Mastná pleť je výsledkom nadmernej produkcie kožného mazu, čo môže byť spôsobené hormonálnymi výkyvmi a genetikou.

Kyselina salicylová je jednou z najsilnejších dostupných zložiek boja proti akné. Táto kyselina znižuje množstvo oleja na pokožke a pomáha bojovať aj proti samotnému akné.

Aj ľudia s mastnou pleťou by mali používať hydratačný krém, pretože krátkodobé vysušenie pleti môže podnietiť mazové žľazy k ešte vyššej produkcii kožného oleja.

Mastnú pleť ovplyvňuje množstvo faktorov, dôležitý je napríklad aj dostatok spánku, konzistentné čistenie pleti a eliminácia stresu.

Vaša pleť je lesklá, pri aplikácii mejkapu vám akoby sám zliezal z tváre a pokožku máte posiatu vyrážkami z akné. Toto je denné trápenie ľudí, ktorých trápi mastnota ich kože.

Všeobecne to znamená, že vaša pleť patrí typologicky medzi jeden z dvoch typov kože – mastný typ alebo zmiešaný typ pleti. Zistiť, ktorý prípad je ten váš, je pomerne jednoduché, preto si poďme oba typy stručne rozobrať.

  • Mastný typ pleti – Ľudia s mastným typom pleti majú typicky lesklú tvár a akné ich trápi prakticky pravidelne. Póry na mastnej pokožke sú v porovnaní s inými typmi pleti zvyčajne väčšie a viditeľnejšie.
  • Zmiešaný typ pleti – Veľmi častí typ pleti, ktorý kombinuje dva typy na jednej tvári. Najčastejším prípadom je, že pokožka v oblasti brady, nosa a čela je mastná, kým líca a zvyšné časti tváre sú suché.

Príčiny mastnej pleti pleti

Naše telo produkuje kožný maz, ktorý pomáha udržiavať našu pokožku mäkkú a pružnú. Ak je však tohoto oleja, známeho aj ako kožný maz, príliš, vedie to k mastnote pleti a často aj k vzniku akné. Ak sa pýtate, prečo máte mastnú pleť práve vy a prečo a príliš veľa kožného oleja produkuje práve u vás, môžete zameriať svoju pozornosť na dvoch hlavných vinníkov – hormóny a genetiku.

Mastná pokožka je v medicíne známa aj ako seborea a je spôsobená prebytočným kožným olejom vyprodukovaným v póroch. Počas puberty a v dôsledku iných príčin (menštruácia, hormonálna antikoncepcia) môžu kolísajúce hormóny viesť k zvýšeným hladinám androgénov, pričom androgény sa považujú za jednu z najčastejších príčin mastenia pleti. Androgény sú mužské hormóny prítomné u mužov i u žien, ktoré podnecujú zvýšenú produkciu oleja v mazových žľazách.

Čím vyššie je vaša hladina androgénu, tým viac mazu sa cez póry vo vašej pokožke uvoľnuje. Tento maz sa potom usadí na povrchu kože, čo spôsobuje spomínaný lesklý vzhľad pokožky. Ak sa tento maz potom dostane aj do pórov a spojí sa s odumretými kožnými bunkami a baktériami na povrchu kože a vo vnútri pórov, vzniká akné.

Okrem androgénov však môže byť príčinou vašich problémov aj jednoducho genetika. Koniec koncov, aj reakcie hormónov na určité faktory sú ovplyvnené aj tým, čo vám genetika “nadiktuje”. Kvôli hormónom je napr. akné najtypickejšie práve pre pubertu, no vďaka genetike u niekoho nevypukne vôbec, u niekoho je kritické a niekoho trápi len trochu. Genetika teda výrazne ovplyvňuje to, ako naša pokožka na hormonálne výkyvy reaguje.

Ako sa mastnej pleti zbaviť?

Mnohí ľudia sa olejnatosti na pokožke zbavia prirodzene časom, najmä po skončení puberty. Žiaľ, ako iste tušíte, to zďaleka neplatí pre každého.

Áno, ako sme si povedali, hlavné príčiny mastnej pleti sú hormonálne výkyvy počas puberty a dospievania. To, že však mastnota pleti pretrvá aj do dospelosti je znamenie, že príčinou našej mastnej pleti práve nie sú len spomínané hormóny, ale aj genetika. Mastná pleť je jednoducho niečo, čo sme zdelili a čoho sa zrejme teda ani nezbavíme. To je tá zlá správa. Dobrá správa je, že so správnou starostlivosťou dokážeme dostať mastnú pleť natoľko pod kontrolu, že sama o sebe už nikdy nebude príčinou nášho akné.

Ako zbaviť pleť lesku

Ak vás trápi samotný nepekný lesk pleti, stačí sa držať typov na bežnú dennú starostlivosť o mastnú pleť, resp. typov na odstránenie príčin akné. Pomôcť môže aj strava, musí však byť špecificky ušitá na váš typ akné.

Čistenie, čistenie, čistenie

Pravidelné čistenie tváre jemným produktom je základom pre liečbu akné, ktorý vám zároveň pomôže aj zbaviť pleť prebytočného oleja. Je dôležité vyčistiť si pleť najmä ráno a potom pred spaním, po odstránení mejkapu, nečistôt a odumretých kožných buniek.

Ak navyše pravidelne cvičíte, sústreďte sa na to, aby ste sa po spotení čo najskôr osprchovali. Aj priveľa potu môže byť príčinou problémov s mastnou pleťou. Rovnako to platí aj pre spotené šaty a príliš tesné oblečenie, ktoré ak už máte na sebe, snažte sa ho vyzliecť čo najskôr.

Pri výbere správneho produktu na čistenie pleti sa sústreďte na také, ktoré obsahujú vitamín A. Niekoľko výskumov dokázalo, že tento vitamín je skvelým bojovníkom nielen s akné, ale aj s komplexnými olejmi.

Ďalšou príčinou vašej mastnej pleti môžu byť aj mastné vlasy. To vyriešite samozrejme tak, že si ich budete šampónom umývať čo najčastejšie, ideálne denne. Ak používate prípravky na vlasy ako pomády a vosky, snažte sa vyberať si tie na báze vody. Produkty na báze oleja môžu pleť dráždiť a upchávať kožné póry.

Kyselina salicylová

Kyselina salicylová je jedna z najúčinnejších dostupných látok v boji proti akné, akú možno na Slovensku dostať.

Kyselina salicylová je Beta hydroxykyselina, ktorá rozpúšťa keratín, odstraňuje odumreté bunky kože a bojuje proti baktériam, ktoré sú súčasťou upchatých pórov.

Možno ste počuli o alternatíve s názvom benzoylperoxid. Ten je však na Slovensku dostupný len v liekoch na predpis a na voľný predaj je zakázaný a to z jednoduchého dôvodu – spôsobuje príliš veľa vedľajších príznakov, najmä podráždenia. Kyselina salicylová vykazuje rovnakú účinnost, je u nás bežne dostupná aj bez predpisu a zďaleka také nepríjemné vedľajšie účinky nevykazuje.

Dostatok spánku

Dostatok spánku je základným predpokladom pre zdravo fungujúce telo, vrátane vzhľadu a zdravia vašej pokožky. Nedostatok spánku môže byť príčinou inzulínovej rezistenie, čo je relatívne častou príčinou vzniku akné. Zvýšený inzulín totiž podnecuje hormón zvaný IGF-1, alebo ak chcete “inzulínu podobný rastový hormón”, ktorý stimuluje tvorbu kožného mazu.

Stres

Uistite sa, že zvládate svoj stres. Stres je taktiež spojený s inzulínovou rezistenciou a mnohé štúdie dokázali, že dokáže byť sám o sebe príčinou akné. Ak máte pocit, že je toho na vás príliš, venujte sa cvičeniu, meditácii, rodine či blízkym.

Vždy použite opaľovací krém

Bez ohľadu na typ pokožky je dôležité používať opaľovací krém prakticky denne. Vaša pokožka bude vďaka tomu neustále chránená a ľahšie si udrží zdravý vzhľad. Pri mastnej pokožke je však dôležité vybrať si typ opaľovacieho krému správne, pretože určité typy opaľovacích krémov môžu spôsobiť upchávanie pórov. Snažte sa teda vyberať také, ktoré nie sú vyrobené na báze oleja.

Mejkap

Mejkap nemusí nevyhnutne spôsobiť akné, no pri nesprávnom používani sa aj on teoreticky môže stať problémom. Vyberajte si mejkap tak, aby neobsahoval komedogénne zložky a nanášajte len veľmi jemnú vrstvu. Vždy sa uistite, že pred spánkom a cvičením ste z pokožky dostali aj ten posledný kúsok mejkapu.

Kozmetika

Vyhnite sa  kozmetike, ktorá obsahuje vonné látky. Tieto látky totiž môžu dráždiť pokožku a tým viesť k akné, ale aj iným kožným problémom.

Mastnej pleti sa nebojte

Aj keď to tak v tejto chvíli určite nevnímate a cítite skôr hanbu, mastná pleť je mastnou z nejakého dôvodu.

Väčšina expertov sa zhodla, že mastná a zmiešaná pleť starne pomalšie ako iný typy pleti, pretože kožný maz udržuje pokožku vyživenú a chráni ju pred vráskami. Možno za to teraz nie ste vďační, no s odstupom času, aj v spojení so správnou starostlivosťou, pochopíte jej význam.

Môžem používať hydratačné krémy?

Možno ste už počuli o tom, že mastná pleť a hydratačné krémy nie sú dobrou kombináciou. Musím vám však povedať, že opak je pravdou. Pravidelná hydratácia pleti je jednou zo základných zložiek starotlivosti o mastnú pleť. Ak ju totiž nebudete hydratovať, môže sa v určitých miestach na krátku dobu vysušiť, čo podnieti mazové žľazy k ešte intenzívnejšiemu vylučovaniu kožného oleja.

Sústreďte sa na hydratačné krémy, ktoré nie sú vyrobené na báze oleja a neobsahujú komedogénne látky. Vyhnite sa ťažkým a mastným krémom.

Tip: Ak máte zmiešaný typ pleti, možno by bol vhodné použiť dva rôzne typy hydratačného krému. Použite bezolejnatý hydratačný krém na oblasť brady, nosa a čela, kým na oblasť líc a ostatných častí tváre bude vhodnejší ťažší krém na báze oleja.