Črevné akné

Vedeli ste, že je to už viac ako 87 rokov od doby, kedy špičkoví dermatológovia H. Stokes a Donald M. Pillsbury podrobne opísali spojenie medzi problémami s tráviacim traktom a kožnými problémami ako je akné?

V ich štúdii prišli s hypotézou, že emočný stres vedie k problémom s črevnou mikroflórou, k zvýšenej črevnej permabilite a zvýšenému riziku vzniku zápalov.

Navyše, prišli s jednoduchým riešením – užívať probiotikum Lactobacillus acidophilus, ktoré dokáže odstrániť problémy s črevnou mikroflórou. U pacientov v tejto štúdii to viedlo k viditeľnému zlepšeniu stavu pokožky. Navyše, tento výsledok bol od publikácie štúdie potvrdený mnohými ďalšími výskumami a metaštúdiami.

Ako liečiť črevné akné?

Ako sme spomenuli vyššie, v prípade podozrenia na črevné akné radíme užívať probiotoká Lactobacillus acidophilus.

Upozorňujeme však, že samotné probiotiká váš problém s akné úplne nevyriešia a aj v tomto prípade je nutná pravidelná starostlivosť a čistenie pleti.

Pre najlepšie výsledky preto odporúčame probiotiká používať v kombinácii s lokálnou liečbou pomocou 3-krokového liečebného systému, ktorý obsahuje všetky potrebné produkty a účinné látky pre kompletné vyčistenie pleti od akné.

Zápalové akné

V prípade zápalového akné sú hlavným problémom voľné radikály – veľmi malé, reaktívne častice, ktoré dokážu atakovať dôležité štruktúry nášho organizmu, poškodiť ich a úplne vyradiť z funkcie.

V ideálnom prípade by vaše telo malo mať dostatočné množstvo antioxidantov, ktoré chránia bunkové štruktúry pred poškodením voľnými radikálmi.

Ak je však voľných radikálov príliš veľa, preťažený antioxidačný systém pokožku nedokáže adekvátne chrániť pred vonkajšími vplyvmi ako slnečne žiarenie, či znečistený vzduch, čo vedie k vzniku kožných problémov. Upozorňujem, že toto nie je žiadna pseudoveda, ale fakt dokázaný vedeckým výskumom.

Klinická štúdia publikovaná v British Journal of Dermatology preukázala, že oxidatívne poškodenie skvalénu (zložka kožného oleja) je spúšťačom vzniku akné na pokožke. Ďalšie štúdie preukázali, že príjem lokálne aplikovaných antioxidantov vedie k výraznej redukcii akné.

Ako liečiť zápalové akné?

Najdôležitejšie je začať používať kvalitné krémy proti akné, ktoré by v prípade zápalového akné mali obsahovať:

 • Skvalén, ktorý dokáže obnoviť správnu skvalénovú vrstvu na pokožke.
 • Antioxidanty, ako sú extrakt koreňa pískavice, senkovka grécka, kyselina salicylová, či konopný olej – tie totiž dokážu bojovať s volnými radikálmi priamo na pokožke – na mieste, kde to vo vašom prípade potrebujete najviac.

Pre ešte lepšie výsledky môžete začať užívať orálne antioxidanty a probiotiká – doplnky výživy s preukázanými výsledkami v liečbe zápalu.

Hormonálne akné

Hormonálne akné patrí medzi tie najznámejšie typy akné. Hlavným problémom sú v tomto prípade hormóny, ktoré stimulujú rast kožných buniek a nadprodukciu kožného mazu (sebum), čo vedie k upchávaniu pórov a vzniku akné.

Hormonálne akné sa najčastejšie týka dospelých žien, ale nie je nezvyčajné, ak ho dostanú aj muži.

Ako liečiť hormonálne akné?

V prvom rade dbajte na správnu starostlivosť o pleť pomocou vhodných krémov proti akné, ktoré by v prípade hormonálneho akné mali byť:

 • Bez parabénov – keďže tieto často používané prísady v kozmetike majú negatívny vplyv na hormonálnu sústavu a môžu akné ešte viac zhoršiť.
 • S obsahom čajovníkového oleja – ktorý reguluje správne množstvo kožného mazu a zabraňuje jeho nadprodukcii.
 • S obsahom kyseliny salicylovej –preukázateľne pomáha v liečbe hormonálneho akné.

Starostlivosť o pleť však nie je všetko a pri hormonálnom akné je dôležité dbať aj na stravu, aby ste dostali pod kontrolu vašu citlivosť na inzulín.

Prečo inzulín?

Napriek všeobecnému presvedčeniu, že za hormonálne akné môže nadprodukcia mužských hormónov – androgénov, klinické testy nepreukázali abnormálne hladiny testosterónu a iných androgénov u pacientov s akné.

Vysoká hladina androgénov hormonálne akné samozrejme sprevádza, avšak za ich produkciu je v skutočnosti zodpovedný práve inzulín.

Štúdia publikovaná v Journal of the Cardiometabolic Syndrome sa na tento problém pozreala a zistila, že existuje spojenie medzi inzulínovou rezistenciou a vysokou hladinou androgénov u žien. Podľa tejto štúdie bolo práve vysoké množstvo inzulínu v krvi to, čo zapríčinilo inzulínovu necitlivosť a následnú nadprodukciu androgénov vedúcich k vzniku hormonálneho akné.

Pre vyliečenie hormonálneho akné, napriek všeobecnému presvedčeniu, nemusíte užívať antikoncepciu – výskum ukázal, že k výraznej redukcii lézií akné možno dospieť aj zvýšením citlivosti na inzulín.

A ako dosiahnúť vyššiu citlivosť na inzulín? Keďže inzulín sa vypúšťa pri konzumácii potravín s vysokým obsahom cukru a vysokým glykemickým indexom, odporúčame začať dávať pozor na stravu a konzumovať potraviny s nízkym GI a nízkym obsahom cukru.

Akné zo stresu

Stresové akné z dôvodu absencie iných, ako anekdotických dôkazov pokladala veda iba za mýtus, avšak vďaka nedávnym výskumom na stredných a vysokých školách už vieme, že akné zo stresu skutočne existuje.

Štúdia z roku 2003 publikovaná v žurnáli Archives of Dermatology zistila, že študenti Standfordskej univerzity sa vyhadzovali počas skúškového obdobia (stresujúce obdobie) výrazne viac, ako počas letných prázdnin (nestresujúce obdobie).

Nepoznáme síce ešte konkrétne biologické funkcie, ktoré sa za akné zo stresu skrývajú, avšak vieme, že z nejakého dôvodu zvýšený stres aktivuje produkciu kožného mazu (sebum), ktorý zapríčiňuje upchávanie pórov vlasových folikul a následnú tvorbu akné.

A čo je horšie, akné zo stresu je mnoho krát začarovaný kruh – vidíme, že máme akné, čoho následkom sa necítime dobre a zvýši sa nám hladina stresových hormónov, čo zasa vedie k ďalšiemu vzniku akné.

Ako liečiť akné zo stresu?

Ak sa vám robí akné zo stresu, stres môže za jeho zhoršenie, avšak nie za akné samotné a Diazepam, alebo iné lieky proti stresu, vás akné nezbavia. Vo vašom prípade potrebujete hlavne kvalitné prípravky na čistenie pleti, ktoré by mali obsahovať:

 • Čajovníkový olej – dokáže odstrániť prebytočný kožný maz a regulovať jeho tvorbu.
 • Kyselinu salicylovú – dokáže hĺbkovo vyčistiť póry od nečistôt a vylieči prípadný vznikajúci zápal, alebo baktérie hromadiace sa v napadnutých póroch.

Neschopnosť zbaviť sa akné je veľa krát zapríčinená nekvalitnými prípravkami na pleť a ak začnete používať skutočne kvalitný liečebný systém, vášho akné sa konečne zbavíte, čo nevyhnutne povedie aj k lepšiemu pocitu zo seba a menej stresu všeobecne.

Ak však stres pretrváva, spravíte dobre, ak sa ho začnete učiť zvládať. Pomôcť vám môže napríklad pravidelná meditácia, ktorá preukázane zmenšuje amygdalu (časť mozgu zodpovedná za stres).

Ak samotná meditácia nestačí, môžete skúsiť návštevu psychológa, ktorý vám môže pomôcť odhaliť príčiny vášho trápenia a navrhnúť, ako postupovať, aby ste sa cítili lepšie.

Akné z podráždenia

Čokoľvek, čo sa šúcha, opiera, alebo iným spôsobom prichádza do kontaktu s vašou pokožkou, môže viesť k vzniku akné z podráždenia. Je to natoľko známy fakt, že preň veda našla samostatné pomenovanie – acne mechanica.

Podráždeniu pleti sa nedá nikdy úplne vyhnúť, avšak snažiť sa pochopiť, čo vašu pleť dráždiť, a snažiť sa tieto spúšťače dráždenia čo najviac obmedziť vám pomôže zredukovať akné a konečne získať čistú pleť.

Ako liečiť akné z podráždenia?

Aj v prípade akné z podráždenia je nutná pravidelna starostlivosť o pomocou krémov proti akné. Keďže však máte citlivú pleť, musíte si dávať pozor na nekvalitnú kozmetiku.

 • Vyhnite sa prípravkom s bez parfumov a farbív, ktoré iba zbytočne dráždia pokožku
 • Používajte krémy s vyrovnaným pH 5.5, ktoré rešpektuje citlivosť vašej pleti
 • Namiesto peelingu dajte prednosť BHA kyselinám, ako kyselina salicylová

Dajte si tiež pozor na to, aké látky prichádzajú do kontaktu s vaším telom. Vaše tričká a spodné prádlo by mali byť z 100% bavlny. V prípade posteľného prádla kupujte a používajte iba také, ktoré má číslo priadze aspoň 300.

Pozor si dajte aj pri praní. Lacné a nekvalitné pracie prostriedky dokážu z vášho oblečenia či posteľnej bielizne spraviť doslova šmirgľový papier. Pracie prášky určené pre deti sú k vášmu oblečeniu omnoho šetrnejšie.

Infekčné akné

Niekedy to, čo pokladáme za akné ani nie je akné, ale plesňová infekcia zvaná pityrosporum folliculitis, alebo inak malassezia folliculitis – typ plesne, ktorá sa vizuálne ponáša na lézie akné, avšak akné to nie je.

Ako liečiť infekčný/plesňový typ akné?

Aj v prípade infekčného akné je prvoradá pravidelná starostlivosť o pleť pomocou vhodnej kozmetiky proti akné. Dobrý prípravok na plesňové a infekčné typy akné by mal obsahovať:

 • Síru – vďaka antibakteriálnym a antifungálnym vlastnostiam dokáže účinne bojovať s plesňovým akné
 • Čajovníkový olej – dokáže zahubiť široké spektrum patogénov na pokožke
 • V prípade, že sa pleseň dostala pod povrch pórov, vyhľadajte prípravok s obsahom kyseliny salicylovej – účinnej látky, ktorá vďaka silným exfoliačným účinkom dokáže vyčistiť nie len povrchové, ale aj podkožné akné.

Nezabúdajte ani na hygienu a umývajte sa po každej fyzickej aktivite, keďže plesne veľmi rady konzumujú práve látky, ktoré obsahuje náš pot.

Čo ak lokálna liečba nestačí?

V prípade vážnych prípadov sa pleseň dostane tak hlboko pod povrch pokožky, že samotná lokálna liečba už nestačí, keďže nedokáže preniknúť tak hlboko pod povrch pokožky. Hlavným prejavom, že by tomu tak mohlo byť je, že stav pokožky sa viditeľne nezlepšuje ani po mesiaci lokálnej liečby. V takomto prípade vám dermatológ ako podporu lokálne liečby predpíše antifungálne orálne tabletky.