Vyrážky nie sú spôsobené nečistotami. Masturbácia a sex nemajú vplyv na akné. Slnko je prínosné, ale len do určitej miery. Ani perfektná strava nevylieči akné. Akné nie je len záležitosť tínedžerov. Vytlačiť si vyrážku sám je v poriadku, pokiaľ je to urobené správne. Baktérie na povrchu pokožky nie sú príčinou akné. Dermatológovia sa len výnimočne špecializujú na akné.

Hoci nám reklamy tvrdia opak, póry nie sú blokované nečistotami zvonku.

Príčinou upchatia póru sú jeho steny, ktoré sa jednoducho zomknú.

Faktom je, že časté umývanie tváre póry iba irituje a následné pretretie tváre uterákom efekt ešte umocní. Najlepšie je umývať si tvár veľmi opatrne rukami a nie viac ako dvakrát denne.

Tento mýtus vznikol v 17. storočí a mal odradiť mladých ľudí, aby sa vyhýbali predmanželskému sexu a masturbácií.

Nie je nijak vedecky podložený a je to úplný nezmysel, ktorý však z nejakého dôvodu prežil dodnes.

10-20 minút na slnko pre ľudí s bledšou pokožkou a 20-30 minút pre ľudí s tmavšou pokožkou, to môže byť pre váš boj s akné veľmi prínosné. Viac slnka ale môže pleť poškodiť, čo vedie k podráždeniu a toto podráždenie následne vedie k akné. Ak sa vám zrazu vyhodili vyrážky, spomeňte si, či ste sa náhodou pred dvoma týždňami nespálili.

Nie že by to nebola pravda, len potrebujeme ďalší výskum. Vieme, že v minulosti akné neexistovalo a spájame si to s tým, že títo ľudia nejedli spracované potraviny. To však nemusí automaticky znamenať akúkoľvek súvislosť. Či existuje stravovanie, ktoré reálne pomôže v boji s akné? Možno áno, ale doposiaľ sme na to neprišli.

Nezabúdajte však, že akákoľvek diéta v krátkodobom merítku funguje, spôsobí rýchlu stratu váhy a hormóny zareagujú. To môže viesť k úbytku akné. No situácia sa rýchlo vráti do normálu a s ňou aj akné.


Neviem, na základe čoho zvnikol mýtus, že akné je záležitosť tínedžerov, keď až 50% mužov a 25% žien trpí akné.

Dobrou správou je, že liečba je úplne identická ako pri tínedžeroch.

Ak sa zaujímate o akné, väčšina zdrojov vám povie, že vyrážky by ste si nemali vytláčať.

Z časti je to pravda, vyrážky, ktoré nie sú pripravené a nemajú biely alebo žltý stred, by ste mali nechať tak, inak môžte vyrážku podstatne zhoršiť, čo môže viesť až k zjazveniu.

Tie s bielym a žltým stredom môžte ale pokojne vytlačiť, musíte to však urobiť správne. Správne vytlačenie vyrážky potom spustí proces liečenia.

Sú to baktérie v póroch, ktoré spôsobujú tvorbu akné, nie tie na povrchu pokožky. Baktérie na pokožke akné nespôsobujú.

Vašej tváre by ste sa však aj napriek tomu dotýkať nemali, pretože môžete pokožku iritovať a to k akné vedie.

Aj keď za dermatológom chodia ľudia zvyčajne kvôli akné, neznamená to, že dermatológ je na akné špecialista.

Pravdou je, že len veľmi málo dermatológov sa na túto oblasť vyslovene sústredí. Ak sa niekto chce stať dermatológom, potrebuje široké znalosti o najrôznejších kožných ochoreniach a akné je len jednou z nich.

Ak vás teda trápi akné, v menej agresívnych prípadoch si buďte sami sebe advokátom a vyskúšajte dostupnú liečbu. Okrem iného aj preto, že od dermatológa zrejme odídete s predpísanými liekmi, ktoré dokážu narobiť viac škody než úžitku.