť korigovať niektoré z hlavných príčin akné – napr. zápaly alebo hormonálnu nerovnováhu.
Napokon, zelený čaj obsahuje aj zinok. Zinok je známe antimikrobiálne činidlo používané na liečbu akné.
Zelený čaj sa ukázal byť účinný aj pri aplikovaní priamo na pokožku. V jednej štúdií aplikovali vedci 2% zelený čaj na pokožku 30 dobrovoľníkov, dvakrát denne po dobu 6 týždňov. Akné sa u sledovaných zredukovalo v priemere o viac ako 50%.
Iná štúdia dokonca zistila, že lokálna liečba zeleným čajom vykazuje rovnaký účinok ako 4% benzoylperoxid, čo je jedna z najpopulárnejších zložiek liekov proti akné, hoci najmä v zahraničí.
Olej z čajovníka
Olej z čajovníka je rastlinný produkt, ktorý je aj na Slovensku v boji proti akné, kožným poraneniam a kožným problémom veľmi populárny. Má antiseptické a anti-zápalové vlastnosti, vďaka čomu pomáha redukovať množstvo akné na pokožke.
V tejto štúdii z roku 1990 porovnalí účinok gélu s 5% olejom z čajovníka, v porovnaní s krémom s obsahom 5% benzoylperoxidu. Obe preparáty výrazne zredukovali množstvo zapálených aj nezapálenych vyrážok z akné, len s tým rozdielom, že oleju z čajovníka to síce trvalo dlhšie, no na druhú stranu neviedol k takým vedľajším efektom ako benzoylperoxid – napr. vysušovanie pokožky, svrbenie, podráždenie a začervenanie.
Repík lekársky
Repík je taktiež dlhé roky používaný v tradičnej medicíne a vďaka svojim anti-zápalovým vlastnostiam je vhodný aj na liečbu akné. Užíva sa ako čaj, alebo aj lokálnou aplikáciou na pleť. Stačí zaliať repík horúcou vodou a následne pomocou tampónov jemne aplikovať na pleť a a odvarom ju prečistiť.
Vedľajšie účinky byliniek
Možné vedľajšie účinky spojené s bylinnými prípravkami na akné zahŕňajú alergickú reakciu a podráždenie pokožky. Ak sa po aplikácii byliniek na postihnuté miesto objaví zápal, podráždenie, svrbenie alebo začervenanie, okamžite prestaňte danú bylinku používať a prekonzultujte svoj problém s lekárom.
Problematický môže byť aj olej z čajovníka, ktorý v určitých prípadoch môže spôsobiť vyrážky. Ak teda máte citlivú pokožku, odporúčam vám obzrieť sa po inom riešení.
Rovnako by bylinky na liečbu akné nemali používať tehotné ženy, dojčiace ženy a deti, teda minimálne nie pod odborným dohľadom lekára.
Mnoho byliniek je vo veľkom množstve toxických, preto sú vhodnejšie pre použitie priamo na pokožku. Olej z čajovníka je vyslovene jedovatý, preto si dávajte pozor pri aplikácii v okolí úst.